Archiwum

Ogniem i kataną

Trzeci Najemny Oddział
Piechoty Japońskiej to grupa rekonstrukcyjna, zajmująca się odtwarzaniem kultury, walki, uzbrojenia i ogólnie wszystkiego, co jest związane z Japonią XV i XVI wieku, ale nie tylko. Oprócz walk organizują także pokaz ognia, zorganizowany właśnie przez nich. Działają na terenie całego województwa-w Jarosławiu,
Rzeszowie, Łańcucie, Tarnowie i Jaśle.

Zaczęło się pięć lat temu. Cały Oddział stanowiła grupa czterech zapaleńców, dwa lata później ich liczba się podwoiła. Wtedy powstało logo-ośmiokąt z trójką w środku Jarosław dołączył do Oddziału wiosną ubiegłego roku, zwiększając jego liczebność o całą piątkę. Dziś Trzeci Najemny to około czterdzieści osób, które łączy wspólna pasja i chęć jak najwierniejszego odtwarzania czasów średniowiecznej Japonii. I nie jest to zajęcie wyłącznie dla mężczyzn-wśród nich znajduje się sześć kobiet, które także mogą walczyć i nosić zbroję, jeśli tylko chcą.

– Nie ma to, jak poobijać kobietę-przyznaje ze śmiechem Jurek, od roku w Oddziale.

– Nie jest to tanie hobby- ostrzega Ania Stańko, z podobnym stażem co Jurek.

Podstawowy strój, jaki musi posiadać każdy w Oddziale, kosztuje 150 zł. Do tego należy doliczyć broń do walki (1,5 tys. zł), broń do pokazów (4 tys. zł) oraz zbroję (ok. 10 tys. zł), które wykonuje płatnerz na specjalne zlecenie. To oczywiście nie jest koniec wydatków, jedynie początek. Wyjazdy nie zawsze są darmowe, a pragnienie pogłębiania wiedzy o średniowiecznej Japonii także ma swoją cenę. Trzeci Najemny organizuje pokazy, można ich wynająć za odpowiednią stawkę. A te są bardzo różne. Od całkowicie darmowego pokazu, przez zapłatę w tzw. naturze (wyżywienie, nocleg), do zapłaty w tradycyjnych złotówkach, ale nie można liczyć, że koszty wstąpienia do Oddziału zwrócą się całkowicie.

Nie wystarczy tylko interesować się mangą i anime, czy znać kilka faktów dotyczących Japonii XV i XVI wieku, by zostać hai-min, czyli pełnoprawnym członkiem Trzeciego Najemnego. Nie jest to zajęcie dla wszystkich, trzeba połknąć bakcyla, naprawdę zafascynować się rekonstrukcją historyczną i zaangażować w działalność grupy.

-Nie jest to zajęcie dla wszystkich, trzeba połknąć bakcyla, naprawdę zafascynować się rekonstrukcją historyczną
i zaangażować w działalność grupy-mówi Ania.

Aby zobaczyć, jak to wszystko właściwie wygląda, wystarczy przyjść na trening. Jarosławska część Oddziału spotyka się co sobotę od 15. w MOKu lub w niedzielne poranki na przystani nad Sanem. Oprócz tego raz w miesiącu w Rzeszowie odbywa się zebranie całego Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej,
podczas którego-między innymi-przyjmowani są nowi członkowie grupy. Najbliższy pokaz umiejętności Oddziału odbędzie się 31 maja w Soninie koło Łańcuta, następny 13 czerwca w Radawie, a w dniach 28-30 sierpnia w Pełkiniach będzie miał miejsce turniej organizowany przez Trzeci Najemny.

Oddział pokazuje, że jednak coś się w naszej okolicy dzieje. Nawet tutaj można rozwijać swoje pasje i nietypowe zainteresowania. Wystarczy tylko chcieć być samurajem.

Informacje o Trzecim
Najemnym Oddziale Piechoty Japońskiej można znaleźć na stronie
www.trzecinajemny.vel.pl