Uczennica KOPERNIKA laureatką II edycji Akademii ProtoLab

Martyna Łuszczek jest uczennicą klasy maturalnej naszej szkoły.  Od czerwca tego roku pracuje w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w departamencie GovTech, a w lipcu została laureatką drugiej edycji Akademii ProtoLab.

W ramach udziału w programie zaprojektowała urządzenie do komunikacji osób głucho niewidomych z osobami bez niepełnosprawności. Mechanizm działa na zasadzie systemu mikro czujników usytuowanych w „rękawicy”, które odbierają informacje o ruchach dłoni, układających się w alfabet Lorma. Informacje odebrane przez rękawicę, zostają przekazane do aplikacji mobilnej, która konwertuje je następnie na zapis wypowiedzi słownej. Zwiększając intuicyjność zespołu komponentów, wykorzystano również kamerkę w urządzeniu mobilnym, śledzi ruchy użytkownika i korzystając z bazy danych opartych o sztuczne sieci neuronowe, zwiększa trafność ostatecznego odczytanego zapisu.

Martyna zwraca uwagę na nieocenioną potrzebę wdrażania sztucznej inteligencji w celu wspierania osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych, podstawowych czynności. O dynamizacji sektora IT i biznesu uczennica będzie mówiła podczas „Three Seas Schuman’s Young Generation Forum”, które odbędzie się już wkrótce.

Gratulujemy Martynie sukcesu i czekamy na jej kolejne osiągnięcia.

Brak możliwości komentowania.