Archiwum

Wygraj sukces

Jak co roku, w Tarnobrzegu odbywa się Finał Piosenki Wygraj Sukces. Wtedy, miasto zamienia się w Stolicę Polskiej Piosenki Młodzieżowej. W tym roku odbyła się już 18 edycja tego festiwalu.

Droga do finału
Aby dostać się do finału, trzeba przebyć długą drogę. Najpierw, ponad 2000 wokalistów przystępuje do eliminacji wstępnych (etap powiatowy). Poziom bywa różny-w końcu każdy może wziąć udział w pierwszym etapie festiwalu. Jednak nigdy nie brakuje wspaniałych wokali.Do drugiego etapu można dostać się dzięki promocji otrzymanej od jurorów. Kolejnym przystankiem są eliminacje regionalne (szczebel wojewódzki). Tam można mówić już o jasno postawionej poprzeczce. Grono jurorów już wtedy czeka nie lada wyzwanie- muszą oni bowiem wybrać piosenkarzy na miarę finału.

Przygotowania
Finał można nazwać miejscem najlepszych młodych wokalistów z Polski. Większość z nich, w przyszłości, jak najbardziej ma szansę podbić muzyczny rynek. Kto pierwszy raz wita u progów Tarnobrzeskiego Domu Kultury może się przerazić. Samo otwarcie drzwi gwarantuje dawkę kunsztu wokalnego. Tamtejsi pracownicy, na czas finału „WS” prawdopodobnie nie znają pojęcia „ciszy”. Każdy wykorzystuje ułamek sekundy, skrawek łazienki, zakurzony kąt – tylko po to, by rozgrzać swoje struny głosowe. Inni też w ten sposób próbują zaznaczyć terytorium; ukazują moc swojego głosu i odstraszają przeciwnika (niekiedy wywołując walkower oponenta). Amator nie mający głębszego doświadczenia z muzyką może doznać szoku – skala głosu choćby młodych dziewczynek podstawówki wydaje się nie mieć ograniczeń.

Próby
Po kilkunastu godzinach próbowania tego samego utworu, dla wykonawców ich własna piosenka zaczyna wydawać się bezsensowna, bądź niewyróżniająca się z tłumu. Mało, kto ma świadomość, że znalazł się tam nieprzypadkowo, że każdy z nich jest naprawdę dobry. Po samych próbach publiczność jest „najedzona” kunsztem wspaniałych głosów – jednak zawsze liczą na coś nowego podczas końcowych występów. Natomiast dla wokalisty czas prób jest momentem, w którym może zapoznać się ze sceną. Wtedy to, może zrodzić się w jego głowie pomysł, jak poruszyć oraz zaskoczyć publiczność podczas występu.

Koncert Konkursowy
Konkurs odbywa się przez dwa dni. Do przesłuchania jest bowiem ponad 120 wokalistów! Przedział wiekowy – od zerówki, aż po klasę maturalną. Z tych wszystkich osób, jurorzy mają za zadanie wybrać najlepszy głos – bez taryfy ulgowej stawianej ze względu na wiek. Ten moment, kiedy to konferansjer wyczytuje imię i nazwisko wokalisty, który ma rozpocząć swój występ, często zapiera dech w piersiach. Jak nie zawieść swojego opiekuna artystycznego? Jak zachwycić jurorów? Jak „porwać” publiczność? A przede wszystkim – jak wystąpić tak, aby mieć potem satysfakcję dla samego siebie? Konkurs wygrywa osoba, która swoim występem odpowie na wszystkie te pytania.


Występ
Wyjść zza kurtyny. Nie potknąć się. Nie pomylić słów, melodii. Tego najczęściej się obawiają wokaliści. Jednak trzeba znaleźć patent na stres, żeby dobrze zaśpiewać, przyciągnąć dziesiątki oczu i swobodnie poruszać się po scenie. Jedni próbują zachwycić statycznością – inni szaleją na scenie. Część delikatnie wykonuje utwór – pozostali zdzierają struny głosowe tworząc przy tym wspaniałe dźwięki. Ale jedno łączy wszystkich wokalistów- grono jurorskie. Te same oczy, wpatrzone w wykonawców wychwytując każdy, najmniejszy szczególik. Dla solistów grupa osób, siedząca w celu oceny ich wykonów, może stać się paraliżująca. Jednak zdarzają się jednostki z walecznym charakterem – potrafią pokazać sędziom, kto tu jest najważniejszy.

Gala
W trzeci, ostatni dzień festiwalu odbywa się uroczysta gala wręczenia nagród. Każdy nagrodzony ( I, II oraz III miejsce w każdej z czterech kategorii wiekowych) otrzymuje gromkie brawa, gratulacje od zaproszonych gości oraz nagrodę. Potem ponownie prezentuje swój wykon. Nie każdy, biorący udział w Finale, zostaje wyróżniony. Wygrywają tylko najlepsi. Po występach docenionych nadchodzi czas na najważniejszy werdykt – Grand Prix. Jest to nagroda wyłaniająca najlepszy występ spośród wszystkich wykonań. Niekiedy zwycięzca nie jest w stanie wykonać swojego utworu tonąc we łzach szczęścia.
Powrót do domu
Pomimo tego, że każdy do tego festiwalu przygotowywał się miesiącami nikt nie wraca do domu zawiedziony. Wszyscy nucą jeszcze piosenkę, która najbardziej wpadła w ucho, gasząc przy tym wszystkie napotkane emocje i planują, jak zachwycić publiczność w przyszłym roku na tym samym festiwalu…

 

Przemek