Archiwum

Najważniejsze wydarzenia roku 2016 – Polska

Niewątpliwie rok 2016 obfitował w wiele znaczących, często zaskakujących wydarzeń we wszystkich kategoriach: polityka, sport, kultura, religia… Postarałem się wybrać dla was te najważniejsze, którymi żyła Polska w mijających 12 miesiącach. Zapraszam na pierwszą część przeglądu 2016 roku.

 

 

Cyrk w sejmie

 

Na początek nic nowego, czyli rozpoczęty w 2015, trwający aż do dzisiaj spór o Trybunał Konstytucyjny. Tak naprawdę sprawa zamieszania przy Trybunale to temat rzeka i można by już teraz napisać o niej co najmniej kilka książek, a i tak nie wszyscy zrozumieliby o co w tym wszystkim chodzi. Kluczowym punktem w konflikcie jest niedawne wygaśnięcie kadencji prezesa TK – prof. Rzeplińskiego i powołanie przez PIS nowego „szefa” – Julii Przyłębskiej. Tym sposobem partia rządząca „załatwiła” sobie sprawę z Trybunałem, czyli zagarnęła go w pełni dla siebie. Dlatego od teraz niech nikogo nie zdziwi nagłówek: „Prezydent Andrzej Duda skierował ustawę xyz do TK”.

Oczywiście zamieszanie w naszym państwie odbiło się głośnym echem w Europie. Na forum Unii Europejskiej odbyło się kilka debat nt. praworządności w Polsce, którymi skutkiem była opinia Komisji Weneckiej (11 marca) oraz zalecenia Komisji Europejskiej (27 lipca). Jeśli mowa o sejmie w Polsce, to nie sposób nie wspomnieć o…
….nowych regułach pracy mediów w sejmie. Ośmiostronicowy dokument „Nowe Centrum Medialne” wywołał burzę wśród dziennikarzy i polityków. Jedni uważają, że nowa organizacja pracy mediów będzie dla wszystkich (posłów i dziennikarzy) udogodnieniem, drudzy natomiast są zdania, że PIS chce ograniczyć do minimum obecność dziennikarzy w Izbie mniejszej. Kłótnia pomiędzy stronami zaowocowała blokadą mównicy sejmowej przez opozycję i paraliżem obrad, który trwa od 16 grudnia.

 

 

I ja mu wtedy mówię…

 

TW BOLEK. Pisząc o aferze z Lechem Wałęsą z perspektywy końca grudnia wydaje się, że temat jest nieaktualny i mało ważny, ale jeszcze kilka miesięcy temu „szafą Kiszczaka” żyła cała Polska. Przypomnę: 17 lutego IPN przeszukał mieszkanie wdowy po Czesławie Kiszczaku. W wyniku rewizji odnaleziono akta współpracy tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek” datowane na lata 70. Prezes IPN przekazał informację, że akta zawierają m.in. zobowiązanie do współpracy z SB Lecha Wałęsy. Cała sprawa do dziś nie została w pełni rozstrzygnięta. Nie mogłoby się obejść bez starcia PIS vs PO. Ci pierwsi atakowali byłego prezydenta przedstawiając go jako zdrajcę narodu, a ci drudzy bronili Wałęsę, przypominając ile wysiłku włożył w odzyskanie niepodległości. Sam zainteresowany twierdzi(ł), że akta zostały sfałszowane.

 

 

Warszawo, co ty na to?

 

Szczyt NATO. Długo wyczekiwane spotkanie głów państw Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie odbyło się w dniach 8-9 lipca. Ewidentnie szczyt w stolicy był trudnym przedsięwzięciem logistycznym, szczególnie w czasach ciągłych zamachów terrorystycznych, a przecież do Polski zjechały się osoby kształtujące politykę całego świata. Podjęto niezwykle ważne decyzje m.in.powołanie czterech grup bojowych stacjonujących w państwach bałtyckich i w Polsce, dołączenie wszystkich krajów członkowskich NATO do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.

 

 

Zginiemy!

 

Następne po szczycie NATO wyzwanie organizacyjne i logistyczne, czyli Światowe Dni młodzieży. Po 25 latach, od ostatniego spotkania w Częstochowie, Polskę spotkał zaszczyt przyjęcia młodzieży z całego świata oraz kluczowego gościa: papieża Franciszka.Oczywiście obawiano się problemów z zakwaterowaniem pielgrzymów i tego jak Kraków z dość małymi (jak na tą potrzebę) Błoniami poradzi sobie z takim przeogromnym tłumem, ale słowo, które spędzało sen z powiek władz i duchownych to: terroryzm. Niemało pielgrzymów zrezygnowało z wyjazdu do Krakowa właśnie z obawy na ataki terrorystyczne. Nieco dwa tygodnie wcześniej poradziliśmy sobie z utrzymaniem bezpieczeństwa, ale na ŚDM (26-31 lipca) pośród prawie 3 milionowego, wielonarodowościowego tłumu mogło zdarzyć się dosłownie wszystko. Po raz kolejny na szczęście, nic nikomu się nie stało, dzięki służbom mundurowym postawionym w stan najwyższej gotowości. Wydarzenia w Krakowie i całej Polsce były ogromnym przeżyciem duchowym dla młodych katolików, a nasze państwo mogło wypromować się na arenie międzynarodowej, znowu udowadniając, że można nam powierzyć organizacje tak wielkich imprez jakim są Światowe Dni Młodzieży.

 

Od „je*ać PZPN” do „łączy nas piłka”

 

Euro 2016. Piłka nożna to w naszym państwie sport narodowy, wiadomo. Dlatego kiedy reprezentacja gra w jakimś większym turnieju, (prawie)wszyscy Polacy siadają przez telewizorami i skandują: „Polskaaaa, biało-czeeerwooni!”. Francuskie Euro 2016 (10 czerwca do 10 lipca) było ponownie okazją do  przynajmniej chwilowych porzuceń sporów i zjednoczenia się pod brawami narodowymi. Kadra dowodzona przez Adama Nawałkę po emocjonujących meczach (np. z Niemcami) doszła aż do ćwierćfinału, gdzie przegrała po dramatycznych rzutach karnych z późniejszym triumfatorem turnieju – Portugalią. Nasze orły udowodniły, że Polska piłka naprawdę się odrodziła (jeszcze do niedawna kibice bojkotowali mecze – przychodziła ich tylko garstka) i ćwierćfinał to nie koniec, to dopiero początek!

 

W następnej części wydarzenia stricte światowe.

 

Karol Moszumański