Archiwum

Odkrywamy tajniki fotografii

Fotografia ma już blisko 200 lat. Z biegiem czasu rozwinęła się, jest ogólnodostępna i przez każdego odkrywana na nowo. Ma wiele twarzy. Funkcjonuje jako dokument fotograficzny, reportaż, fotografia reklamowa itp. Ponadto może mieć charakter czysto techniczny lub artystyczny, amatorski lub profesjonalny. Dla jednych robienie zdjęć to sposób na życie, dla innych pasja i zabawa. Fenomenem fotografii jest jej różnorodność, pomimo dużej powszechności. Dla jednych jest w większym stopniu „sztuką widzenia”, dla innych natomiast „sztuką myślenia”.  Wszystko zależy od nas, naszego punktu widzenia i kierunku, w jakim chcemy rozwijać swoje umiejętności. Zdaniem wielu fotografów robienie zdjęć to proces intelektualny, który rodzi się w głowie i przekłada się w sekwencję ujęć.

Czytelników portalu YouthVoice będę próbował nauczyć jak robić technicznie poprawne zdjęcia krok po kroku, dzięki cotygodniowemu cyklu artykułów „Odkrywamy tajniki fotografii”.

Czym fotografować? Czyli sprzęt i akcesoria

Sprzęt nie jest najważniejszy! To sprawa drugorzędna, wymagająca umiejętnego i ciekawego wykorzystania możliwości aparatu i przełożenia ich na zdjęcia.
Jeśli decydujemy się na kupno sprzętu fotograficznego trzeba postawić sobie zasadnicze pytanie: lustrzanka czy kompakt?
Kupują lustrzankę, która jest uniwersalna, musimy wybrać między aparatem pełnoklatkowym a tym z mniejszą matrycą. Poniżej znajduje się wyjaśnienie dla tych, którzy nie znają podanych rodzajów lustrzanek.

 Matryca to przetwornik obrazu, inaczej mówiąc to na niej zapisuje się nasze zdjęcie po jego wykonaniu, które wędruje do karty pamięci.
Pełnoklatkowy
oznacza, że matryca ma wielkość klatki z filmu małoobrazkowego (36 x 24 mm).
Jaką korzyść daje nam taka matryca? Dzięki swoim rozmiarom umożliwia zmieszczenie w niej większych elementów światłoczułych w rozsądnych odstępach, co skutkuje mniejszym zaszumieniem zdjęcia. Obraz jest czystszy i wyraźniejszy. Wielkość matrycy to jedno, drugą cechą charakterystyczną jest ilość pikseli, w które jest wyposażona. Obecnie każdy aparat ma od kilku do kilkudziesięciu mega pikseli, po to, by z powodzeniem dokonywać kilkukrotnych powiększeń. Zaletami lustrzanek, w porównaniu do kompaktów, jest możliwość ręcznego sterowania i szybsze działanie aparatu. Część fotografów ceni sobie możliwość pełnej kontroli nad parametrami ekspozycji. Tak samo ważna jest szybkość działania i precyzja systemu automatycznego nastawiania ostrości – autofocus. Ponadto tego typu aparaty posiadają wizjer, który umożliwia obserwację kadru. Nie zapominajmy również, o możliwości wymiany obiektywów, co jest bardzo istotne.
Czy lustrzanki mają jakiekolwiek wady? Owszem, jedną z nich może być wielkość, a co za tym idzie waga sprzętu. Moim zdaniem jednak nie stanowi to dużego problemu.
Gdy decydujemy się na wybór aparatu kompaktowego, a zależy nam na możliwie dużej kontroli nad obrazem, musimy pamiętać, aby nasz aparat zapisywał zdjęcia w formacie RAW.
Czym jest RAW? Wszystkie aparaty zapisują zdjęcia w JPEG, czyli gotowym formacie do otworzenia, niewymagającym zbytniej obróbki, natomiast RAW to plik, który zawiera surowe dane z matrycy światłoczułej. Rejestracja zdjęć w tym formacie pozwala zachować najwyższy poziom obrazu oferowany przez aparat, dając możliwość dokładnej obróbki. Możemy wtedy, bez wpływu na jakość zdjęcia, zmieniać takie parametry jak: balans bieli – czyli temperaturę, kontrast, ostrość oraz – w pewnych granicach – kontrolować jasność bez utraty jakości zapisanego pliku.

Podsumowując: aparaty kompaktowe oferują niewielkie rozmiary i łatwą obsługę, ale dają gorszej jakości obraz niż lustrzanki. Aparaty cyfrowe z kolei, posiadają wszystko, co mieć powinny, mają jednak wadę, którą jest waga i rozmiar. Może to dać się we znaki zwłaszcza w czasie podróży. Wie to każdy, kto wędrował z masywnym aparatem, zestawem obiektywów i statywem na przykład po Bieszczadach. To, na jaki aparat się zdecydujemy jest zależne od naszych potrzeb i możliwości.

GALERIA ZDJĘĆ MATEUSZA BŁASZCZYKA 

Mateusz Błaszczyk