Biblioteka

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ:

  Poniedziałek 8:00 – 15:00
  Wtorek 7:45 – 15:15
  Środa 7:45 – 15:15
  Czwartek 7:45 – 15:00
  Piątek 7:45 – 15:00
 

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się druga edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
W ramach projektu w bibliotece i na terenie szkoły znajdują się żółte plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Z ogromnym sukcesem instytucje te realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „CZYTAJ PL”. Jest ona związana z popularyzacją czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i zachęcić ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób, ukazać czytelnictwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Organizatorzy akcji zaplanowali konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz szkoły.

Lista dostępnych książek w akcji:

  1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
  1. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
  1. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
  1. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
  1. Wojciech Chmielarz „Cienie”
  1. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
  1. Remigiusz Mróz „Hashtag”
  1. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
  1. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
  1. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
  1. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
 1. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Życzymy miłej lektury.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „SLEEVEFACE – ubierz się w książkę”

 Jeżeli lubisz fotografować, to konkurs dla Ciebie. Przyjdź do biblioteki szkolnej, weź książkę i stwórz własną, poszerzoną kompozycję okładki.

Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja  Kopernika w Jarosławiu zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym  SLEEVEFACE – ubierz się w książkę.

Aby wziąć udział w konkursie należy samodzielnie wykonać fotografię z wykorzystaniem okładki książki lub czasopisma zgodnie  z założeniami projektu „sleeveface”. Sleeveface – polega na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, czasopisma, częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące bardzo ciekawe połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wykonania sleeveface.  W bibliotece można wybrać książki,  które będą ciekawą inspiracją do wykonania twórczego zdjęcia. Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcia przewidziane są nagrody. Wierzymy, że nie poskąpicie swoich talentów, wyobraźni, inwencji, pomysłowości i fotograficznych umiejętności na rzecz promowania książek i czytelnictwa!

A zatem, zapraszamy do udziału w konkursie!

KONKURS-FOTOGRAFICZNY-plakat

REGULAMIN KONKURSU

Rozstrzygnięcie Konkursu „Sleeveface z książką”

Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu zorganizowała dla swoich czytelników konkurs fotograficzny „Sleeveface z książką”. Tę niekonwencjonalną formę promocji książek biblioteka wykorzystała do wzbudzenia zainteresowania zbiorami bibliotecznymi, rozwijania wyobraźni i kreatywności, oraz propagowania sztuki fotograficznej wśród uczniów.

Po obejrzeniu wszystkich zdjęć  otrzymanych od uczniów komisja przyznała:

I miejsce – Kamili Pilch z kl. II C,

II miejsce – Aleksandrze Leniar z kl. III G,

III miejsce – Alicji Wysockiej z kl. II F.

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

I miejsce – Kamila Pilch

II miejsce – Aleksandra Leniar
III miejsce – Alicja Wysocka

Cytaty o książkach…

„Czytanie książek , to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.”
Denis Diderot

„Kto czyta książki żyje podwójnie.”
Umberto Eco

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.”
Monteskiusz

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.”
(autor nieznany)

Nieprzemijający blask Leonarda da Vinci

W bibliotece przygotowana została wystawa z okazji 500 rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Wystawie towarzyszy ekspozycja książek o Leonardzie da Vinci dostępnych w bibliotece.

Przywołuje się Leonarda jako uosobienie idei renesansowych, człowieka uniwersalnego, poszukującego spełnienia w wielu dziedzinach. Przyglądamy się więc jego epoce: prądom politycznym, intelektualnym, religijnym, życiu codziennemu. Wymyka sia ona jednoznacznemu szkolnemu porządkowi, który poszatkował oś czasu, sztywno wyznaczając na niej odcinki nazwane średniowieczem i renesansem. Pokazujemy płynność tych granic i nowe spojrzenie zarówno na Leonarda, jak i na jego czasy.

Brak możliwości komentowania.