Archiwum

Odkrywamy tajniki fotografii cz.3

W poprzednich częściach omówiliśmy aparaty cyfrowe i obiektywy. Mamy, więc podstawową wiedzę na temat aparatu, a uwierzcie mi w dzisiejszych czasach jest ich niemało. Mnóstwo trybów, ustawień i parametrów może zniechęcić początkującego fotografa.  Wiemy już, że zaawansowany sprzęt to cyfrowy 'kombajn’ wyposażony przez producenta w mnóstwo funkcji.

Czy trzeba je wszystkie poznać, zrozumieć i ogarnąć żeby zacząć zabawę z fotografią?                                        

Na szczęście nie!

W sporym uproszczeniu, sztuka fotografowania opiera się na czterech głównych parametrach. Ich równowaga odpowiada za prawidłowe wykonanie zdjęcia- z technicznego punktu widzenia. Wszystkie automatyczne i manualne tryby dostępne w naszych aparatach opierają się na tych parametrach. Kiedy aparat w trybie automatycznym dobiera odpowiednią scenę (portret, krajobraz, śnieg, plaża, itd.), to nadal operuje tylko tymi czterema funkcjami, wybierając ich najodpowiedniejszą kombinację.
Cztery główne parametry to:

1.Czas naświetlania: to czas, przez jaki matryca rejestruje ujęcie. Im ciemniej, tym dłuższy czas będzie potrzebny do prawidłowego naświetlania sceny. Przeciętny aparat może naświetlać zdjęcia w zakresie od 2 sekund do 1/2000 sekundy. Oczywiście zdjęcie z czasem 2″ wymaga użycia statywu. Do wykonywania zdjęcia bez statywu potrzebny jest czas naświetlania przynajmniej 1/20″ lub krótszy.

2.Przysłona: to zestaw blaszek ukrytych w obiektywie, które zmniejszają lub zwiększają otwór, przez który światło trafia na matrycę światłoczułą. Gdy wybieramy najmniejszą dostępną wartość przysłony, to blaszki otwierają się całkowicie i obiektyw przepuszcza cały strumień światła. Gdy wybierzemy przesłonę rzędu f22 to blaszki zostawiają w obiektywie malutką szczelinę, przez która światło dostaje się do matrycy. Od przysłony zależy również głębia ostrości.

3.Czułość ISO: to elektroniczne wzmocnienie sygnału elektrycznego matrycy. Matryca zmienia światło na impuls elektryczny. Gdy warunki oświetlenia są trudne sygnał ten można wzmocnić wybierając wyższą wartość ISO. Niestety wraz ze wzrostem ISO zwiększa się zaszumienie obrazu. W aparatach kompaktowych zdjęcia z ISO o wartości powyżej 400 są bardzo mocno zaszumione.

4.Balans Bieli: ludzkie oko posiada umiejętność dostosowania widzenia kolorystyki barw do różnych warunków oświetlenia. Aparaty tego nie potrafią, więc trzeba korygować to elektronicznie. Na szczęście wszystkie aparaty posiadają tryb AWB (Auto White Balance), w którym nasz sprzęt potrafi skorygować obraz rejestrowany przez matrycę tak, aby obraz miał odpowiednią, podobną do widzenia przez ludzkie oko tonacji. Aparaty cyfrowe posiadają także sporo trybów dodatkowych pozwalających wybrać odpowiedni balans bieli do pewnych wybranych warunków oświetlenia. Istnieje możliwość ustawiania AWB w programie graficznym, warunkiem jest robienie zdjęcia w formacie RAW – o którym wspominałem wcześniej.

 

Mateusz Błaszczyk