Archiwum

Harcerzem być!

Będziemy szli przez Polskę Szarymi Szeregami i będzie prawo z nami i będzie Bóg nad nami*I idą. Maluchy, młodzież i dorośli w szarych mundurach. W setną rocznicę powstania związku harcerskiego w Jarosławiu. Idą. Nieść pamięć i harcerskie przyrzeczenia.

Czy znasz tę historię?

1911 rok. Przy I Gimnazjum Męskim w Jarosławiu zostaje założona drużyna harcerska. Romuald Kawalec jest jej motorem napędzającym. Powstaje także żeński patrol skautowy. Ci młodzi ludzie już w 1914 roku tworzą jednostkę bojową i wyruszają na front. Kończy się jedna wojna i zaczyna kolejna. W 1939 roku znów idą walczyć. Wielu już nie wraca. Znana jest nam postać Czesławy Puzon o pseudonimie „Baśka”. W ostatni piątek maja 1944 roku, zabrana przez gestapo na przesłuchanie, swoje życie oddaje
w kidałowickim lesie. Harcerstwo przetrwało. Staje prężnie, z podniesioną klatą oddając hołd wszystkim tym, którzy wierzyli i ciągle wierzą w słowo przysięgi harcerskiej.

1 października 2011 roku Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Jarosław im. Czesławy „Baśki” Puzon pragnąc przypomnieć tradycje i losy harcerzy przygotował obchody 100-lecia istnienia harcerstwa w naszym mieście. Znakomita okazja do nawiązania o bohaterskiej przeszłości mieszkańców oraz ich poświęceniu dla służby społeczeństwu. Bowiem harcerzem być, to wiernie służyć swojej ojczyźnie
i narodowi.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w Kolegiacie, następnie pod pomnikiem Baśki Puzon zostały złożone kwiaty, z udziałem władz miasta. Od godziny 15.00 do wieczora na rynku ustawione zostało Miasteczko Harcerskie. W namiotach harcerze zorganizowali m.in. wystawę, kawiarenkę oraz gry i zabawy dla młodszych. Pogotowie przedstawiło pokaz pierwszej pomocy, a z mikrofonów popłynęły melodie harcerskich pieśni. Radiostacja Harcerskiego Klubu Krótkofalowców przy Komendzie Hufca ZHP w Jarosławiu o znaku SP8ZIV/8 przedstawiła tradycje i wspomnienia byłych harcerzy Hufca. Mówiono przede wszystkim o walce, śmierci i wychowywaniu młodzieży. Obchody zakończono rozpaleniem harcerskiej watry, po czym nastąpiło uroczyste pożegnanie na łamach kręgu.

Długo po obchodach pozostaje tylko jeszcze jedna myśl. O Ojczyźnie. I o odwadze małego harcerza.
W szarym mundurze. Na warcie. Z czapką na oczach i bronią w ręku. O jego niepojętej miłości do Ojczyzny.

Każdy może włączyć się do służby. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, wystarczy odrobina chęci. Zrób więc krok ku temu, by być częścią historii, choćby tej najmniejszej – naszej jarosławskiej.

Klaudia Smoliniec

*Hymn Szarych Szeregów
* http://www.youtube.com/watch?v=7fNGqm6FNpE
Historia Związku Polskiego Komendy Hufca w Jarosławiu