Archiwum

Odkrywamy tajniki fotorgrafii cz.2

 Obiektywy

Dla niektórych fotografów obiektyw jest ważniejszy od aparatu. Jeśli posiadamy lustrzankę z wymienną optyką, ważne jest rozsądne skompletowanie szkieł. Możliwości są ogromne! Od prostych i stosunkowo tanich po zawodowe, drogie obiektywy. Obecnie do dyspozycji są obiektywy stało- i zmiennoogniskowe, czyli są szerokokątne, standardowe i tele oraz mają zmienny zoom. Przydatne mogą być obiektywy do makrofotografii.

                Na początek moja dobra rada: nie popadajcie w fanatyzm sprzętowy i nie wchodźcie w nadmierne nowinki, bo z doświadczenia wiem, że nie warto. Fotografia charakteryzuje się, tak jak już wcześniej wspominałem, różnorodnością i wszechstronnością. Chcę przez to powiedzieć, że wiąże się to z wyborem szkieł do naszych aparatów. Ludzie specjalizujący się w określonych dziedzinach, jak np. fotografia sportu czy dzikich zwierząt, mają swoje specjalne wymagania. Myślę jednak, że większość fotografujących ma do czynienia z mniej specyficznymi sytuacjami. Jeśli zależy nam na mobilności, najlepiej jest wyposażyć się w uniwersalny zoom. Polecam w tej kwestii obiektyw nikkor 18 – 105 mm.

 

Obiektyw o zmiennej ogniskowej, najczęściej wykorzystywanej rozpiętości ogniskowych, pokryje 90% sytuacji zdjęciowych. Czasem jednak przydają się szkła o znacznie szerszym lub dłuższym zakresie widzenia. Można pomyśleć o obiektywie z zoomem 70 – 200 mm. Mówi się wtedy o teleobiektywach. Ten typ będzie idealnie pasować miłośnikom sportu i dzikiej przyrody.

 

 

Świat obiektywów to nie tylko zoomy. Dodatkową kategorią są jeszcze szkła stałoogniskowe. Mimo, że są mniej uniwersalne od obiektywów o zmiennej ogniskowej, oferują wyższą jakość optyczną m.in. rozdzielczość, kontrast. Najważniejszą zaletą szkieł stałoogniskowych jest ich jasność. To jeden z kluczowych parametrów wszystkich obiektywów. Można powiedzieć, że określa on ilość światła, jaką przepuszcza obiektyw. Jasny pozwala na używanie krótszych czasów w niekorzystnych warunkach (mało światła). Fotografia dobrym obiektywem stałoogniskowym daje dużą przyjemność: jasny obraz w wizjerze, szerokie możliwości pracy z głębią ostrości, a sama, niezmienna ogniskowa sprzyja kreatywnemu myśleniu.

 

 

Kolejny to tzw. rybie oko. Ma on bardzo duży kąt widzenia rzędu 180 – 200 stopni. Charakteryzuje się zniekształcaniem obrazu w formie beczkowej. Polecam go osobom, które chcą stworzyć coś nowego i nietypowego.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Mateusz Błaszczyk