Warsztaty pn ,,Nadmiar CO2 w powietrzu. I co dalej?”

W ramach działań projektu badawczego ,,GoDrzewa”, który jest realizowany przez uczennice naszego Liceum:  Justynę Płoskoń, Annę Wasieńko i Monikę Winiarz, pod opieką p. Anny Wójcik, w dniach 13-20 czerwca prowadzone są warsztaty dla szkół podstawowych i przedszkoli pn ,,Nadmiar CO2 w powietrzu. I co dalej?”. Projekt jest realizowany dzięki udziałowi w II etapie konkursu pn. ,,NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”, który jest organizowany w ramach środków otrzymanych od Ministra Edukacji i Nauki, w ramach finansowania Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Każda grupa biorąca udział w warsztatach otrzymała sadzonkę drzewa tlenowego, by samodzielnie mogła zasadzić je przy swojej szkole lub przedszkolu, prowadzić obserwacje wzrostu drzewa, aktywnie przyczyniając się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Sadzonki drzewa tlenowego posiadają certyfikat oryginalności i zostały zakupione w Oxytree.

W warsztatach ,,Nadmiar CO2 w powietrzu. I co dalej?” brali udział: Miejskie Przedszkole nr 8 Montessori – grupa pomarańczowa i grupa czerwona; Miejskie Przedszkole nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu – grupa pomarańczowa i oddział zerowy; Miejskie Przedszkole nr 10 w Jarosławiu; Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu – oddział zerowy; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu klasa 3a i 4a; Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu – oddział zerowy; Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jana Balickiego w Ujeznej – zainteresowani uczniowie klas 4-8.
Sadzonki drzewa tlenowego odebrali także wychowankowie PSONI Koło w Jarosławiu oraz uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jarosławiu, dla których warsztaty odbędą się we wrześniu.
Drzewko tlenowe zostało przekazane też Nadleśnictwu Jarosław, gdzie będzie obserwowane pod profesjonalnym okiem leśniczych oraz członkowi Zarządu Powiatu Jarosławskiego. Sadzonkę drzewa tlenowego otrzymał i został zaproszony do wspólnych obserwacji Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu – BURSA Międzyszkolna w Jarosławiu.
Jako symbol podjętych innowacyjnych działań proekologicznych sadzonkę drzewa tlenowego przekazano pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Marcie Kurpiel oraz panu Staroście Powiatu Jarosławskiego Stanisławowi Kłopotowi.
Podczas warsztatów swoją obecnością zaszczyciła wszystkich Bernadeta Szczypta z Polskiego Radia Rzeszów, która przeprowadziła z organizatorami i uczestnikami warsztatów wywiad: LINK.

Pojawił się również opiekun naukowy projektu badawczego z ramienia Politechniki Rzeszowskiej z Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej, pani Ewa Ciszkowicz oraz pani Katarzyna Lecka-Szlachta.
Projekt badawczy ma formę konkursową, dziewczyny przygotowują się do III etapu konkursu, prowadzą obserwacje drzewek. Obserwują ich wzrost w warunkach miejskich, wiejskich, w pobliżu lasu oraz w ogrodzie przydomowym. Badają też wpływ nawozów, nasłonecznienia na ich wzrost, a także wpływ drugiego drzewka obok.
Zachęcamy do śledzenia wpisów na stronie  Eko-Kopernik, gdzie na bieżąco pojawiają się wpisy i zdjęcia z warsztatów.

Brak możliwości komentowania.