Archiwum

„Wciąż mamy to coś”

Zespół powszechnie uważany za jednego z najważniejszych twórców hard rocka i heavy metalu, mający na koncie ponad 100 milionów sprzedanych płyt na całym świecie, wokalista -Ian Gillan, jeden z największych wokalistów muzyki rockowej – tak w skrócie można opisać Deep Purple. Formacja zagra w Rzeszowie 28 października.

Deep Purple powstało w 1968 roku w Hertfordshire. Sławę zdobyli longplayem „Deep Purple In Rock”, wydanym w roku 1970. Wtedy też ukształtował się najsłynniejszy skład zespołu: Ian Gillan, Ritchie Blackmore, Roger Glover, Ian Paice oraz Jon Lord. Ich najsłynniejszy utwór to „Smoke on the Water”, z charakterystycznym riffem w wykonaniu Blackmore’a. Gitarzysta odszedł z zespołu w 1993 roku, został zastąpiony rok później przez Steve’a Morse’a. Formacja zapisała się w Księdze Rekordów Guinessa jako najgłośniejszy zespół świata.

Niełatwo jest przyporządkować muzykę „Purpurowych” do jednego gatunku. Zebraliśmy się razem, i graliśmy co tylko wychodziło. Czasem było funkująco, czasem bluesowo, czasem hard rockowo, a czasem delikatnie:  tekstury, ballady. I to był właśnie etos zespołu… – mówi w jednym z wywiadów wokalista grupy Ian Gillan.

W tym roku Deep Purple kończy 42 lata. Sporo, jak na rock’n’rollową grupę. W czym tkwi długowieczność zespołu i energia muzyków, którzy są już po sześćdziesiątce? – Co to znaczy przejść na emeryturę? Ja przeszedłem na emeryturę, gdy miałem 19 lat, bo moją ostatnią prawdziwą pracą była wakacyjna praca w wieku 19 lat. Od tamtego czasu jestem muzykiem, to moje życie, tego nie mogę zatrzymać. Wciąż mamy to coś – opowiada Roger Glover.

Zespół w tym miesiącu wydaje dziewiętnasty już album studyjny. W ramach trasy promującej wydawnictwo, grupa zawita w naszym kraju, zresztą nie po raz pierwszy – Brytyjczycy występowali w Polsce do tej pory 12 razy. Ostatni koncert Deep Purple odbył się we Wrocławiu ubiegłego roku.

„Purpurowi” zagrają w Polsce trzy koncerty: pierwszy – 28 października na rzeszowskim Podpromiu, 30 października – w katowickim Spodku, a dzień później odwiedzą Wrocław występując w Hali Stulecia. Cena zwykłego biletu wynosi 125 zł. Koncert rozpoczyna się o godz. 20.00.

Artur Bąk