Biblioteka poleca

 

Godziny dyżurów bibliotecznych w czasie zdalnego nauczania 

po wcześniejszej rezerwacji książek:

poniedziałek  – 8.00 – 12.00

wtorek – 11.00 – 15.00

środa – 11.00 – 15.00

czwartek  – 8.00 – 12.00

piątek – 8.00 – 12.00

Szanowni Użytkownicy Biblioteki Szkolnej!

Informujemy, że od września 2018 r. jesteśmy dla Was również biblioteką wirtualną MOL NET + . Dzięki temu możecie sami przeglądać zasoby biblioteczne, korzystając z katalogu OPAC. Macie też możliwość rezerwacji książek drogą internetową. Logując się do systemu, możecie śledzić informacje o tym, jaką książkę ostatnio wypożyczyliście, co zalega na Waszym koncie i powinno zostać zwrócone, kiedy powinniście oddać wypożyczoną lekturę, by nie przekroczyć terminu zwrotu itp.

Katalog biblioteki MOL NET + znajdziecie pod linkiem: TUTAJ lub w zakładce e-Biblioteka na stronie szkoły.

Katalog możecie przeglądać bez logowania, żeby jednak móc zarezerwować książkę wybraną w katalogu należy:

 • przejść do strefy logowania (na stronie katalogu klikacie myszką w ikonę z kluczami – w prawym górnym rogu strony),
 • wpisać poprawnie swój login (tj. adres e-mailowy taki, jaki podaliście w danych kontaktowych do sekretariatu szkoły),
 • wpisać poprawnie hasło (to, z którego korzystacie logując się do dziennika elektronicznego) i zalogować się na swoje indywidualne konto,
 • jeżeli wystąpił błąd podczas logowania i nie jest możliwe zalogowanie do katalogu, mimo poprawnego wpisywania loginu i hasła, należy skontaktować się osobiście z biblioteką szkolną,
 • po zalogowaniu wyszukujecie interesującą Was książkę, sprawdzacie jej dostępność i dokonujecie rezerwacji, klikając w kafelek „Rezerwuj”.

 Zapraszamy do korzystania (również on-line) z zasobów biblioteki szkolnej!!!

Patroni 2021 roku

Jak co roku Sejm wybrał – w uchwale przyjętej pod koniec listopada – patronów nowego roku. Aż czwórka z nich to wybitni ludzie pióra: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. Polski parlament uhonorował także kard. Stefana Wyszyńskiego i ogłosił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Krótką prezentację wybitnych literatów rozpoczynamy od Stanisława Lema. W kolejnych tygodniach zaprezentowani zostaną pozostali trzej mistrzowie pióra.

12 września będzie obchodzona 100. rocznica urodzin Lema. Sejm, ustanawiając twórcę patronem 2021 roku, uznał go za „najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie”. Uchodzi za klasyka polskiej fantastyki naukowej. Autor m.in. “Solaris”, “Bajek robotów”, “Dzienników gwiazdowych”, a przy tym futurolog i filozof (“Summa technologiae”), którego książki przełożono na 41 języków i wydano łącznie w 30 mln egzemplarzy na całym świecie. Jego dzieła wielokrotnie ekranizowano, a nazwę Lem na jego cześć nadano planetoidzie i zbudowanemu w Polsce sztucznemu satelicie.

Miłośników fantastyki naukowej, filozofii, ale także humanistów zachęcamy do zapoznania się z twórczością Stanisława Lema, którego książek nie brakuje również w naszej szkolnej bibliotece.

Przewodnik “Autor i Bohater”

Szanowni Czytelnicy,

w ramach projektu „Biblioteka źródłem inspiracji” Fundacja Nowoczesna Polska na koniec 2020 roku opublikowała interaktywny przewodnik dla czytających i piszących: polski.wolnelektury.pl. Zapraszamy do korzystania ze strony i do przekazywania informacji wszystkim zainteresowanym osobom. Przygotowane materiały udostępnione są na Licencji Wolnej Sztuki 1.3., która pozwala na bezpłatne i swobodne wykorzystywanie treści oraz adaptowanie ich na własne potrzeby.

W życiu każdego ucznia, choć pewnie nie tylko, przynajmniej raz miała miejsce sytuacja, w której był bezsilny wobec tekstu literackiego. Nie zrozumiał książki lub wiersza. Zgubił się w gąszczu sytuacji fabularnych i postaci, które mają wpływ na postawę głównego bohatera. Okazało się, że jakaś powieść, opowiadanie czy nawet wiersz są dla niego zbyt trudne. Czytelnik był jak podróżnik bez mapy wskazującej drogę do zrozumienia. Dziś oddajemy w Wasze ręce taką mapę – przewodnik, który ma być właśnie takim drogowskazem, wielofunkcyjnym scyzorykiem, dzięki któremu uda się zrozumieć bohatera i podążać za nim do kresu drogi wyznaczonej przez ramy tekstu kultury.

Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

Link

Nowości książkowe w naszej bibliotece

 

 

Informujemy, że księgozbiór biblioteki powiększył się o kolejne pozycje książkowe. Tytuły wszystkich książek można znaleźć w katalogu online w zestawieniach tematycznych pod nazwą “Nowości książkowe – grudzień 2020”. Książki będą dostępne dla czytelników od lutego 2021 r.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Zdjęcia

Z książką Im do twarzy!

 

 

Anna Ziober (1e), Natalia Matusz (2e), Aleksandra Bochno (2Ag), Jowita Wasyliszyn (1e), Martyna Łuszczek (2d) i Gabriela Rokosz (2Bg) pokazały, że czytanie to doskonała rozrywka, pasja i wielka przyjemność.

Dla nich czytanie to styl życia – książka zawsze i wszędzie, bo czytać można o każdej porze i w każdym miejscu tylko … trzeba zacząć czytać!

Zdjęcia

Propozycje książek pod choinkę

Mirosława Kareta, Kolorowe szkiełka 

Nie bój się iść za głosem serca

Nic nie było w stanie zepsuć dobrego humoru Marty. Ani nieudana randka, ani jeszcze bardziej nieudana wizyta u matki. Nawet zimna listopadowa mżawka i ciemne ulice nie mogły wpłynąć na jej samopoczucie. Postanowiła, że nie da się nostalgii! Poradzi sobie. Kto, jeśli nie ona? Przecież jest dorosła, mądra i… całkiem zadowolona z życia. Szukając klucza do drzwi, Marta zauważa przeziębionego chłopca bawiącego się samotnie na podwórku. Adrian z zachwytem wpatruje się
w niesioną przez nią paczkę z pączkami. Ciastka miały oczywiście przedłużyć świetny nastrój, bo idealnie pasowały do jej wizji wieczoru spędzonego z książką i herbatą imbirową…, Ale od tej chwili wszystko się zmieniło. Kolorowe szkiełka to wzruszająca historia o odwadze i determinacji. O tym, że czasem warto postawić wszystko na jedną kartę, mimo że decyzja wydaje się pochopna i szalona. Ale jedynie słuszna. Tak przynajmniej myśli Marta, nie wiedząc jeszcze, że jej dawne wygodne życie już nigdy nie będzie takie samo.

Wszystkie propozycje

Gratulujemy świetnych recenzji i uroczych zdjęć! Nagrody książkowe już na Was czekają!

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwała dążność do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.

55-lecie odbudowy Teatru Wielkiego Opery Narodowej

Teatr Wielki został wzniesiony w latach 1825-1833 według projektu Antonia Corazziego. Był potem kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. W latach 1945-1965 zespół teatru działał na innych scenach, a gmach Teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany. Uroczyste otwarcie ogromnego i nowoczesnego Teatru Wielkiego odbyło się 19 listopada 1965 roku. W roku 2020 obchodzimy 55-lecie tego wydarzenia.

Do Polski opera trafiła zaledwie trzydzieści lat po jej narodzinach we Florencji. W 1628 roku Władysław IV Waza zaprosił do Warszawy pierwszą włoską trupę operową. Od tamtej pory reprezentacyjną polską sceną operowo-baletową jest Teatr Wielki. Wzniesiony został w latach 1825–1833 według projektu włoskiego architekta, Antonia Corazziego z Livorno.

Na przestrzeni lat Teatr był kilkakrotnie przebudowywany, a podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal doszczętnie zrujnowany. Pozostała jedynie oryginalna klasycystyczna fasada gmachu.

Bohdan Pniewski wygrał ogłoszony w 1950 roku konkurs na odbudowę zniszczonego podczas wojny budynku Teatru Wielkiego. W zwycięskim projekcie zaproponował widownię typu amfiteatralnego o jednym balkonie z pięcioma kolumnowymi portykami. Analogiczną formę zastosował na elewacji Teatru od strony placu Piłsudskiego.

19 listopada 1965 roku, po czternastu latach prac uroczyście otwarto odbudowany gmach Teatru Wielkiego. Był to piątek, 19 listopada 1965 roku. Na ten dzień przypadały dwie rocznice: pierwszego przedstawienia teatralnego w języku polskim w Warszawie (1765) i położenia kamienia węgielnego pod budowę gmachu według projektu Antonia Corazziego (1825). Dzień tonął w zimowej już aurze. Galową premierą inauguracji Teatru Wielkiego był „Straszny dwór” Moniuszki dany w sobotę 20 listopada o godz. 19.00. Auta zajeżdżające przed rozświetlony Teatr spowodowały w pogrążonym w ciemności mieście duży korek (wówczas rzadkość).

Zarówno Corazzi, jak i Pniewski doskonale znali rozwiązania stosowane w budynkach teatralnych i operowych na świecie. Tworzyli swoje projekty w skomplikowanych warunkach ekonomicznych i politycznych. Każdy z nich musiał uwzględniać narzucane przez władze zmiany. Mimo to obaj dążyli do doskonałości, do stworzenia monumentalnej budowli o przewidzianej dla dwóch tysięcy osób widowni i najnowocześniejszej scenie świata. Teatr Wielki był jednym z najnowocześniejszych budynków teatralnych na świecie, oferującym ogromne możliwości inscenizacyjne.

Nagroda Bookera 2020

Nagroda Bookera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży literackiej. Przyznawana jest od 1969 roku. Dotychczas otrzymali ją m.in. George Saunders, Margaret Atwood czy J.M. Coetzee. W tym roku szansę na nią miało kolejnych sześcioro znamienitych autorów. Kto z nich może się nią pochwalić? Zgodnie z obecnymi zasadami co roku otrzymuje ją najlepsza anglojęzyczna książka wydana w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Lista finalistów tegorocznej Nagrody Bookera:

 • Diane Cook, „The New Wilderness”,
 • Tsitsi Dangarembga, „This Mournable Body”,
 • Avni Doshi, „Burnt Sugar”,
 • Maaza Mengiste, „The Shadow King”,
 • Douglas Stuart, „Shuggie Bain”,
 • Brandon Taylor, „Real Life”.

Nagrodę Bookera 2020 otrzymał Douglas Stuart za „Shuggie Bain”.

Z książką Ci do twarzy!

Szanowni Uczniowie!

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez naszą bibliotekę i podzielenia  się tym, co czytacie! Podzielcie się radością czytania z innymi i pokażcie, że czytanie jest wartościowym pomysłem na spędzenie czasu! Akcja polega na zrobieniu sobie zdjęcia z ulubioną książką i podzielenia się refleksją na jej temat w formie krótkiej recenzji, a następnie przesłania ich na adres biblioteki: biblioteka@lo.kopernik.jaroslaw.pl

 

Recenzję należy opracować według poniższych wytycznych:

 1. Użyj maksimum 100-150 słów.
 2. Przedstaw wybraną książkę (gatunek/autor/rok).
 3. Opisz w skrócie, o czym jest omawiana książka. Nie kopiuj gotowych opisów z Internetu! Kopiuj-wklej zabronione!
 4. Napisz, co szczególnie ci się spodobało w tej książce.
 5. Wspomnij o tym, co ci się nie spodobało.
 6. Podsumuj swoją recenzję. Możesz dodać ocenę książki.
 7. Napisz: dlaczego warto przeczytać tę książkę lub nie?

Na autorów trzech najciekawszych recenzji czekają nagrody książkowe!

Termin nadsyłania prac do 15 grudnia 2020 r.

Zachęcamy do zaangażowania się w przedsięwzięcie, bo czytanie to podstawowa umiejętność, która ma wpływ na sukcesy w szkole i poza nią, pozytywne relacje z rówieśnikami oraz rozumienie otaczającego nas świata!

Święto Niepodległości i „Darmowy listopad” online w Zamku Królewskim w Warszawie

Szanowni Czytelnicy,

W związku ze Świętem Niepodległości zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej filmu edukacyjnego o polskich symbolach narodowych. Z pewnością będzie on ciekawą ilustracją i przybliżeniem wiedzy na ten temat:  LINK

Zapraszamy także na wirtualny spacer po wnętrzach Zamku w ramach tegorocznej edycji akcji „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich”. Gościem specjalnym filmu „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem” jest Pani Małgorzata Kożuchowska, z którą można zwiedzić najpiękniejsze wnętrza Apartamentu króla Stanisława Augusta: LINK

Na stronie Zamku dostępne są również bezpłatne filmowe lekcje muzealne: LINK

Narodowe Święto Niepodległości

Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń.

Warto wspomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku. Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które jest co roku uroczyście obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy, czy inscenizacje historyczne.

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tym dniu wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach. Akcja „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze, ale nie jedyne z planowanych przedsięwzięć.

Akcja Czytaj PL właśnie wystartowała i potrwa cały listopad!

Drodzy Czytelnicy Kopernika!

Znowu trzeba czytać – wystartowała akcja Czytaj PL 2020!

Jesteśmy pewni, że wzorem roku ubiegłego dołączycie do akcji i nasz Kopernik znajdzie się w gronie szkół z całej Polski, które aktywnie wspierają i promują czytelnictwo.

Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych i najświeższych tytułów do czytania i słuchania.

W rekordowej edycji Czytaj PL 2019 ponad 50 tysięcy użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy!  Zachęcamy, by nadal czytać i bić rekordy!

Szczegóły znajdziecie na stronie LINK

40 lat arcypowieści „Imię róży”

Czterdzieści lat temu czterdziestodwuletni Umberto Eco – włoski filozof i semiolog – napisał swoją pierwszą powieść, która pozostaje po dziś dzień najpopularniejszą powieścią postmodernistyczną. Polska edycja „Imienia róży” (1987) to był ostatni wielki bestseller PRL-u sprzedawany spod lady znajomym klientom przez znajomych księgarzy. Powieść przetłumaczono na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.

Czytelnicy cenili niepowtarzalny styl i sposób budowania narracji wymagający od autora zaawansowanych badań kultury. Eco umieścił się ze swoim intelektualnym bogactwem w ramach mistrzowsko skonstruowanej, sensacyjnej fabuły o morderczym mnichu działającym w benedyktyńskim opactwie. 40 lat arcypowieści zbiegło się w czasie ze śmiercią wybitnego aktora Seana Connery (zm. 31 października), który wcielił się w rolę Williama z Baskerville w słynnej ekranizacji „Imienia róży” Jeana-Jacques’a Annauda. Connery otrzymał szansę na udowodnienie, jak świetnym jest aktorem i nie zmarnował tej okazji. Film zyskał miano europejskiego kina z hollywoodzką maską.  Ostatnim pełnometrażowym filmem aktora była „Liga niezwykłych dżentelmenów” z 2003 roku. Oprócz Oscara za „Nietykalnych” Connery otrzymał za swoje role również dwie nagrody BAFTA oraz trzy Złote Globy.

To one nas ocalą……

Bez klasyki literatury współczesność byłaby niczym wyciągnięta z pustej nicości i znaczyłaby tyle, co nic. Każda historia, każdy jej najmniejszy element byłby zawieszony w pustce, jakby nic nieznaczący. Symbolika płaska i nieodgadnięta. Problematyka jednowymiarowa i po prostu bezosobowa. Bez klasyki wiele późniejszych dzieł literackich nie miałoby sensu albo po prostu by się nie pojawiło. Proponujemy tytuły dziesięciu ponadczasowych książek, które pomogą nam zrozumieć skąd jesteśmy i dokąd idziemy. LINK

Galeria szkolna w bibliotece – obrazy Ady Kukułki

Ludzie lubią obcować ze sztuką, w każdej formie i postaci. Trudno wyobrazić sobie życie bez muzyki, czytanego słowa, fotografii, czy obrazów. Tym bardziej należy cenić tych, którzy z pasją się temu oddają.

Ada jest uczennicą klasy 2Fg i dość wcześnie odkryła u siebie zamiłowanie do rysowania, później malowania. Wyraża w ten sposób swoje emocje i myśli. Jej pasja jest także dla niej formą relaksu i wyciszenia, wpływa na postrzegania świata, kształtuje empatię, jest twórczym wykorzystaniem wolnego czasu. Maluje farbami akrylowymi i olejnymi głównie martwą naturę i pejzaże. Zachęcamy do obejrzenia obrazów Ady.

Galeria

10 zasad życia w nowym niewspaniałym świecie

 

 1. Odzyskajmy i praktykujmy czułość dla świata naszej codziennej krzątaniny.
 2. Doceńmy przygodność naszego życia. Przesuńmy akcent z tego, co planowaliśmy, na to, co niczym kornik drąży w naszych planach swoje szlaki.
 3. Odzyskajmy autonomiczność życia, wyrwijmy je z zachłannych objęć władzy, której uścisk pozornie chroni, w istocie szybko zaczyna dusić.
 4. Nie tyle posłusznie słuchajmy, ile samodzielnie i krytycznie słyszmy.
 5. Przywróćmy wstydowi należne miejsce jako warunkowi mądrego życia.
 6. Uwierzmy, że nie ten jest górą, kto zalewa rozmówcę potokiem słów, lecz ten, kto potrafi wysłuchać i precyzyjnie odnieść się do tego, co usłyszał.
 7. Unikajmy budowania murów i chowania się w kryjówkach. To niezbędne, by rozumieć różnorodność i bogactwo świata. Nie budujmy kultu „swojskości”.
 8. Miejmy poczucie humoru, bo nic tak nie sprzyja tworzeniu wyłomów w istniejących murach. Humor nie pozwala żywić uczucia złości na cały świat.
 9. Nie dajmy się ponosić logice odwetu, który każe się mścić na wszystkich za domniemane krzywdy i urazy.
 10. Nade wszystko szanujmy mowę. To ona może przeprowadzić nas przez rozpacz, wyrazić nadzieję, a nawet wieczność.

Laureaci nagrody literackiej Angelus 2020

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius i towarzysząca mu gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, które miały odbyć się w połowie maja, z uwagi na pandemię zostały przeniesione na jesień. W tym roku wręczenie Silesiusa zostało połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Punktem kulminacyjnym 5. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius było przyznanie 17 października Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W tym roku Silesiusa za całokształt pracy twórczej oraz nagrodę w wysokości 100 tys. zł otrzymał Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Podczas uroczystej gali przyznano także nagrody w kategorii debiut oraz książka roku.

Oto lista nagrodzonych:

 • Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – Silesius za całokształt pracy twórczej
 • Konrad Góra – Silesius w kategorii Książka roku za tom „Kalendarz majów”
 • Jakub Pszoniak – Silesius w kategorii Debiut za tom „Chyba na pewno”

Nagrodę literacką Angelus otrzymał słoweński pisarz Goran Vojnović, autor książki „Moja Jugosławia”, która  ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż przed końcem istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Książka, będąc także przewodnikiem po jugosłowiańskim krajobrazie pamięci, z cennymi obserwacjami zjawisk społecznych, etnicznych i obyczajowych, prezentuje krytyczne, choć niepozbawione humoru spojrzenie jej autora na stereotypy związane z mieszkańcami Bałkanów.

Wręczenie nagród miało miejsce w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, w podwyższonym rygorze sanitarnym. Zrezygnowano m.in. z tradycyjnego wspólnego zdjęcia wszystkich nominowanych i wręczania na scenie jednej z nagród – wiecznych piór. 

Na widowni nie zasiadła też publiczność. Miejsca zajęli jedynie nominowani do nagród i jurorzy, a te na balkonie – przedstawiciele mediów. Całość była transmitowana online.

Noc Księgarń 2020 – wyjątkowe wydarzenie po zmroku

Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku – przed nami Noc Księgarń 2020. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. Ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia odbędą się zarówno w księgarniach, jak i w internecie.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal literacki organizowany od jesieni 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Pierwsza edycja wydarzenia przyciągnęła tłumy czytelników, którzy po zmroku odwiedzili ponad 100 księgarń w całej Polsce.

W programie tegorocznej edycji Nocy Księgarń (15-17 października 2020) znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, spacery literackie, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych, a przede wszystkim: możliwość odwiedzenia księgarń po zmroku.

Podobnie jak w ubiegłym roku w Nocy Księgarń wezmą udział cenieni autorzy, artyści czy twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak (Historia bez cenzury) czy Kamil Janicki.

Szczegółowy program wydarzeń Nocy Księgarń jest dostępny na stronie www.nocksiegarn.pl

Nagroda Angelus 2020

W czerwcu poznaliśmy długą listę książek nominowanych do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Spośród 131 zgłoszonych książek, jury wybrało 14 tytułów. Laureata bądź laureatkę poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Na zwycięzcę czeka statuetka oraz czek w wysokości 150 tys. zł.

Nagroda Literacka Europy Środkowej Angelus 2020 –  lista nominowanych:

1. Magdalena Grochowska, „W czasach szaleństwa”,  Wydawnictwo AGORA (Polska)
2. Kapka Kassabova, „Granica. Na krawędzi Europy”, tłum. Maciej Kositorny,  Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
3. Siergiej Lebiediew, „Dzieci Kronosa”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro Publishing House (Rosja)
4. Mikołaj Łoziński, „Stramer”,  Wydawnictwo Literackie (Polska)
5. Tania Malarczuk, „Zapomnienie”, tłum. Marcin Gaczkowski,  Wydawnictwo Warstwy (Ukraina)
6. Alena Mornštajnová, „Hana”, tłum. Tomasz Grabiński,  Wydawnictwo Amaltea (Czechy)
7. Izabela Morska, „Znikanie”,  Znak literanova (Polska)
8. Péter Nádas, „Biblia i inne historie”, tłum. Elżbieta Sobolewska,  Biuro Literackie (Węgry)
9. Marcin Polak, „Stany uprzywilejowane”, Wydawnictwo „Od Do” (Polska)
10. Paweł Piotr Reszka, „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, Wydawnictwo Agora (Polska)
11. Hanna Sukare, „Zakurzony język”, tłum. Sława Lisiecka, Wydawnictwo OD DO (Austria)
12. Natalka Śniadanko, „Frau Müller nie zamierza płacić więcej”, tłum. Bohdan Zadura, Warsztaty Kultury (Ukraina)
13. Goran Vojnović, „Moja Jugosławia”, tłum. Joanna Pomorska,  Wydawnictwo Akademickie SEDNO (Słowenia)
14. Serhij Żadan, „Internat”, tłum. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne (Ukraina)

Literacka Nagroda Nobla za rok 2020 przyznana! Louise Glück laureatką

Amerykańska poetka Louise Glück zdobyła najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za „jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym”.

Glück jest pierwszą poetką, której przyznano Nobla, od momentu, kiedy wyróżniono nią Wisławę Szymborską w 1996 r. oraz pierwszą Amerykanką od czterech lat – w 2016 r. nagrodę otrzymał Bob Dylan.

Żadna z książek poetki, która w 1993 r. otrzymała Pulitzera, nie została przetłumaczona na język polski. Natomiast jej wiersze ukazały się w antologii „Dzikie brzoskwinie” (2003), a jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.

Louise Glück to amerykańska poetka i eseistka, laureatka wielu najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym Pulitzera czy National Book Award. Zadebiutowała w 1968 r. tomikiem poezji „Firstborn” i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. W lutym została laureatką przyznawanej co dwa lata Nagrody im. Tomasa Transtroemera. Jury przyznającego Nagrodę im. Tomasa Transtroemera przewodniczy członek komitetu noblowskiego Per Waestberg.

Glück jest znana z wrażliwości i wglądu w samotność, relacje rodzinne i ich rozpad, a także rozważań na temat śmierci. Jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności. W swojej twórczości często nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej. W jej tomikach pojawiają się postaci borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnymi spotkaniami rodzinnymi i egzystencjalną rozpaczą. Ponieważ poetka tak skutecznie pisze o rozczarowaniu, odrzuceniu, stracie i wyobcowaniu, recenzenci często określają jej poezję jako „ponurą” lub „mroczną”.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w bibliotece można obejrzeć wystawę pt. “Od wielkich odkryć geograficznych po globalizację”. Wystawa obejmuje zagadnienia dotyczące szeroko pojętej globalizacji:

 • wielkie odkrycia geograficzne
 • światowy system kolonialny
 • rewolucję przemysłową
 • środki komunikacji i rewolucję informacyjną
 • globalizację

Drugą częścią wystawy jest prezentacja świata w mapach i fotografiach National Geographic.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki.

Zdjęcia

Nagroda Literacka Nike 2020

Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku do Radka Raka za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. – Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata – mówił przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak.

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” nawiązuje do „Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego. Autor jest lekarzem weterynarii i pisarzem, pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. Postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna, doszedł do wniosku, że opowieść o rabacji galicyjskiej jest zdominowana przez głosy jej ofiar – galicyjskich ziemian. Rak przedstawia tę historię z punktu widzenia tych, którzy w 1848 roku ruszyli z siekierami na dwory – galicyjskich chłopów, wprowadzając czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt, duchów zmarłych, którzy nie chcą odejść.

Do tegorocznej Nagrody Nike nominowanych było siedem tytułów. Poza „Baśnią o wężowym sercu” były to: powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady, esej „Pusty las” Moniki Sznajderman, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego, „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy, „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko oraz „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Reszki. 

 Nike Czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko, za „27 śmierci Toby’ego Obeda”.

Przestaliśmy rozumieć złożoność świata….

Biblioteka poleca wyjątkowy esej Olgi Tokarczuk „Człowiek na krańcach świata” stworzony w ramach projektu Ex-centrum. Pomysłodawczynią projektu Ex-centrum jest sama noblistka. Bazuje on na idei warsztatów prowadzonych od 2019 r. przez Edwina Bendyka w czasie festiwalu Góry Literatury. Przedsięwzięcie realizują: Fundacja Olgi Tokarczuk (FOT) i Wrocławski Dom Literatury (WDL). Jego celem jest podjęcie namysłu nad końcem świata, jaki znaliśmy, i nad światem przyszłości, jaki na gruzach tego starego może powstać.

Nie sposób przewidzieć przyszłości, można jednak podjąć pracę wyobraźni, by w chaosie teraźniejszości spróbować dostrzec i opisać przemiany, procesy i zjawiska, które uzyskają wpływ na kształtowanie przyszłego świata. Na tym ma polegać praca uczestników Ex-centrum. Noblistka i organizatorzy zaproponowali ją artystom, naukowcom i kuratorom, którzy zobowiązali się, że podejdą do zadania eks-centrycznie, a więc spojrzą na przyszłość z pozycji odrzucającej rutynowo stosowane ramy analizy. Zaproponują także nowe pojęcia dla zbliżającej się zmiany.

Nowe pojęcie zaproponowane przez Tokarczuk w eseju, czyli słowo klucz na nowy czas do opisania tego, co nadejdzie to ognozja – (łac. co-gnosco, co-gnoscere; ang. ognosia; franc. ognosie) – proces poznawczy, który odzwierciedlając przedmioty, sytuacje i zjawiska, próbuje uporządkować je w wyższy współzależny sens. Potocznie: umiejętność syntetycznego podejścia do problemów poprzez poszukiwanie porządku zarówno w samych narracjach, jak i detalach, drobnych częściach całości. Upośledzenie w zakresie ognozji przejawia się niemożnością postrzegania świata jako integralnej całości, czyli widzeniem wszystkiego osobno; zaburzona jest wtedy funkcja → wglądu w sytuacje, syntezy i kojarzenia faktów pozornie ze sobą niepowiązanych. W terapii często używa się metody leczenia powieścią (ambulatoryjnie stosuje się też opowiadania).

Uczestnicy projektu stworzą eseje, publikowane począwszy od 30 września. Eseistyczny cykl rozpocznie Olga Tokarczuk. Do projektu zaproszeni zostali także:  Agnieszka Holland, Marian Turski, Anda Rottenberg, Ewa Bińczyk, Urszula Zajączkowska, Zbigniew Mikołejko. Zwieńczeniem literackiej fazy projektu będzie przygotowanie książki z wyborem tekstów powstałych w ramach projektu.

Człowiek chyba po raz pierwszy w swej historii przeżywa tę dojmującą skończoność świata. Wieczorami śledzi życia innych ludzi na ekranach swoich bystrych urządzeń i ogląda tych, których jeszcze sto lat temu nie miałby szans spotkać na swojej drodze…..

Agatha Christie. Przegląd najnowszych adaptacji książek Królowej Kryminału

We wrześniu przypada 130 rocznica urodzin Agathy Christie. Fani pani Christie oczywiście będą twierdzić, że jej popularność nigdy nie przeminęła. Ale fakt pozostaje faktem — nowe pokolenie twórców telewizyjnych i filmowych odkrywa, jak doskonałe są jej powieści. I jak efektowna jest opisywana w nich zbrodnia.

Czytamy książki Christie od stu lat. Wiele z nich jest dziś oczywiście prawdziwą klasyką, wykraczającą daleko poza kanon powieści kryminalnych. W ostatnich latach mamy jednak nową odsłonę adaptacji kinowych i telewizyjnych tych książek.

Wszystko, co dotyczy Christie, oglądają po obu stronach Atlantyku rekordowe grupy widzów. Dlatego też stacje TV i wytwórnie filmowe pracują nad następnymi adaptacjami. To dobra wiadomość, bo niemal wszystkie te powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat ponownej eksplozji popularności twórczyni Herculesa Poirota adaptacje oraz całkowicie zmyślone opowieści
o pani Christie są rzeczywiście doskonałe. Polecamy każdy z tych filmów i miniseriali:

 • “Agatha and the Truth of Murder”, Channel 5, Wielka Brytania (2018). Ten film opowiadający fikcyjną wersję prawdziwego epizodu z życia Christie. Pisarka zaginęła
  w 1926 r. na 11 dni. Szukały jej wówczas media w całym kraju. Film stawia teorię, że Christie w tym czasie prowadziła prywatne śledztwo.
 • “Agatha and the Curse of Ishtar”, Channel 5, Wielka Brytania (2019). Kolejna fikcyjna historia o Christie zamieszanej w śledztwo w sprawie zabójstwa w Iraku w latach 20. XX w. Podobnie jak pierwszy film, także i ten był wielkim hitem stacji TV.
 • “Tajemnica bladego konia”, BBC, Wielka Brytania (2020). Najnowsza adaptacja jednej
  z powieści Christie. Rufus Sewell, znany fanom serialu “Człowiek z Wysokiego Zamku”, jako biznesmen podążający tropem tajemniczej listy nazwisk ofiar morderstw.
 • “ABC”, BBC, Wielka Brytania (2018). Hercules Poirot na tropie seryjnego mordercy w latach 30. Doskonały kryminał, tym bardziej, że w rolę belgijskiego detektywa wciela się tu sam John Malkovich.
 • “Próba niewinności”, BBC/Amazon, Wielka Brytania (2018). Trzyodcinkowy miniserial o śmierci bogatego przedsiębiorcy i jego niezwykłej rodzinie.
 • “Morderstwo w Orient Expressie” (2018). Kinowa, wysokobudżetowa adaptacja najsłynniejszej powieści Christie autorstwa Kennetha Branagha. Kapitalna historia i nieprawdopodobnie gwiazdorska obsada. Branagh pracuje teraz nad kolejną adaptacją książki Christie.
 • “Dom zbrodni”, Channel 5, Wielka Brytania (2017). Pełnometrażowa, telewizyjna adaptacja niezwykle zakręconej zagadki kryminalnej Christie z lat 40. Jednym z autorów scenariusza jest tu Julian Fellowes, główny scenariuszowy specjalista w Wielkiej Brytanii od powieści rozgrywających się w wielkich, bogatych domach. To on odpowiada i za “Gosford Park”, i za “Downton Abbey”. Tu też roi się od gwiazd, choćby Gillian Anderson i Glenn Close.

Polecamy też starsze adaptacje telewizyjne i kinowe Królowej Kryminału:

 • “Świadek oskarżenia” (1957) ze wspaniałą rolą Marleny Dietrich.
 • “Morderstwo w Orient Expressie” (1974). Wystarczy podać tylko kilka nazwisk gwiazd z tej adaptacji: Connery, Bacall, Bergman, Cassel, Gielgud…
 • “Poirot” (1989-2013). Jeśli ktoś myśli o Herculesie Poirot, to niemal na pewno myśli o detektywie granym przez Davida Sucheta.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W 2020 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (wtorek).

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jaki i pożyteczne. Inicjatywa postała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach i młodzieży. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przeczytanej lektury.

Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy bliskim. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów i rodziców.

„Władysław Szpilman. Gabinet Wirtuoza”
w DESA Unicum

Najcenniejsze osobiste przedmioty należące do jednego z najsłynniejszych polskich pianistów, Władysława Szpilmana, można po raz pierwszy oglądać publicznie. Fortepian Steinway, na którym artysta komponował swoje najpopularniejsze utwory, pióro oraz zegarek kieszonkowy, które ocalały z Getta i zostały pokazane w nagrodzonym trzema Oscarami filmie „Pianista”, czy wyjątkowa partytura suity „Życie maszyn” to tylko kilka z 50 niezwykłych przedmiotów należących do pianisty, które można zobaczyć na wystawie (od 11 września), a następnie wylicytować (22 września) w DESA Unicum. Po wojnie Szpilman skomponował ponad 500 popularnych piosenek m.in. „Trzej przyjaciele z boiska” czy „Tych lat nie odda nikt”. Był również kompozytorem sygnału Polskiej Kroniki Filmowej, musicali, muzyki filmowej i do przedstawień teatralnych. Zmarł w 2000 r. Jesienią planowana jest premiera przedstawienia „Pianista” na Off-Brodway w Nowym Jorku. Jego reżyserką jest słynna dramaturg i autorka scenariuszy, Emily Mann. Twórczyni przeszła do historii dzięki wybitnym inscenizacjom na Broadwayu takim jak „Morderstwo w Orient Expressie” czy „Pociąg zwany pożądaniem”. Była dwukrotnie nominowana do prestiżowej nagrody Tony. W tym roku zostaną również wydane wspomnienia Heleny Szpilman zatytułowane „Żona pianisty”.

Europejski Dzień Języków

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku. W szkołach, na wieczorowych kursach, w trakcie spotkań ze znajomymi albo samotnie w domowym zaciszu – to, jak Europejczycy będą się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności
w jednoczącej się Europie. Różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

„Kopernik” czyta „Balladynę”

Młodzież naszego Kopernika zaangażowała się w akcję Narodowego Czytania 2020. W poniedziałek, 7 września mogliśmy usłyszeć uczniów klasy humanistycznej 2c, którzy wcielając się w bohaterów i udzielając im głosu przybliżyli nam treść fragmentu „Balladyny”.

Galeria zdjęć

Narodowe Czytanie „Balladyny” coraz bliżej!

W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku czytana będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

“Balladyna” to wielki romantyczny dramat, który łączy w sobie szekspirowską tragedię z ludową baśnią, balladą, świat rzeczywisty przeplata się w nim z fantastycznym, prasłowiańskie wierzenia ścierają się z moralnością chrześcijańską, a wszystko przesycone jest ironią i groteską. To historia zbrodni, winy i kary, której główna bohaterka jest jedną z najbardziej fascynujących i niejednoznacznych kobiet w polskiej literaturze.

Zapraszamy do biblioteki!

 Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2020/2021.

Prosimy uczniów klas drugich i trzecich o zwrot książek oraz innych materiałów bibliotecznych wypożyczonych w poprzednim roku szkolnym.

Obecnie biblioteka będzie pracować zgodnie z nowym regulaminem. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami pracy biblioteki w czasie pandemii COVID-19.

Finał konkursu poetyckiego „Poezja jest dobra na wszystko”

Biblioteka szkolna poleca zasoby online instytucji kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało zestawienie oferty kulturalnej w sieci w ramach akcji #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!

Więcej informacji na stronach MKiDN:

Link 1

Link 2

Link 3

Wirtualne zwiedzanie muzeów, słuchanie koncertów, oglądanie spektakli to znakomity pomysł na rozwijanie zainteresowań artystycznych młodych ludzi w czasie, gdy wyjścia z domu powinny być ograniczone do minimum.

Tematy na czasie

Przygotowane i opublikowane przez redakcję „Biblioteka w szkole”

Prezentacja Fake news

Prezentacja Hejt

Szkoła reportażu

Zdalne wypożyczenia materiałów bibliotecznych z dostawą do domu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie pomaga wyszukać materiały potrzebne do realizacji tematów związanych ze zdalnym nauczaniem i pisaniem prac, ponadto ponownie uruchamia zdalne nieodpłatne wypożyczenia materiałów bibliotecznych (książki, filmy) na wskazany adres.

Link do instruktażowego filmu

Święto Konstytucji 3 Maja

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – ciekawostki

Konkurs poetycki

Biblioteka historycznie

Biblioterapia

Gazetka Wielkanocna

Książki online

Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki jest wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury. Poniżej przedstawiamy aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

WOLNY DOSTĘP – BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Audiobooki

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Biblioteka szkolna zachęca do lektury książek z listy Top 10

Top 10 Szkolnej Biblioteki, czyli subiektywna podpowiedź, co warto przeczytać

Szanujmy wspomnienia

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 r. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 r.,  ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Dziś pamiętamy,  że 8 marca wszystkie mamy, żony, dziewczyny, przyjaciółki, koleżanki ze szkoły i pracy obdarowujemy kwiatami, prezentami i składamy im życzenia.  Z tej okazji w bibliotece szkolnej powstała gazetka pt. „Szanujmy wspomnienia”.

Świąteczny czas z książką

Z tej okazji biblioteka proponuje nowości książkowe i życzy wszystkim czytelnikom cudownego świątecznego nastroju z interesującą książką. 

Zdobywczyni literackiego Nobla

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie b-1024x576.jpg

Kto mógł przypuścić, że w jednym pokoleniu dostaniemy aż trzech laureatów literackiej Nagrody Nobla – Czesława Miłosza (1980 r.), Wisławę Szymborską (1996 r.) i teraz Olgę Tokarczuk.

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20191108_135758-1024x759.jpg

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” 

                                                       Józef Piłsudski        

                                                                                                          

Kopernik pod wpływem czytania

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-czytaj-pl-1024x737.jpg

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

Nasza biblioteka również przystąpiła do akcji. W ramach projektu na terenie szkoły dostępne są żółte plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. W akcję zaangażowani są ambasadorzy czytelnictwa: Stańko Daria 3B, Janiga Karol 2F, Serafin Wiktoria 3B, Makowski Hubert 3C, Cackowska Julia 3B, których poznacie po charakterystycznych koszulkach. dzięki temu staną się „mobilną wypożyczalnią książek” dla swoich koleżanek i kolegów. 

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com.

Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej, kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Lista dostępnych książek:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Zapraszamy do wzięcia udziału  w projekcie i życzymy miłej lektury.

Zdjęcia

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20191008_124539-1024x576.jpg

Tradycyjnie, od  kilku  lat  w  miesiącu  październiku  obchodzony  jest Międzynarodowy  Miesiąc  Bibliotek  Szkolnych.

Z tej okazji biblioteka zaprasza do odwiedzenia wystawy pt. ”Czytam książki zakazane”. Na ekspozycji złożonej w całości z własnych zbiorów biblioteki, będzie można ujrzeć kilkadziesiąt dzieł zakazanych (tzw. prohibitów, z łac. prohibitus – zakazany) pochodzących z różnych okresów historii literatury. 

Powodów, by zakazać nawet najlepszych i najsłynniejszych książek na świecie było wiele – czasami argumentacja tego, dlaczego nie można wydawać konkretnych tytułów, a istniejący nakład należy zniszczyć, wydaje się wręcz abstrakcyjna. Ale argumentacja ta została kiedyś przyjęta. Fascynujące historie i powody zakazania wybranych książek naprawdę warto odkryć.

Zdjęcia

Narodowe Czytanie 2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
 2. Dym – Maria Konopnicka
 3. Katarynka – Bolesław Prus
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru:  Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
 5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
 6. Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
 7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
 8. Sawa (z cyklu:  Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do wspólnego czytania wybraliśmy nowelę Stefana Żeromskiego pt. „Rozdziobią nas kruki, wrony…”.

Fragmenty tekstu wysłuchamy w piątek na 3 lekcji w dniu 6. 09. 2019 r.

Życzymy miłych wrażeń.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „SLEEVEFACE – ubierz się w książkę”

Jeżeli lubisz fotografować, to konkurs dla Ciebie. Przyjdź do biblioteki szkolnej, weź książkę i stwórz własną, poszerzoną kompozycję okładki.

Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja  Kopernika w Jarosławiu zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym  SLEEVEFACE – ubierz się w książkę.

Aby wziąć udział w konkursie należy samodzielnie wykonać fotografię z wykorzystaniem okładki książki lub czasopisma zgodnie  z założeniami projektu „sleeveface”. Sleeveface – polega na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, czasopisma, częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące bardzo ciekawe połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wykonania sleeveface.  W bibliotece można wybrać książki,  które będą ciekawą inspiracją do wykonania twórczego zdjęcia. Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcia przewidziane są nagrody. Wierzymy, że nie poskąpicie swoich talentów, wyobraźni, inwencji, pomysłowości i fotograficznych umiejętności na rzecz promowania książek i czytelnictwa!

A zatem, zapraszamy do udziału w konkursie!

KONKURS-FOTOGRAFICZNY-plakat

REGULAMIN KONKURSU

Rozstrzygnięcie Konkursu „Sleeveface z książką”

Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu zorganizowała dla swoich czytelników konkurs fotograficzny „Sleeveface z książką”. Tę niekonwencjonalną formę promocji książek biblioteka wykorzystała do wzbudzenia zainteresowania zbiorami bibliotecznymi, rozwijania wyobraźni i kreatywności, oraz propagowania sztuki fotograficznej wśród uczniów.

Po obejrzeniu wszystkich zdjęć otrzymanych od uczniów komisja przyznała:

I miejsce – Kamili Pilch z kl. II C,

II miejsce – Aleksandrze Leniar z kl. III G,

III miejsce – Alicji Wysockiej z kl. II F.

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

Cytaty o książkach…

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1391552770_6620v9_600.jpg

„Czytanie książek , to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.”
Denis Diderot

„Kto czyta książki żyje podwójnie.”
Umberto Eco

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.”
Monteskiusz

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.”
(autor nieznany)

Nieprzemijający blask Leonarda da Vinci

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20190607_085215-1024x576.jpg

W bibliotece przygotowana została wystawa z okazji 500 rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Wystawie towarzyszy ekspozycja książek o Leonardzie da Vinci dostępnych w bibliotece.

Przywołuje się Leonarda jako uosobienie idei renesansowych, człowieka uniwersalnego, poszukującego spełnienia w wielu dziedzinach. Przyglądamy się więc jego epoce: prądom politycznym, intelektualnym, religijnym, życiu codziennemu. Wymyka się ona jednoznacznemu szkolnemu porządkowi, który poszatkował oś czasu, sztywno wyznaczając na niej odcinki nazwane średniowieczem i renesansem. Pokazujemy płynność tych granic i nowe spojrzenie zarówno na Leonarda, jak i na jego czasy.

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się druga edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
W ramach projektu w bibliotece i na terenie szkoły znajdują się żółte plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Z ogromnym sukcesem instytucje te realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „CZYTAJ PL”. Jest ona związana z popularyzacją czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i zachęcić ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób, ukazać czytelnictwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Organizatorzy akcji zaplanowali konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz szkoły.

Lista dostępnych książek w akcji:
 1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
 2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
 3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
 4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
 5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
 6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
 7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
 8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
 9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
 10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
 11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
 12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Życzymy miłej lektury.

 

Brak możliwości komentowania.