Biblioteka poleca

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W 2020 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (wtorek).

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jaki i pożyteczne. Inicjatywa postała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach i młodzieży. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przeczytanej lektury.

Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy bliskim. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów i rodziców.

„Władysław Szpilman. Gabinet Wirtuoza”
w DESA Unicum

Najcenniejsze osobiste przedmioty należące do jednego z najsłynniejszych polskich pianistów, Władysława Szpilmana, można po raz pierwszy oglądać publicznie. Fortepian Steinway, na którym artysta komponował swoje najpopularniejsze utwory, pióro oraz zegarek kieszonkowy, które ocalały z Getta i zostały pokazane w nagrodzonym trzema Oscarami filmie „Pianista”, czy wyjątkowa partytura suity „Życie maszyn” to tylko kilka z 50 niezwykłych przedmiotów należących do pianisty, które można zobaczyć na wystawie (od 11 września), a następnie wylicytować (22 września) w DESA Unicum. Po wojnie Szpilman skomponował ponad 500 popularnych piosenek m.in. „Trzej przyjaciele z boiska” czy „Tych lat nie odda nikt”. Był również kompozytorem sygnału Polskiej Kroniki Filmowej, musicali, muzyki filmowej i do przedstawień teatralnych. Zmarł w 2000 r. Jesienią planowana jest premiera przedstawienia „Pianista” na Off-Brodway w Nowym Jorku. Jego reżyserką jest słynna dramaturg i autorka scenariuszy, Emily Mann. Twórczyni przeszła do historii dzięki wybitnym inscenizacjom na Broadwayu takim jak „Morderstwo w Orient Expressie” czy „Pociąg zwany pożądaniem”. Była dwukrotnie nominowana do prestiżowej nagrody Tony. W tym roku zostaną również wydane wspomnienia Heleny Szpilman zatytułowane „Żona pianisty”.

Europejski Dzień Języków

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku. W szkołach, na wieczorowych kursach, w trakcie spotkań ze znajomymi albo samotnie w domowym zaciszu – to, jak Europejczycy będą się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności
w jednoczącej się Europie. Różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

„Kopernik” czyta „Balladynę”

7 września br. na trzeciej godzinie lekcyjnej przez radiowęzeł uczniowie naszej szkoły czytali „Balladynę”.

Galeria zdjęć

Narodowe Czytanie „Balladyny” coraz bliżej!

W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku czytana będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

“Balladyna” to wielki romantyczny dramat, który łączy w sobie szekspirowską tragedię z ludową baśnią, balladą, świat rzeczywisty przeplata się w nim z fantastycznym, prasłowiańskie wierzenia ścierają się z moralnością chrześcijańską, a wszystko przesycone jest ironią i groteską. To historia zbrodni, winy i kary, której główna bohaterka jest jedną z najbardziej fascynujących i niejednoznacznych kobiet w polskiej literaturze.

Zapraszamy do biblioteki!

 Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2020/2021.

Prosimy uczniów klas drugich i trzecich o zwrot książek oraz innych materiałów bibliotecznych wypożyczonych w poprzednim roku szkolnym.

Obecnie biblioteka będzie pracować zgodnie z nowym regulaminem. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami pracy biblioteki w czasie pandemii COVID-19.

Finał konkursu poetyckiego „Poezja jest dobra na wszystko”

Biblioteka szkolna poleca zasoby online instytucji kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało zestawienie oferty kulturalnej w sieci w ramach akcji #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!

Więcej informacji na stronach MKiDN:

Link 1

Link 2

Link 3

Wirtualne zwiedzanie muzeów, słuchanie koncertów, oglądanie spektakli to znakomity pomysł na rozwijanie zainteresowań artystycznych młodych ludzi w czasie, gdy wyjścia z domu powinny być ograniczone do minimum.

Tematy na czasie

Przygotowane i opublikowane przez redakcję „Biblioteka w szkole”

Prezentacja Fake news

Prezentacja Hejt

Szkoła reportażu

Zdalne wypożyczenia materiałów bibliotecznych z dostawą do domu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie pomaga wyszukać materiały potrzebne do realizacji tematów związanych ze zdalnym nauczaniem i pisaniem prac, ponadto ponownie uruchamia zdalne nieodpłatne wypożyczenia materiałów bibliotecznych (książki, filmy) na wskazany adres.

Link do instruktażowego filmu

Święto Konstytucji 3 Maja

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – ciekawostki

Konkurs poetycki

Biblioteka historycznie

Biblioterapia

Gazetka Wielkanocna

Książki online

Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki jest wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury. Poniżej przedstawiamy aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

WOLNY DOSTĘP – BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Audiobooki

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Biblioteka szkolna zachęca do lektury książek z listy Top 10

Top 10 Szkolnej Biblioteki, czyli subiektywna podpowiedź, co warto przeczytać

Szanujmy wspomnienia

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 r. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 r.,  ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Dziś pamiętamy,  że 8 marca wszystkie mamy, żony, dziewczyny, przyjaciółki, koleżanki ze szkoły i pracy obdarowujemy kwiatami, prezentami i składamy im życzenia.  Z tej okazji w bibliotece szkolnej powstała gazetka pt. „Szanujmy wspomnienia”.

Świąteczny czas z książką

Z tej okazji biblioteka proponuje nowości książkowe i życzy wszystkim czytelnikom cudownego świątecznego nastroju z interesującą książką. 

Zdobywczyni literackiego Nobla

Kto mógł przypuścić, że w jednym pokoleniu dostaniemy aż trzech laureatów literackiej Nagrody Nobla – Czesława Miłosza (1980 r.), Wisławę Szymborską (1996 r.) i teraz Olgę Tokarczuk.

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” 

                                                       Józef Piłsudski        

                                                                                                               

Kopernik pod wpływem czytania

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

Nasza biblioteka również przystąpiła do akcji. W ramach projektu na terenie szkoły dostępne są żółte plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. W akcję zaangażowani są ambasadorzy czytelnictwa: Stańko Daria 3B, Janiga Karol 2F, Serafin Wiktoria 3B, Makowski Hubert 3C, Cackowska Julia 3B, których poznacie po charakterystycznych koszulkach. dzięki temu staną się „mobilną wypożyczalnią książek” dla swoich koleżanek i kolegów. 

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com.

Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej, kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Lista dostępnych książek:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Zapraszamy do wzięcia udziału  w projekcie i życzymy miłej lektury.

Zdjęcia

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tradycyjnie, od  kilku  lat  w  miesiącu  październiku  obchodzony  jest Międzynarodowy  Miesiąc  Bibliotek  Szkolnych.

Z tej okazji biblioteka zaprasza do odwiedzenia wystawy pt. ”Czytam książki zakazane”. Na ekspozycji złożonej w całości z własnych zbiorów biblioteki, będzie można ujrzeć kilkadziesiąt dzieł zakazanych (tzw. prohibitów, z łac. prohibitus – zakazany) pochodzących z różnych okresów historii literatury. 

Powodów, by zakazać nawet najlepszych i najsłynniejszych książek na świecie było wiele – czasami argumentacja tego, dlaczego nie można wydawać konkretnych tytułów, a istniejący nakład należy zniszczyć, wydaje się wręcz abstrakcyjna. Ale argumentacja ta została kiedyś przyjęta. Fascynujące historie i powody zakazania wybranych książek naprawdę warto odkryć.

Zdjęcia

Narodowe Czytanie 2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
 2. Dym – Maria Konopnicka
 3. Katarynka – Bolesław Prus
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru:  Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
 5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
 6. Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
 7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
 8. Sawa (z cyklu:  Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do wspólnego czytania wybraliśmy nowelę Stefana Żeromskiego pt. „Rozdziobią nas kruki, wrony…”.

Fragmenty tekstu wysłuchamy w piątek na 3 lekcji w dniu 6. 09. 2019 r.

Życzymy miłych wrażeń.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „SLEEVEFACE – ubierz się w książkę”

Jeżeli lubisz fotografować, to konkurs dla Ciebie. Przyjdź do biblioteki szkolnej, weź książkę i stwórz własną, poszerzoną kompozycję okładki.

Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja  Kopernika w Jarosławiu zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym  SLEEVEFACE – ubierz się w książkę.

Aby wziąć udział w konkursie należy samodzielnie wykonać fotografię z wykorzystaniem okładki książki lub czasopisma zgodnie  z założeniami projektu „sleeveface”. Sleeveface – polega na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, czasopisma, częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące bardzo ciekawe połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wykonania sleeveface.  W bibliotece można wybrać książki,  które będą ciekawą inspiracją do wykonania twórczego zdjęcia. Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcia przewidziane są nagrody. Wierzymy, że nie poskąpicie swoich talentów, wyobraźni, inwencji, pomysłowości i fotograficznych umiejętności na rzecz promowania książek i czytelnictwa!

A zatem, zapraszamy do udziału w konkursie!

KONKURS-FOTOGRAFICZNY-plakat

REGULAMIN KONKURSU

Rozstrzygnięcie Konkursu „Sleeveface z książką”

Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu zorganizowała dla swoich czytelników konkurs fotograficzny „Sleeveface z książką”. Tę niekonwencjonalną formę promocji książek biblioteka wykorzystała do wzbudzenia zainteresowania zbiorami bibliotecznymi, rozwijania wyobraźni i kreatywności, oraz propagowania sztuki fotograficznej wśród uczniów.

Po obejrzeniu wszystkich zdjęć otrzymanych od uczniów komisja przyznała:

I miejsce – Kamili Pilch z kl. II C,

II miejsce – Aleksandrze Leniar z kl. III G,

III miejsce – Alicji Wysockiej z kl. II F.

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

Cytaty o książkach…

„Czytanie książek , to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.”
Denis Diderot

„Kto czyta książki żyje podwójnie.”
Umberto Eco

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.”
Monteskiusz

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.”
(autor nieznany)

Nieprzemijający blask Leonarda da Vinci

W bibliotece przygotowana została wystawa z okazji 500 rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Wystawie towarzyszy ekspozycja książek o Leonardzie da Vinci dostępnych w bibliotece.

Przywołuje się Leonarda jako uosobienie idei renesansowych, człowieka uniwersalnego, poszukującego spełnienia w wielu dziedzinach. Przyglądamy się więc jego epoce: prądom politycznym, intelektualnym, religijnym, życiu codziennemu. Wymyka się ona jednoznacznemu szkolnemu porządkowi, który poszatkował oś czasu, sztywno wyznaczając na niej odcinki nazwane średniowieczem i renesansem. Pokazujemy płynność tych granic i nowe spojrzenie zarówno na Leonarda, jak i na jego czasy.

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się druga edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
W ramach projektu w bibliotece i na terenie szkoły znajdują się żółte plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Z ogromnym sukcesem instytucje te realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „CZYTAJ PL”. Jest ona związana z popularyzacją czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i zachęcić ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób, ukazać czytelnictwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Organizatorzy akcji zaplanowali konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz szkoły.

Lista dostępnych książek w akcji:

 1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
 2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
 3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
 4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
 5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
 6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
 7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
 8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
 9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
 10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
 11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
 12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Życzymy miłej lektury.

Brak możliwości komentowania.