Archiwum

Jarosław miastem sztuki

Nie każdy w tym mieście potrafi znaleźć coś dobrego, ale są tacy, którzy widzą w nim przyszłość rozwoju kultury.  Przed mieszkańcami Jarosławia stanęła niebanalna propozycja kulturalnego rozwoju.  

Jarosław leży  w południowo- wschodniej części Polski. To właśnie położenie decydowało w dawnych czasach w czyich rękach się znajdzie. Nasze miasto posiada barwną  historię. Już w końcu XIV wieku zaliczany był do najbogatszych miast Korony. Swoją europejską sławę XVI-XVII- wieczny Jarosław zawdzięczał jarmarkom. Na słynny czterotygodniowy jarmark sierpniowy przyjeżdżali kupcy nie tylko z całej Europy, ale też z Bliskiego Wschodu. Najważniejszą budowlą na rynku był i jest ratusz- siedziba władz miasta. Rynek okolony jest zwartą zabudową, głównie jednopiętrowych kamienic, mających swoje początki przynajmniej w XVI wieku.

A jak one dokładnie wyglądały możemy sobie wyobrazić patrząc na kamienicę  Orsettich, w której teraz mieści się muzeum. W Jarosławiu znajduje się wiele znaczących dla średniowiecznej historii zabytków. Są to miedzy innymi : cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, Opactwo Benedyktynek, kościół farny, kościół i klasztor oo. Franciszkanów reformatów. W tym niepozornie małym mieście znajduje się także trasa turystyczna.

Jarosław  stwarza doskonałe warunki do rozwijania  się młodzieży. Zauważyła to wybitnie uzdolniona sopranistka-Eliza Szulińska. Stworzyła ona projekt zatytułowany „Miasto Sztuki”.  Będzie on realizowany w Jarosławiu od 9-31 lipca. Przewidziano warsztaty i kursy z wielu dziedzin między innymi z zakresu: śpiewu,  orkiestry , baletu, a także rysunku i fotografii. „Miasto Sztuki”  powstaje w Jarosławiu m. in.  dzięki: Stowarzyszeniu Artystów „Euforis”, Warszawskiemu Towarzystwu Scenicznemu, Wydziałowi Kultury, Turystyki i Promocji Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji, Szkole Muzycznej, Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej i inne instytucje. Więcej informacji na:www.miastosztuki.euforis.pl.

Paulina Duma