Archiwum

Jarosławska Noc Muzeów

Nasze miasto 22 maja 2014r. już po raz 7. włączyło się ogólnopolską Noc Muzeów. To jedyna okazja, kiedy można było dostać się do miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwykłych mieszkańców i zwiedzających. Wycieczki szlakiem turystycznym i koncerty muzyki dawnej to tylko nieliczne z atrakcji towarzyszących tej imprezie.

Burmistrz przewodnikiem

Już od południa na Rynku można było zobaczyć tłumy. Kolejki do każdego z zabytków ciągnęły się godzinami. Trzeba było być bardzo zdeterminowanym, żeby zwiedzić każdy zaplanowany punkt programu. Takich wytrwałych osób było jednak wiele. W końcu zwiedzenie Wieży Ratuszowej jest możliwe tylko wtedy. Każdy mógł stanąć obok legendarnego zegara i pomachać jeszcze tym oczekującym. Widoki z tego miejsca też były sporą zachętą – można było zobaczyć rozciągającą się panoramę miasta Jarosławia. Rzadkością jest też, gdy w rolę przewodnika wciela się sam Burmistrz Miasta – Andrzej Wyczawski. Oprowadzał grupy zwiedzających po swoim gabinecie. Niestety nie każdy miał tyle szczęścia, aby być w tej grupie – zbyt wielu chętnych, a zbyt mało czasu. Oprócz tego zobaczyć można było Salę Narad, w której podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące naszego miasta.

Nad ziemią i pod ziemią

Mimo, że była to Noc Zwiedzania, to już od rana można było kupić drobiazgi na Pchlim Targu. Pasjonaci starych pojazdów również znaleźli coś dla siebie. Od godz. 21 zwiedzający jeździli bryczką, a także podziwiali stare, kultowe samochody. Od Bramy Krakowskiej wyruszały wycieczki „Szlakiem Historycznym po Jarosławskim Rynku”. Przewodnik oprowadzał też mieszkańców i turystów po Podziemnej Trasie Turystycznej. Pierwszym punktem trasy była Wielka Izba, która obecnie niestety nie wygląda jak w latach swojej świetności. Potem schodzono krętymi schodami do podziemnych korytarzy, które dawniej stanowiły magazyny dla kupców. W Kamienicy Królowej Marysieńki można było podziwiać wystawy fotografii i prezentację, po czym na chętnych czekała degustacja ciast i kawy w Galerii Przedmiotu. W Kolegiacie zorganizowana została wystawa filatelistyczna z okazji kanonizacji Jana Pawła II oraz zdjęć „Jarosław w latach 1939-1945. Losy regionu i jego mieszkańców”. Jednym z najważniejszych obiektów na Rynku jest oczywiście Kamienica Orsettich, gdzie mieści się jarosławskie Muzeum. Wszyscy przybyli mogli zwiedzić je za darmo. Jedną z atrakcji była wystawa uzbrojenia Wojska Polskiego z czasów II wojny światowej. Interesującą propozycją był też Niecodzienny Spacer z Botanikiem i Turniej w Kapsle na chodniku przed Placem św. Michała. Trzy razy wybrzmiał hejnał z Wieży Ratusza.

Ogniste zakończenie

Sobota ta nie była tylko Nocą Zwiedzania, ale także Nocą Teatrów. Wystąpili: Les Champs-Elysees, Sway, Balladyna, Baccalaureus, Michał Superson, Katarzyna Lis. Jarosław odwiedził także Mateusz Mijal. Pasjonatów muzyki i teatru było wielu, wśród nich sam Burmistrz. Jak impreza, to też potańcówka. Skupiono się jednak na tradycyjnych tańcach: polkach, mazurkach, tangach i fokstrotach. W końcu przyszedł czas na ogniste zakończenie. O 22:30  wszyscy zebrani podziwiali Fire Show, żegnając tegoroczną Noc Muzeów.

K.W. M.J