Archiwum

Teatr na wyciągnięcie ręki

Przez ubiegłą sobotę i niedzielę  (17.09-18.09) mieszkańcy Jarosławia mogli nacieszyć swoje oko twórczością początkujących aktorów, obchodząc
I jarosławski przegląd teatrów amatorskich 2011 roku. Każdy znalazł coś dla siebie, zarówno dorośli jak i dzieci.

Już w sobotę rano niejeden przechodzień mógł natknąć się na zabawnie ubraną grupę młodzieży rozdającą kolorowe ulotki. To nic innego jak parada przemierzająca miasto, zapraszając wszystkich na przegląd teatrów, który rozpoczynał się o 19:30 na dziedzińcu kamienicy Rynek 6.

Rok temu podobny przegląd teatrów ulicznych przebiegał na centralnym rynku. W bieżącym roku odbył się w innym miejscu z powodu braku środków finansowych. Urząd miasta nie sfinansował tego planu i na imprezie wystąpiły jedynie amatorskie zespoły naszego rejonu.

Aby wykonać ten program, do Jarosławia zjechały grupy i zespoły z Rzeszowa, Łęcznej, Przemyśla, Rudki i Krosna. Pieczę nad całym przedsięwzięciem trzymał pan Paweł Sroka, gospodarz przeglądu, który zapowiedział swoją grupę, grającą w Teatrze Plaster z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu. Niewielki zespół młodzieży w wieku gimnazjalnym oraz licealnym zaprezentował spektakl pt. „Duchy”. Wcześniej grali jedynie bajki, więc była to ich pierwsza poważna realizacja. Tematem przedstawienia, jak sam tytuł wskazuje, były duchy i duszki. Mimo iż boję się duchów i innych zjaw, to te bardzo polubiłam.

Po przygodzie w strasznej piwnicy ruszyliśmy wraz z Teatrem Młode Dzielne Kuropatwy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie po bezkresnym morzu. Ów spektakl nosił tytuł „O żeglarzach dżamblach”. Nie obyło się przy tym bez śpiewania „marynarskich” piosenek.

Każdy teatr odzwierciedlał  inny temat przedstawień, dlatego też przed zgromadzoną publiką przesuwała się istna rewia kostiumów: od piżam i szlafroków do wytwornych sukni i masek. Te ostatnie zaprezentował nam Teatr Baccalareus z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. W „Sejmie Białogłowskim” w role bohaterek wcieliły się nauczycielki z różnych placówek szkolnych naszego miasta, pouczając panie domu jak rządzić mężami. Podczas tego widowiska publiczność reagowała bardzo żywo i spontanicznie.

Ostatni zagrał Teatr Gravite z Centrum Kultury Łęcznej spektakl pt. „Trojanki”. Tu przenosimy się do mitologicznego świata, gdzie walkę między sobą toczą Trojanie i Grecy. Poziom gry tych ostatnich artystów był porównywalny z profesjonalnymi teatrami.

Na scenie wystąpili również: Teatr Plaster z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu ze sztuką pt. „Ubu król”, Teatr Garderoba z Centrum Kultury w Przemyślu z „Paradą”, Teatr Oko z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudce wraz ze spektaklem „Topiel” oraz Teatr I.T.D z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie z przedstawieniem „Ono”.

Wszystko to byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie miejsce organizowanego przeglądu. Spotkanie młodych aktorów odbyło się pod gołym niebem. Najwytrwalsi usiedzieli do końca, inni porozchodzili się do domów, ponieważ było za zimno. Na domiar złego organizatorzy nie zadbali o miejsca siedzące. Było ich jedynie dwadzieścia, w związku z tym przez dwie i pół godziny publiczność stała na baczność. Tą niewygodę zrekompensowali nam jednak zdeterminowani młodzi artyści.

Wszystkie grupy teatralne wniosły do Jarosławia powiew czegoś nowego, każdy według swojego talentu i umiejętności, dlatego już teraz wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w przyszłorocznym przeglądzie. 

Klaudia Dinh Manh