Archiwum

„Każdy będzie sławny przez 15 minut”

Andy Warhol! To krótka odpowiedz na pytanie : „ Kto według mnie wywarł największe znaczenie w kształtowaniu się kultury „. Niezwykle prosta odpowiedź i składa się tylko z dwóch słów. Uzasadnienie natomiast spędza sen z powiek nawet jego najbliższym. To tak niebanalna postać, o niezwykle szerokim spektrum zainteresowań, że gdybyśmy chcieli wszystko o niej napisać to prawdopodobnie musielibyśmy na to poświęcić kilka lat a zapewne i tak uleciałby nam ten jego wyjątkowo specyficzny klimat.


Jednak podnoszę rękawice i postaram się przybliżyć jego sylwetkę. Należy zacząć od początku, choć u Warhola to nigdy nic nie wiadomo. [:)]
Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu. I zapewne nikt nie podejrzewał że z tego malutkiego dzieciątka zrodzi się największy przedstawiciel pop artu. Studiował projektowanie użytkowe. Niedługo. Zaraz po przeprowadzce do Nowego Yorku podjął pracę w wytwórni reklam. W ciągu paru lat stał się najbardziej popularnym grafikiem reklamowym
Jako młody, pełen wyobraźni artysta, wpadł na pomysł wykorzystania nowej technologii druku – litografii i sitodruku.


Za pomocą tego sposobu powstał obraz przedstawiający puszkę z zupą pomidorową – Campbell. I to właśnie ta na pozór zwykła puszka otworzyła mu drzwi do świata sławy. Po pierwszej premierze plakatów, Warhol zyskał swoje pierwsze grono wielbicieli.
Z wykorzystaniem nowej techniki stworzył obrazy przedstawiające powtarzające się mechanicznie banknoty dolarowe lub wizerunki słynnych postaci: Elvisa, Mona Lisy,Mao Tse-Tung’a czy Marylin Monroe.

O jego prace rozbijał się sam się „ Vogue” czy „Glamour”. Co zresztą nikogo nie dziwi bo nie da się zaprzeczyć,że każdy obraz Andy-iego można uznać za coś niepowtarzalnego. I choć niektórzy twierdzą, że to pewnego rodzaju kicz, to bez wątpienia jest to kicz z najwyższej półki, kicz rozpoznawany, kicz, który przejdzie do historii i kicz,który przeżyje artystę. Kto z nas nie oddałby życia za takie zdolności do tworzenia „kiczu”!
Z takim właśnie zamiarem nasz bohater tworzył obrazy. Pragnął nadać sztuce pewną ponadczasowość i sprawić aby ludzie otworzyli się na nią. Warto wspomnieć, że Warhol był producentem filmowym i wychodzące spod jego ręki filmy uchodziły za jedne z najbardziej kontrowersyjnych!
Aktorzy,których zatrudniał to prostytutki, homoseksualiści i transwestyci. Sam Warhol zaś krył się ze swoją orientacją seksualną. Był homoseksualistą, dlatego też chciał zmienić ich stereotypowy wizerunek i ukazać ich w pozytywnym świetle. Zawsze obawiał się reakcji ze strony ludzi.
Mówiono, że był chudym, nieśmiałym dziwakiem, który utożsamiał się ze swoją „wywróconą do góry nogami” sztuką. Nosił siwą perukę, kontrowersyjne ubrania i obcisłe jeansy. Sam był swoją wielką reklamą.
Żył w otoczeniu sławy, mediów i pieniędzy. Co rzadko spotykane nie zapominał jednak jak być dobrym człowiekiem.
Pomimo wielu zalet jak i wad, mogę stwierdzić, że Andy Warhol to artysta, którego prace nigdy nie stracą na wartości. Będą rozchwytywane i podziwiane przez następne pokolenia. Zawsze patrząc na nie mam wrażenie, że namalowała je osoba z niesamowitą charyzmą, pełna optymizmu i wdzięku. Uważam, że miał on niesamowity wpływ na ukształtowanie się kultury w XX w. Wielu pisarzy natchnęła postać Warhola i napisane przez nich biografie sprawiły, że dla wielu Andy Warhol stał się ikoną stylu. Jego obrazy wiszą w restauracjach, barach jak również przyozdabiają domowe wnętrza. Swoją osobą, Andy pokazał, że człowiek,można mieć wiele osobowości, można być dziwakiem, błaznem co nie dyskwalifikuje nas z bycia artystą.

Katarzyna Strohbach