Archiwum

Powiat jarosławski coraz wyżej punktowany

Co roku jest przeprowadzany konkurs organizowany przez Związek Powiatów Polskich. Każdy powiat automatycznie bierze w nim udział. Po raz pierwszy w tym roku powiat jarosławski utrzymuje się na naprawdę wysokiej pozycji. To wielkie osiągnięcie dla władz naszego regionu.

Rozmawiałam z Panią Moniką Szarnik– rzecznikiem prasowym Starostwa w Jarosławiu.

 

Na którym miejscu plasuje się obecnie powiat jarosławski, jak wypadamy w stosunku do innych z naszego województwa?

W rankingu obecnie mamy miejsce 17, najwyżej byliśmy na miejscu 14. Jeżeli powrócilibyśmy na nie z powrotem dawałoby nam to tytuł „Super powiatu”, bo piętnaście pierwszych miejsc to finałowe, które zdobywają ten tytuł. Ta punktacja może ulec zmianie, ponieważ rozstrzygnięcie konkursu jest pod koniec grudnia. Myślę, że w tej chwili mamy niezagrożoną pozycję – pierwsze miejsce w województwie, dlatego, że następnym powiatem jest powiat stalowowolski. Jest on dopiero na 26 miejscu. Nie wiem, czy uda im się nas dogonić, bo nasz powiat ma na tę chwilę 20 330 punktów, natomiast stalowowolski 15 655. Myślę, że mamy coś w zanadrzu, co pozwoli nam troszeczkę „skoczyć”. Ciężko w tej chwili powiedzieć czy zdołamy wejść do pierwszej piętnastki. Byliśmy już na 14 pozycji, być może uda nam się to miejsce odzyskać. (dane z 2 grudnia).

Czym powiat sobie zasłużył na tak wysokie miejsce w konkursie?

To nie jest kwestia działań specjalnie podporządkowanych rankingowi. Są tam różne kategorie i pewne rzeczy dzieją się w każdym powiecie. Najważniejsze jest, aby przesłać do Związku Powiatów Polskich informacje dotyczącego np. tego jakie są projekty unijne itd. Część danych nam umknęła, bo są to dane dotyczące gmin.

Jak wygląda regulamin konkursu?

Dostaje się punkty za określone działania np. jest kategoria dotycząca broni rozwojowej. Za każdy projekt jest określona liczba punktów i to dotyczy zarówno środków wydatkowanych przez urząd, ale też przez jednostki podległe, czyli jeżeli np. Liceum Ogólnokształcące posiądzie jakieś środki z zewnątrz i da nam o tym znać, my to po prostu przesyłamy i punkty za to są doliczane. Bierze się także pod uwagę udogodnienia dla mieszkańców, dotyczą one zarówno strony starostwa jak i również samego budynku. Za pracownie informatyczne mamy 3100 punktów. Wystarczyło poprosić o informacje ze szkół, bo w każdej szkole jest przynajmniej jedna. Jest także premiowany rozwój społeczeństwa, kodeks etyczny pracowników starostwa, ochrona zdrowia i pomoc społeczna, dostosowanie urzędu do osób niepełnosprawnych.Za to mamy ponad 1000 punktów, bo jest winda, są podjazdy…

W jakiej dziedzinie zdobyliśmy najwięcej punktów?

Szczerze mówiąc nie robiłam takiego typu analizy, ale najwięcej punktów dotychczas myślę, że uzyskaliśmy w dziedzinach dotyczących rozwiązań polepszających obsługę klienta. Mamy także całkiem sporo punktów za rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz szkolenie urzędników.

Kto zbiera te wszystkie informacje?

Ja przesyłam fizycznie, natomiast jeżeli chodzi o przygotowywanie informacji, to robi to większa grupa ludzi. Nie jestem w stanie sama tego zrobić, ponieważ trzeba o niektóre informacje poprosić gminy. Także to generalnie jest praca zbiorowa. Moim głównym zadaniem jest dopilnowanie przesłania tych wszystkich informacji i danych w określonym momencie.

Paulina Duma