„Stop Przemocy w Szkole”

W dniu 3 listopada br. Szkolna Grupa Praw Człowieka w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu zorganizowała akcję „Stop Przemocy w Szkole”.  Data nie była przypadkowa.  Na 40 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO podjęto decyzję o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy i Nękania w Szkole w tym Cebernękaniem, który obchodzony jest w każdy pierwszy czwartek listopada.

Jak informuje UNESCO: „Przeciwstawienie się zjawiskom agresji i nękania w szkole ma zasadnicze znaczenie dla osiągania Celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, w szczególności Celu 4., dążącego do zapewnienia wszystkim edukacji włączającej na wysokim poziomie i promowania uczenia się przez całe życie, a także Celu 16., nakazującego promowanie pokojowych, zrównoważonych, włączających modeli rozwoju społecznego. […] Według raportu UNESCO pt. „Co kryje się za liczbami: położyć kres  przemocy i zastraszaniu w szkole” (Behind the numbers: Ending school violence and bullying), który przedstawia najbardziej aktualne i wyczerpujące dowody w tej sprawie, prawie co trzeci uczeń przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca doświadczył w szkole nękania ze strony rówieśników. Jednocześnie systematycznie narasta zjawisko cyberprzemocy, a dowody wskazują na silny związek między nękaniem online i przez telefon komórkowy a przemocą fizyczną. Większość uczniów, którzy są ofiarami cyberprzemocy, była wcześniej w szkole prześladowana fizycznie, a znaczny procent ofiar doświadczył obu form przemocy.

Konsekwencje tych zjawisk patologicznych w szkole są daleko idące. Ofiary mają trudności z koncentracją w klasie, opuszczają lekcje, unikają zajęć szkolnych, wagarują lub całkowicie porzucają perspektywy zawodowe. Atmosfera lęku, strachu i niepewności jest nie do pogodzenia z nauką, a niebezpieczne środowisko obniża jakość edukacji wszystkich uczniów przebywających w szkole.” Dlatego tak ważne jest żeby walczyć ze zjawiskiem nękania.

W ramach akcji,  aby dotrzeć do jak największej grupy młodych ludzi, Szkolna Grupa Praw Człowieka przygotowała w mediach społecznościowych akcję „Stop Przemocy w Szkole”. Symbolem akcji stało się zielone serduszko z kodem QR, który zeskanowany przekierowuje na profil SGPC na Instagramie, gdzie umieszczone zostały filmiki z #stopcyberbullying

Obchody tego dnia powinny przyczynić się do wzmocnienia i podejmowania inicjatyw służących zapobieganiu i eliminowaniu przemocy i znęcania się, w tym nękania za pomocą technik cyfrowych (cybernękania). Warto również zwrócić uwagę na pilną potrzebę zajęcia się pierwotnymi przyczynami zjawiska przemocy szkolnej i na konieczność promowania kultury poszanowania praw uczniów z jednej strony, a zerowej tolerancji dla przemocy z drugiej. Do szerzenia idei tego święta zachęcamy wszystkich, bo wszyscy mamy społeczny obowiązek, aby starać się zmienić sytuację osób doświadczających przemocy.

 

 

 

 

Brak możliwości komentowania.