X Mistrzostwa Podkarpacia w Piłce Koszykowej Mężczyzn

W miniony weekend w przeworskiej hali MOSiR-u odbyły się X jubileuszowe Mistrzostwa Podkarpacia w piłce koszykowej mężczyzn, w których wzięło udział 5 drużyn:  Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno, Sokół Łańcut, Polonia Przemyśl, AZS Politechnika Rzeszów oraz Znicz Jarosław. Ku rozczarowaniu sympatyków koszykówki zabrakło ekip Siarki Tarnobrzeg i Stali Stalowa Wola.

Meczem otwierającym turniej było spotkanie pomiędzy Krosnem a Jarosławiem, w którym zawodnicy Znicza, popełniając wiele błędów, przegrali różnicą 38-u punktów – 90:52 (23:11, 30:9, 18:15, 23:17)[1]. O tym występie jarosławscy zawodnicy chcieli jak najszybciej zapomnieć. Drugi mecz toczył się pod dyktando zawodników Sokoła, którzy stawiając trudne warunki gry, doprowadzili do wysokiej wygranej nad drużyną przemyskich Niedźwiadków – 98:65 (20:10, 24:17, 28:14, 26:24). Ostatni tego dnia  pojedynek na parkiecie stoczyło Krosno z debiutantem – AZS-em Rzeszów. Mecz był widowiskowy, pełen ciekawych akcji, zakończony wynikiem 96:73 (20:10, 26:28, 27:20, 23:15) dla MOSiR-u.

W sobotę jako pierwsi na parkiet wyszli zawodnicy Znicza i Polonii. Jarosławscy zawodnicy po wcześniejszej, dotkliwej porażce nie pozwolili sobie na popełnianie błędów
i tym samym narzucili swój styl gry przeciwnikowi, który jedynie w pierwszej połowie meczu stanął na wysokości zadania. Team Jarosławia doprowadził do wysokiej wygranej 84:68 (23:14,17:17,22:18,28:19). W trakcie przerwy pomiędzy kwartą II a III został wręczony z rąk Prezesa PZKosz oraz władz miasta Przeworska sprzęt sportowy dla młodych, podkarpackich adeptów koszykówki.

W meczu Sokoła z Politechniką oglądaliśmy podobny przebieg wydarzeń na parkiecie co w poprzednim spotkaniu – 84:68 (22:15, 12:17, 20:13, 30:23). Ciekawy dla kibiców okazał mecz MOSiR- u Krosno przeciwko przemyskim „Niedźwiadkom”. Po wygranych Krośnian
w trzech pierwszych kwartach (22:20, 21:12, 24:17) wydawało się, że Polonia nie podejmie już walki. Mimo determinacji i woli walki ze strony Przemyślan (22:14), nie udało się im pokonać przeciwnika przegrywając 71:81. W ostatnim meczu drugiego dnia zmagań drużyna Znicza mogła zapisać na swoim koncie drugą wygraną, tym razem nad zespołem z Łańcuta 70:53 (20:13, 17:12, 17:16, 16:12). Warto dodać, że w tym meczu zwycięzcy mogli się pochwalić wysoką skutecznością rzutów za „3″.

Ostatniego dnia zmagań największe szanse na zdobycie tytułu mistrza województwa zachowali zawodnicy krośnieńskiej drużyny. Pierwsze spotkanie Polonii z AZS-em zakończyło się zwycięstwem Przemyślan. Po szarpanej grze w ataku
i niekonsekwentnej grze w obronie obu drużyn na tablicy widniał wynik 69:57 (13:14, 24:15, 17:14, 15:14) na korzyść Polonii. Kolejny pojedynek zadecydował o ostatecznym triumfie klubu z Krosna, który po konsekwentnej postawie na boisku i nerwowej końcówce pokonał Łańcut 78:65 (16:16, 14:13, 24:26, 24:10). Warto dodać, że jest to pierwszy ich tytuł mistrzowski. Ostatnie spotkanie poprzedził towarzyski mecz minikoszykówki pomiędzy drużyną gospodarza zawodów – MOSiR-em Przeworsk a Niedźwiadkami REM II Przemyśl. Górą byli Przeworszczanie 28:16. Najciekawszym spotkaniem okazało się starcie Politechniki ze Zniczem, decydujące o kolejności drużyn na podium. Wyrównana gra obu zespołów doprowadziła do emocjonującej końcówki, po której ze zwycięstwa mógł cieszyć się Znicz 65:62 (15:18, 17:8, 15:19, 18:17).

Po ostatnim spotkaniu odbyło się wręczenie pucharu przechodniego PZKosz dla zwycięzców oraz ufundowanych przez władze miasta pucharów i drobnych nagród rzeczowych. Oprócz tego wyłonieni zostali najlepsi zawodnicy turnieju: MVP Kamil Piechucki (MOSiR), król strzelców – Tomasz Przewrocki (Polonia) oraz najlepiej punktujący za „3” – Grzegorz Płocica (Znicz). Turniej okazał się również znakomitym sprawdzianem przed rozpoczynającymi się rozgrywkami ligowymi. Z opinii zawodników i trenerów można było usłyszeć pozytywne komentarze dotyczące organizacji mistrzostw. Nam nie pozostaje nic innego jak życzyć uczestnikom powodzenia w nadchodzących rozgrywkach.