#2 Sportowe Podsumowanie Tygodnia

Miniony weekend upłynął pod znakiem polskich szczypiornistów, którzy rozpoczęli Mistrzostwa Europy. W poniedziałek, rozdano nagrody na Gali Złotej Piłki, a w drugiej części tygodnia, skoczkowie narciarscy rywalizowali o tytuł mistrza świata. Ponownie zawrzało w lidze hiszpańskiej, tym razem nie z powodu trenerskich rewolucji.

„Spokojnie, i tak wygrają jednym punktem.”

W piątek rozpoczęły się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Polscy szczypiorniści, niesieni dopingiem kibiców, którzy wypełnili trybuny krakowskiej Tauron Areny, pokonali Serbów 29:28. Od początku gra była bardzo wyrównana, jednak po pierwszej połowie prowadzili przyjezdni. W drugiej odsłonie znacznie lepiej spisywali Biało-czerwoni, choć 10 minut przed końcem zaczęło robić się coraz bardziej nerwowo. O zwycięstwie zadecydował karny, obroniony przez Sławomira Szmala w ostatniej minucie meczu.

Niedzielne starcie przeciwko Macedończykom, także przyniosło zwycięstwo (24:23). Przebieg meczu, bardzo przypominał spotkanie z Serbami. I tym razem, po pierwszej połowie, Biało-czerwoni znajdowali się w gorszej sytuacji. Zaraz po rozpoczęciu drugiej części spotkania, odrobili straty i nie oddali prowadzenia już do końca meczu. Nie obyło się bez nerwowej końcówki, ostatnie dwie minuty były dla Polaków pasmem niezrozumiałych błędów i strat. Nasi reprezentanci już teraz zapewnili sobie awans do fazy głównej turnieju, ale to jutrzejsze starcie z Francuzami zadecyduje o tym, z którego miejsca wyjdą z grupy.

Kolejna Złota Piłka dla Messiego

W poniedziałkowy wieczór, podczas gali w Zurychu, ogłoszono wyniki plebiscytu Złotej Piłki FIFA za rok 2015. Po raz piąty triumfował Lionel Messi (41,33% głosów), a w finałowej trójce znaleźli się także zwycięzca dwóch poprzednich edycji – Cristiano Ronaldo (27,76% głosów) oraz Brazylijczyk Neymar (7,86% głosów). Czwarte miejsce zajął kapitan reprezentacji Polski – Robert Lewandowski. Najlepszą piłkarką okrzyknięto Amerykankę Carli Lloyd. Nagrody przyznano także szkoleniowcom. W kategorii męskiego futbolu, otrzymał ją trener FC Barcelony – Luis Enrique, natomiast po stronie żeńskiej Jill Ellis, pracująca z kobiecą reprezentacją USA. Zdobywcą nagrody im. Ferenca Puskasa za najładniejszego gola okazał się Wendell Lira. Ogłoszono także jedenastkę roku, zdominowaną przez zawodników Realu Madryt i FC Barcelony. Znaleźli się w niej: Manuel Neuer, Dani Alves, Sergio Ramos, Thiago Silva, Marcelo, Paul Pogba, Luka Modric, Andres Iniesta, Neymar, Lionel Messi i Cristiano Ronaldo.

„Szpila” znokautowany

W niedzielę podczas gali w Nowym Jorku, Artur Szpilka przegrał z Deontayem Wilderem walkę o mistrzostwo świata. Przez osiem rund, Polak stawiał rywalowi mocny opór. W  trzech pierwszych oraz siódmej, sędziowie przyznawali punkty właśnie na jego korzyść. Od początku atakował, bardzo dobrze poruszał się na ringu. Niestety, kiedy „Szpila” w dziewiątej rundzie próbował trafić Amerykanina lewym sierpowym, ten brutalnie skontrował go prawym. Szpilka padł nieprzytomny na matę. Na szczęście, po chwili doszedł do siebie i został przetransportowany do szpitala, gdzie stwierdzono u niego złamanie lewej ręki. Pięściarz zostanie poddany operacji oraz czeka go co najmniej czteromiesięczna przerwa od treningów.

Prevc wciąż na fali

Peter Prevc nie zwalnia tempa. Tydzień po triumfie w Turnieju Czterech Skoczni, został mistrzem świata w lotach, ustanawiając finałowym skokiem nowy rekord. Rozgrywana co dwa lata impreza, w tym roku odbyła się na austriackim Kulm. Wiatr pozwolił na rozegranie tylko trzech z czterech przepisowych serii. Srebro wywalczył Norweg Kenneth Gangnes, natomiast brązowy medal przypadł Austriakowi Stefanowi Kraftowi. Polskich kibiców zawiódł z pewnością Kamil Stoch, który oddał katastrofalny skok w kwalifikacjach i w efekcie nie wystąpił w konkursie głównym. Pod nieobecność lidera kadry, całkiem nieźle spisywał się Dawid Kubacki, który w końcowej klasyfikacji zajął 15. miejsce. W ramach mistrzostw świata, rozegrano także „drużynówkę”. Triumfowali Norwegowie, a tuż za nimi uplasowali się Niemcy oraz Austriacy. Polacy zakończyli zawody na piątym miejscu.

Real i Atletico podzielą los FC Barcelony

W zeszłym tygodniu, FIFA nałożyła zakaz kontraktowania nowych zawodników na dwa madryckie kluby – Real oraz Atletico. Działania władz federacji są wynikiem nieprzepisowego pozyskiwania młodych zawodników przez oba zespoły. Według regulacji FIFA, sprowadzanie niepełnoletnich piłkarzy jest zabronione. Od tej reguły są oczywiście wyjątki, umożliwiające rozwój młodych zawodników w zagranicznych, lepszych klubach. Nie wskazano na czym konkretnie polegały uchybienia hiszpańskich zespołów, jednak wiadomo, że miały miejsce w latach 2007-2014. Oprócz zakazu transferowego, oskarżonych wezwano także do zapłaty kary finansowej oraz uregulowania w ciągu 90 dni sytuacji nieletnich, których sprawa dotyczy. Warto przypomnieć, że w 2014 r. w takiej samej sytuacji znalazła się FC Barcelona, która jest obecnie liderem Primera Division.