Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Od 1966 r. dzień 21 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Święto to, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Tego dnia, w 1960 roku w Sharperville w Południowej Afryce, policja otworzyła ogień do czarnoskórej ludności protestującej przeciwko apartheidowi. Zginęło sześćdziesiąt dziewięć osób, a sto osiemdziesiąt zostało rannych.
Celem obchodów tej tragicznej rocznicy jest uczulenie społeczności międzynarodowej na wszelkie formy rasizmu, dyskryminacji i ksenofobii. Dzień ten jest okazją do przypomnienia, że wielu ludzi na całym świecie, także w Europie i w Polsce, doświadcza dyskryminacji w życiu prywatnym i publicznym wyłącznie ze względu na swoją przynależność rasową. W dalszym ciągu w świadomości społecznej funkcjonują też liczne stereotypy, które przyczyniają się do negatywnego postrzegania osób, a nawet całych społeczności o różnym pochodzeniu rasowym. W skrajnych przypadkach przejawia się to w aktach agresji kierowanych przeciwko osobom różnych ras, narodowości czy wyznań. Kryzysowi migracyjnemu spowodowanemu konfliktami zbrojnymi, który trwa od kilku lat, towarzyszy emocjonalna i często nieodpowiedzialna debata publiczna, szerząca niczym nieuzasadnione lęki i uprzedzenia wobec migrantów. Teraz, gdy trwa wojna tuż przy naszej granicy, gdy otwieramy nasze serca i domy dla uciekających z Ukrainy, pamiętajmy też o uchodźcach przed którymi buduje się mury i zasieki. Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową jest przypomnieniem, że kolor skóry osób uciekających przed wojną nie powinien mieć wpływu na to, w jaki sposób się do nich odnosimy.  Wszystko czego potrzebujemy żeby walczyć z rasizmem to miłość do drugiego człowieka.

W związku z tym, że 21 marca w naszej szkole  jest Dzień Otwarty, Szkolna Grupa Praw Człowieka zaprasza wszystkich chętnych aby w poniedziałek, 20 marca, na znak walki z rasizmem ubrać się na biało-czarno. Zrobimy sobie wspólne zdjęcie aby pokazać że jesteśmy solidarni, tolerancyjni, przeciwni dyskryminacji ze względu na kolor skóry. Jeśli macie inne pomysły na tydzień walki z rasizmem zgłoście je do opiekunki grupy praw człowieka pani Joanny Szczepanek.

Brak możliwości komentowania.