Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2024/2025
II Zeszyt Artystyczny Uczniów “Kopernika”
Z dumą prezentujemy drugi Zeszyt Artystyczny Uczniów “Kopernika”, który jest owocem kreatywności, zaangażowania i pasji uczniów. To nie tylko zbiór prac, ale również historia ich wyobraźni, emocji i inspiracji. Od szkiców, przez malarstwo, po fotografie i teksty literackie – różnorodność form i technik odzwierciedla bogactwo talentów, które kryją się w naszej szkolnej społeczności. Drugi numer Zeszytów obejmuje twórczość z roku szkolnego 2023/2024 i został wydany pod redakcją uczennic z klasy 2B – Wiktorii Domaradzkiej, Natalii Maciałek, Karoliny Szczepańskiej oraz Aleksandry Strawy. Nad całością projektu czuwała p. Magdalena Tkaczyk.
W poszukiwaniu inspiracji
W dniu 6 czerwca br. klasa 1B pod opieką p. Magdaleny Tkaczyk wzięła udział w warsztatach literackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przeprowadzonych przez absolwentkę “Kopernika” Magdę Puzio. Tematem warsztatów były inspiracje w twórczości literackiej. Wielu, szczególnie początkujących, pisarzy zastanawia się, co to jest inspiracja w twórczości literackiej i skąd ją czerpać. Mówiąc krótko, to tajemnicza siła, która napędza proces pisania, nadaje mu kształt i kierunek. Inspiracją dla naszych uczniów do stworzenia fabuły powieści dowolnego gatunku był tekst piosenki hip-hop. Fantastyczne pomysły, nietuzinkowi bohaterowie i zwroty akcji z całą pewnością mogłyby posłużyć jako baza pod bestseller roku! Magda podpowiedziała młodym dziennikarzom jak rozwijać umiejętności twórczego pisania, analizy literackiej i kreatywnego myślenia. Warsztaty były także okazją do rozbudzenia zainteresowania czytelnictwem i książką.
Dziękujemy!
Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego „Moje miejsce”
Miło nam poinformować o wynikach konkursu poetyckiego „Moje miejsce” zorganizowanego przez Bibliotekę Szkolną. Zwycięzcami zostali Wiktoria Domaradzka (2B) za wiersz pt. Moje miejsce, Antoni Gilarski (1BG) za wiersz pt. Miejsce (nie)idealne, Daniel Strojny (2B) za wiersz pt. Obecność: ciężar, dar i obowiązek oraz Oliwia Koczut (1BG) za wiersz pt. Moje miejsce. Twórczość nagrodzonych znajdzie “swoje miejsce” w zakładce Szkolni poeci na stronie internetowej naszej biblioteki, gdzie prezentowana jest działalność poetycka zdolnych uczniów “Kopernika”. Serdecznie gratulujemy!
Krótka historia wielkiego marzenia
Zawsze celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, znajdziesz się pomiędzy gwiazdami […] Patrik Süskind
Miło nam poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej powiększyły się o pozycję książkową ukazującą 30 lat historii Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, organizowanego w Targach Kielce. Książka została przekazana przez autora, naszego absolwenta dr Andrzeja Mochonia. Mamy nadzieję, że album okaże się wartościowym źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych historią polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi ostatnich dziesięcioleci.
Dziękujemy
“Moje miejsce” – konkurs poetycki Biblioteki Szkolnej
Raport o stanie czytelnictwa w 2024 roku
W 2024 r. lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41 proc. badanych. To wynik zbliżony do tego z 2023 r. (43 proc.). Nadal częściej czytają kobiety (47 proc.) niż mężczyźni (35 proc.) — wynika z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2024 r. Niezmiennie najwięcej czyta młodzież w wieku 15-18 lat (54 proc.), najmniej – osoby powyżej 70. roku życia (25 proc.). Książki wciąż czytamy przede wszystkim w formie papierowej – tylko co dwudziesty czytelnik wymienia co najmniej jedną książkę, z którą miał do czynienia na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Tak jak dotychczas, najczęściej Polacy czytają literaturę popularną, zwłaszcza sensacyjno-kryminalną, w dalszej kolejności romansowo-obyczajową. Powieści i opowiadania kryminalne czytają osoby ze wszystkich kręgów społecznych i różnych pokoleń, choć najmniej chętnie sięgają po nie osoby stosunkowo młode. Wśród autorów najpoczytniejszych książek w 2024 r. byli kolejno: Remigiusz Mróz, Harlan Coben, Jo Nesbo, J. K. Rowling i Henryk Sienkiewicz.
,,Zakochaj się w książkach!” – czyli Walentynki w Bibliotece Szkolnej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (1891-1945)
9 lipca 2025 roku przypada 80. rocznica śmierci jednej z największych polskich poetek – Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej, której twórczość od lat jest obiektem badań największych autorytetów skupionych przy Instytucie Badań Literackich w Warszawie. Pawlikowska-Jasnorzewska to, jak pisała o „koleżance po piórze” noblistka Wisława Szymborska, „poetka, której widzenie świata, pojmowanie miłości jest tak uniwersalne i wyprzedzające epokę, że wzrusza kolejne pokolenia czytelników”. Spuścizna „polskiej Safony”, jak mawiał o Niej Tadeusz Boy-Żeleński, to 500 wierszy, 20 sztuk teatralnych i 10 słuchowisk radiowych. To także kilkadziesiąt utworów stricte patriotycznych. Tomiki z wierszami Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej nadal są wznawiane, czytane i tłumaczone m.in. na języki angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, szwedzki, chiński, japoński i hindi, czyniąc z niej, obok Wisławy Szymborskiej, najchętniej przekładaną polską autorkę w historii. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego poetki, ogłasza rok 2025 Rokiem Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej.
Kropka w kropkę
Powiedzieć, że rysowanie portretów to jej pasja, to jak nic nie powiedzieć. Po prostu lubi rysować. Weronika Kotlińska, uczennica klasy 3D rysuje sporo, bo jest to dla niej odskocznia od codzienności, sposób na odpoczynek i nudę. Dla Weroniki w rysunku narzędziem może być w zasadzie wszystko, co pozostawia ślad na płaszczyźnie. Korzysta z farb, pasteli, kredek, a nawet długopisów. Jednak wyjątkowo upodobała sobie rysowanie ołówkiem. Zachęcamy do obejrzenia rysunków Weroniki prezentowanych w bibliotece szkolnej!
Konkurs Audio-BOOKS
Rozstrzygnięcie konkursu “Sigmy i renifera gawędy o Bambiku”
Miło nam poinformować, że zwycięzcami konkursu czytelniczego zorganizowanego przez bibliotekę szkolną na najlepszy tytuł książki do okładek zaprojektowanych przez uczennice – Kingę Stańczyk (2B) i Olę Strawę (2B), zawierający słowo (lub słowa) finałowej top 20 plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 zostali: Natalia Gołąb (2B), Nikola Kamińska (3G), Kacper Bobecki (1BG) oraz Julia Bielec (1BG). Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę!
Konkurs “Sigmy i renifera gawędy o Bambiku”
No cóż … idą Święta, a jak Święta to i renifer! Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie na najlepszy tytuł do zaprojektowanej przez nas okładki książki z reniferem w roli głównej. Nadaj imię bohaterowi wplatając do tytułu dodatkowo słowo (lub słowa) finałowej top 20 plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2024 organizowanego przez PWN. Pobierz naszą okładkę, umieść na niej swój tytuł i zaprojektowaną w ten sposób prześlij na adres biblioteki: biblioteka@lo.kopernik.jaroslaw.pl Szczegóły w regulaminie.
Dzień Postaci z Bajek i Filmów
Akcja „Czytaj PL”
„Czytaj PL” to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może na całym świecie. Rekordy popularności udowadniają, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. W tegorocznej edycji organizatorzy stawiają na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność, przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Plakaty dostępne są w bibliotece szkolnej i na terenie szkoły. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można od 1 do 30 listopada. Masz 18 powodów, aby wziąć udział (tyle jest książek). Więcej informacji na stronie LINK
Życzymy przyjemnych chwil z książką.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2024
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W każdym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłasza propozycję przewodniego hasła MMBS. Tegoroczna propozycja to: „Poznajmy się w bibliotece”. Daje ono możliwość pokazania ważnej funkcji biblioteki szkolnej jako miejsca, które integruje, ułatwia adaptację w środowisku uczniowskim, pozwala się lepiej poznać i podejmować wspólne aktywności, nawiązać koleżeńskie relacje. Z tej okazji spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej i poznaliśmy Magdę Puzio, absolwentkę naszego liceum, autorkę książek “Nowa rzeczywistość”, rodowitą jarosławiankę, która z życia w małym mieście uczyniła swoje główne źródło inspiracji. Spotkanie z autorką upłynęło pod znakiem świetnej zabawy i dobrego humoru. Magda z wielką swobodą opowiadała o swojej twórczości, książkach, pracy, wyzwaniach i inspiracjach. Odpowiedziała na liczne pytania uczestników – uczniów klasy 1B i 2B, tym samym zaspokajając ich ciekawość na temat procesu pisania i wydawania książek. Dziękujemy Magdzie za ciekawą lekcję życząc samych sukcesów, pomysłów na nowe powieści oraz ich publikację.
Literacka Nagroda Nike 2024
Laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Nike została poetka Urszula Kozioł za tom „Raptularz” wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Książka 93-letniej poetki została doceniona za swój głęboko egzystencjalny charakter. Dzieło dotyczy tematów związanych z przemijaniem, starością, samotnością i ulotnością wspomnień. Poetka w szczególny sposób odnosi się do trudnych doświadczeń, m.in. śmierci najbliższych, i podejmuje refleksję nad odchodzeniem pamięci.
27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Targi książki w Krakowie startują 24. października i potrwają przez trzy dni. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 1997 roku. Oczywiście wydarzenie ma na celu promowanie czytelnictwa. Zawsze największe emocje wzbudzają spotkania z autorami. Tegoroczny program targów jest naszpikowany znanymi nazwiskami. Wśród nich znaleźli się polscy wirtuozi pióra m.in. Jacek Dukaj, Jakub Małecki, Katarzyna Grochola, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz czy laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. Natomiast jeśli chodzi o zagranicznych autorów, na Targach Książki w Krakowie pojawią się Toshikazu Kawaguchi, Maja Lunde, Chris Carter, Adam Kay czy Karl Ove Knausgård.
Literacka Nagroda Nobla 2024
Tegoroczną laureatką Nagrody Nobla z literatury została Han Kang, autorka z Korei Południowej. Komitet Noblowski przyznał jej to wyróżnienie „za intensywną prozę poetycką, która konfrontuje się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”. Decyzję ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Han Kang urodziła się 27 listopada 1970 roku w mieście Gwangju w Korei Południowej. Jeszcze jako dziecko przeprowadziła się wraz z rodziną do Seulu, gdzie studiowała filologię koreańską na stołecznym Yonsei University. Jako poetka zadebiutowała w 1993 roku, gdy opublikowała pięć wierszy. Karierę literacką zaś rozpoczęła w 1995 roku, wydając zbiór opowiadań pod tytułem „Miłość Yeosu”.
Kordian. Pan życia i śmierci
W dniu 12.09.2024 r. społeczność szkolna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 2024. Utwór, którego wysłuchaliśmy to “Kordian” Juliusza Słowackiego. Mamy nadzieję, że w trakcie czytania towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Współczesność pokazuje nam, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa. W czytanie utworu zaangażowali się uczniowie z klasy 2C: M. Żeńczak, O. Rojek, K. Strama, A. Madycka, M. Chamuła, Sz. Florek, 3B: W. Drzewicki, N. Pancerz, A. Mazur, 4B: W. Nogaj, J. Halejcio.
Języki – okno na świat!
Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Z tej okazji dwuosobowe drużyny pierwszoklasistów wzięły udział w konkursie przygotowanym przez bibliotekę szkolną i uczniów klasy 2C – Olę, Karolinę, Milenę, Szymona, Hanię, Natalię oraz Oliwię. Pytania z zakresu krajoznawstwa, kulturoznawstwa, zagadnień leksykalno-gramatycznych oraz różnego rodzaju ciekawostek językowych okazały się bułką z masłem dla Uli Golby i Dominika Gółki (1F). Drugie miejsce zajęły Anna Świąder i Marcelina Meder (1G), a trzecie Oliwia Mielnik i Dominika Biały (1E). Nad całością konkursu czuwała p. Magdalena Tkaczyk. Dziękujemy również p. Agnieszce Wójtowicz i p. Pawłowi Sobiegrajowi za ciekawe materiały dotyczące języków niemieckiego oraz hiszpańskiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy życząc sukcesów w dalszej nauce języków obcych!
Patroni roku 2025
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał patronów roku 2025. Uhonorował między innymi Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego. Ponadto Rok 2025 został ogłoszony Rokiem:
- Olgi Boznańskiej
- Franciszka Duszeńki
- generała Kazimierza Sosnkowskiego
- Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie
- Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.
Uczniowie wybrali, co lubią czytać
Zakończyła się kolejna masowa, ogólnopolska akcja zorganizowana przez środowisko nauczycieli bibliotekarzy. Od maja do połowy czerwca prawie 290 tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze ich zdaniem książki, współtworząc jedno z największych tego typu wydarzeń czytelniczych na świecie – o ile nie jedyne. Wybory odbyły się w 1556 szkołach i bibliotekach (głównie szkolnych, ale również publicznych i pedagogicznych). 290 tysięcy uczniów oddało łącznie 472 tysięcy głosów. W szkołach, które wzięły udział w wyborach, frekwencja wynosiła 49 proc. Wyniki dla szkół średnich