Archiwum

ZGROZA MAJOWA

     Wielkimi krokami zbliża się matura. Na próbnym listopadowym egzaminie lepiej wypadli uczniowie liceów – poziom podstawowy z matematyki zaliczali ze średnim wynikiem 39 proc., a rozszerzony – z 30 proc. Uczniowie techników – odpowiednio – z średnią 27 i 17 proc. Matematyka okazała się przedmiotem najtrudniejszym. Lepiej za to wypadł język polski z wynikiem w liceach: 43 proc. (poziom podstawowy) i 52 proc. (rozszerzony), oraz w technikach: 39 proc. (podstawowy), 58 proc. (rozszerzony).

                  Jakie podejście mają uczniowie i co sprawiło im największą trudność?

’’ Mi, bardziej niż matematyka, sprawił trudność język polski, a najbardziej fizyka. Miałam wątpliwości czy ją zdawać, ale postawiłam na ten przedmiot, bo z przedmiotów rozszerzonych można było wybrać tylko jeden. Egzamin próbny mnie utwierdził w tym, że nie powinnam jej pisać. Boję się matury, rozwiązywałam arkusze z poprzednich lat i uważam, że były zdecydowanie łatwiejsze.’’- odpowiada Natalia, uczennica I LO im. Mikołaja Kopernika.

 

’Największą trudność sprawiła mi matematyka (właśnie ten znienawidzony przedmiot), bo nie zdałem. Język polski zaliczyłem na ponad połowę, to tak, jak oczekiwałem, a mój przedmiot rozszerzony, czyli  j. angielski, zdałem na 76%. Nie był dla mnie trudny. Dla porównania, z podstawowego j. angielskiego miałem 98%. Matury w maju obawiam się tylko dlatego, że muszę zdać matematykę.’’- mówi Jakub, uczeń ZSEiO.

’To właśnie matematyka wyszła najgorzej, bo nie zdałam. J. polski – powiem, że według mnie, wypracowania mogą być, nie jest trudno, ale gorzej z czytaniem ze zrozumieniem, bo na ostatniej maturze próbnej to były dość trudne teksty. J. angielski w sumie banalny. Piszę jeszcze rozszerzony WOS.  Z WOS – u w mojej klasie nikt nie zdał ’’-odpowiada Ola, uczennica ZSLiT.

„Bo zwyciężać mogą Ci,
co wierzą, że mogą”.

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy połamania piór! J

Sylwia Bujar