#ZOSTAŃWDOMU,  Archiwum

(Nie)zwykłe zakończenie roku, czyli podsumowanie e-lekcji

Doczekaliśmy się dnia, w którym chociaż raz możemy postawić swoją stopę w budynku szkoły. Po tak długim czasie spowodowany pandemią koronawirusa. A czy ktoś pamięta jak to się zaczęło?

Mateusz Morawiecki ogłosił 11 marca 2020 roku, że uczniowie przez dwa tygodnie nie będą uczęszczać do szkoły z powodu wspomnianego wirusa. Towarzyszyły temu radość, ponieważ nie trzeba było się uczyć już. Jednak pojawił się również niepokój. Nie wiadomo jak można by było poprawić swoje oceny. 

Po okresie dwóch tygodni oznajmiono, że będziemy uczyć się zdalnie. Prowadziło to do dużych kontrowersji, ponieważ nie każdy ma dostęp do laptopa bądź ma ograniczoną ilość. Rzeczywistość była inna niż się tego spodziewali niektórzy – lekcje były prowadzone bądź nie. A jak już to nie każdy wymagał kamerki, co było ułatwieniem dla rodziców i uczniów. W sumie rządzący przedłużyli nam nauczanie aż cztery razy. Ostatecznie wczoraj oficjalnie ogłoszono, że wracamy do normalnego nauczania we wrześniu. 

Co było największą trudnością w tym? Brak przygotowania. Nikt nie spodziewał się, że jeszcze w tym roku  do takiego nauczania dojdzie. Nauczyciele zarówno jak i uczniowie nie byli przystosowani do tego. Dodatkowo, organizacja jakichkolwiek testów bądź odpowiedzi ustnych zależała w szczególności od naszego dostawcy internetu, który czasami lubi się nami zabawić i magicznie się wyłączyć. 

Podsumowując, dzięki temu zrozumiałam, że nie jestem jednak takim wielkim introwertykiem jak się kiedyś tak określałam. Przesiadywanie cały czas w domu ostatecznie przynudza, czując się przy tym jakbym żyła w klatce. Przez to zadomowiła się u mnie nostalgia. Dlatego ważne jest posiadanie kogoś z kim możemy się spotkać choć na chwilę i porozmawiać. Podsumowując – można zwariować w domu. Ale jak każdy humanista może powiedzieć – nie ma się zagrożenia z matematyki w końcu. Trzeba liczyć na cud, że słowa premiera są w stu procentach pewne. Na razie żyjemy w czasach dziwnych, niezrozumiałych. Dlatego, nawet w czasie wakacji powinniśmy o siebie dbać. 

Julia Maciąg