Mecz gwiazd w Katowicach

Już po raz 16 mieliśmy okazję zobaczyć ciekawą rywalizację pomiędzy koszykarzami z Północy i Południa naszego kraju. Mecz odbył się w katowickim Spodku. W tym roku władze Tauron Basket Ligi znowu postawiły na miasto, które najwyraźniej tęskni za ligową koszykówką. Przypomnijmy, że Katowice już od kilku sezonów reprezentują tylko II ligę rozgrywek koszykówki.

Według głosów kibiców oddanych w sondzie internetowej kilka dni przed meczem miała wygrać Północ i tak też się stało. W rozegranych do tej pory 15 oficjalnych meczach, w których kibice wybierali pierwsze piątki obu zespołów, siedem razy triumfował zespół Południa, a sześć razy Północy. Dwukrotnie (1999 i 2000) mecz rozegrano w formule Wschód – Zachód i w obu przypadkach wygrywał Zachód.
Na oficjalnej stronie Meczu Gwiazd (meczgwiazd.plk.pl) zarejestrowało się 7 809 użytkowników, dodatkowo oddano 2 307 głosów drogą SMS-ową, co łącznie daje liczbę 10 116 głosujących! W zeszłym – rekordowym – roku było to łącznie 9368 głosów. Zaledwie osiemnastoletni Mateusz Ponitka z AZS Politechniki Warszawskiej został liderem głosowania kibiców na pierwsze piątki Meczu Gwiazd Tauron Basket Ligi Katowice 2012.

10 Konrad Wysocki, PGE Turów Zgorzelec

Mecz poprzedzono występem energicznej piosenkarki Ewy Farny, eliminacjami do konkursu trójek oraz efektowną prezentację zespołów. Samo spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.30.
Pierwsze punkty w meczu zdobył dla Południa Daniel Kickert, który dobił rzut Waltera Hodge’a. Jedną z najbardziej widowiskowych akcji było podanie na alley-oop w kontrze Hodge’a do Mateusza Ponitki, który zakończył akcję mocnym wsadem. Pierwsza kwarta skończyła się wynikiem 45:37 dla Północy.

W drugiej kwarcie ciekawie popisał się Corsley Edwards między innymi, dzięki któremu Południe zbliżyło się na sześć punktów do Północy. Jednak dzięki doskonałej skuteczności Północ wciąż prowadziła. W czasie przerwy pomiędzy ćwiartkami meczu mogliśmy zobaczyć występy artystyczne, między innymi pokazy Cheerleaders Wrocław i Prokomu Gdynia. Zaraz po nich został wyłoniony zwycięzca konkursy wsadów, którym został Qa’rraan Calhoun ze Śląska Wrocław.

W trzeciej kwarcie Paweł Leończyk zdobył dla Północy setny punkt. Po zakończeniu tej ćwiartki Południe przegrywało tylko 10 oczkami. Przed ostatnią kwartą poznaliśmy zwycięzcę konkursu trójek. Został nim Andrzej Pluta.
W czwartej kwarcie mieliśmy do czynienia z efektowną grą, szczególnie dobrze spisywała się Północ. Bardzo szybko zyskała 20 punktowe prowadzenie nad przeciwnikami. Najwięcej punktów, bo aż 23 zdobył Corsley Edwards, wybrany na MVP Meczu Gwiazd 2012. Ostatecznie Północ wyraźnie wygrała 151:135. Południu niestety nie pomogły nawet trójki Pamuły rzucane z odległości 9 metrów.

Nazwa całego wydarzenia brzmi „Mecz Gwiazd’, jednak nie był tam tylko mecz gwiazd. Było to wspaniałe widowisko dla całych rodzin.