Archiwum

Świat samodzielnego eksperymentowania

Nauka przedmiotów ścisłych dla wielu może być nudna. Jest jednak całkiem inna, gdy opiera się na ciekawych doświadczeniach, eksperymentach i osobistym odkrywaniu świata. Tak właśnie ukazali ją nam przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

14 września 2013 r. na Hali Sportowej PWSTE w Jarosławiu odbyła się wystawa interaktywna, w której szczególnie chętnie wzięły udział dzieci. Poprzez zabawę na stanowiskach doświadczalnych mogły one poznać i zrozumieć zjawiska zachodzące w świecie. Animatorzy
z Centrum Nauki Kopernik przedstawili nam 16 stanowisk doświadczalnych. Mogliśmy m.in. poznać tajniki szyfrowania pisma, zobaczyć jak wyglądają narządy człowieka, zabawić się w ich ułożenie, dowiedzieć się jak powstaje film, jak szybko bije nasze serce, a także czym są kule magdeburskie. Można było także przećwiczyć swoją pamięć, usiąść na wirującym krześle i spróbować rozwiązać łamigłówki, które choć na pierwszy rzut oka błahe, okazywały się być prawdziwym wyzwaniem. Wszystkie stanowiska były interesujące i każdy mógł wybrać to, co dla niego najbardziej interesujące.


Dla osób, które dzięki wystawie zainteresowały się samodzielnym eksperymentowaniem, polecamy odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie w laboratoriach chemicznych, biologicznych, fizycznych i pracowni robotycznej można poczuć się z prawdziwymi naukowcami. Warto także zwiedzić Planetarium Niebo Kopernika, jedno
z najbardziej wszechstronnych i unowocześnionych planetariów multimedialnych na świecie. Można tam odkryć i zachwycić się Kosmosem dzięki projekcjom, a także prowadzonymi na żywo pokazami.

Jagódka & Emm. Zet.