Depresja – porozmawiajmy o niej

 „Im większe w człowieku wewnętrzne rozbicie,  poczucie własnej słabości, niepewności i lęk,  tym większa tęsknota za czymś, co go z powrotem scali, da pewność i wiarę w siebie”.

                                                                                   prof. Antoni Kępiński

Dnia 18 października br. w ramach profilaktyki zdrowotnej w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne pt. ”Depresja – porozmawiajmy o niej”.

Prelekcję prowadziła Pani dr Irena Puszkarz, pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. W spotkaniu wzięły udział klasy: 2g, 4e i 4f. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się między innymi o tym czym jest depresja; jak rozpoznać, czy ktoś choruje na depresję; jak można pomóc osobie chorej; jakie działania można podjąć, by nie poddać się chorobie.

Podczas wykładu nie tylko przybliżono uczniom informację na temat depresji wśród młodzieży, jej objawów, ale zwrócono również uwagę na to, że depresja jest chorobą i  dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na nią osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz niezdolności do nauki i pracy. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Uczniowie dowiedzieli się także w jaki sposób można zapobiegać depresji, jak można ją leczyć oraz do kogo zwrócić się o pomoc.

 

 

 

 

 

Brak możliwości komentowania.