Archiwum

CYBERPRZEMOC

Przemoc z użyciem mediów elektronicznych, najczęściej internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy głównie dzieci i młodzieży. Ponad połowa młodych internautów doświadczyła cyberprzemocy!

Na stronie www.cyberprzemoc.pl określone są sytuacje, w których łamiesz prawo: kiedy robisz komuś zdjęcia, a następnie publikujesz je w sieci bez zgody, gdy poniżasz, wyzywasz lub straszysz kogoś przez internet lub telefon komórkowy, kiedy podszywasz się pod kogoś w sieci. Akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, ale potrafią wyrządzić wielką krzywdę.

Istnieją oczywiście zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Po pierwsze, zanim dołączysz do jakiegoś portalu społecznościowego, upewnij się, jaki poziom prywatności jest zagwarantowany. Musisz też pamiętać, że Twoje hasło powinno zostać tajemnicą. Po drugie, zanim opublikujesz swoje zdjęcie czy dane osobowe w internecie zastanów się, czy chcesz aby widziała je duża liczba osób.

Ogromne niebezpieczeństwo stanowią kontakty utrzymywane wyłącznie w sieci. Pamiętaj! W internecie można bezkarnie udawać kogoś zupełnie innego! Jeśli już nawiązałeś kontakt online zachowaj ostrożność. Nie podawaj nieznajomemu swojego adresu, numeru telefonu itp. Spotykając się „w realu” z osobą z cyberprzestrzeni postępuj według schematu: poinformuj o spotkaniu osobę dorosłą, umów się na neutralnym gruncie (np. kawiarnia), koniecznie zabierz ze sobą zaufana osobę.

Internet daje duże pole do popisu. Jeżeli ktoś Cię prowokuje nie daj się ponieść emocjom. Zastanów się dwa razy czy na pewno chcesz kogoś obrazić. Pamiętaj, że może to zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

Nie zapominaj o rzeczywistości. Kontroluj to, ile czasu poświęcasz na cyberświat. Pielęgnuj kontakty z „żywymi ludźmi”, bo nawet trzystu znajomych na nk.pl nie zastąpi prawdziwej przyjaźni.

POMOC.

Jeśli jesteś zastraszany, ktoś Cię obraża lub szantażuje zadzwoń: 0-800-100-100

strona internetowa: helpline.org.pl

Paulina Lisze