Archiwum

Wyższa szkoła konwersacji

Dla jednych konwersacja z drugą osobą to dziecinna zabawa, dla innych zaś powód oblewania się zimnym potem. Rozmowa jest sztuką. Łączy ze sobą sprawność językową i prawidłową technikę mówienia. Mówić jakkolwiek, o czymkolwiek nie jest sztuką. Wielką umiejętnością jest posługiwanie się staranną polszczyzną.

Aktor i piosenkarz potrafi…

Dobrej wymowy można się nauczyć. Żywym tego przykładem są aktorzy, piosenkarze, dziennikarze, którzy kształcą swój głos podczas nauki zawodu, co jest ich chlebem powszednim. Trudno zrozumiały sposób mówienia jest bardzo męczący dla naszego rozmówcy, może to spowodować niechęć do Ciebie. Jeżeli często występujesz przed gronem słuchaczy, to warto jest zapisać się na kurs poprawnej wymowy ˜— może tylko pomóc.

Wymachiwanie rękoma czy prawidłowa gestykulacja

Gestykulacja w dużej mierze podkreśla i wzmacnia wypowiadane przez Ciebie słowa. Komunikujemy się nie tylko za pomocą aparatu mowy. Służy nam również do tego mowa całego ciała (w szczególności gesty rąk) i mimika twarzy. Mimika może nas wpuścić w maliny”, dlatego swoją przemowę wpierw przećwicz przed lustrem. Zwróć uwagę na to, czy może nie mówisz za dużo lub bez przerwy się uśmiechasz. W pewnych sytuacjach musisz pamiętać, aby w trakcie rozmowy zachować powagę. Konwersacja przy stole wymaga od Ciebie lekkiego pochylenia — tak okazujesz zainteresowanie tematem. Absolutnie nie wstawaj. Wygłaszając przemowę, staraj się jak najwięcej utrzymywać kontakt wzrokowy z odbiorcami i jak najmniej patrzeć na notatki. Kieruj wzrok w stronę sali, raz w prawo, raz w lewo.

Nie paplaj jak obłąkany

Niektórzy mówią nieustannie o wszystkim i o wszystkich, w żaden sposób nie pozwalając sobie przerwać. Rozmówca staje się wtedy tylko słuchaczem, a nie partnerem do dyskusji. Na dłuższą metę nikt nie będzie w stanie tyle nas słuchać.

Mężczyzna inicjatorem rozmowy

Wiadomo, że to mężczyzna musi przejąć inicjatywę rozmowy. Ta klasyczna zasada przestaje obowiązywać dziś, w dobie równouprawnienia. Każda kobieta zaczynająca rozmowę z mężczyzną nie jest już odbierana jako pozbawiona dobrych manier. Kiedy w rozmowie uczestniczy kilka osób, np. na bankiecie, prywatce, balu, to temat rozmowy powinien być ogólny, aby każdy mógł się w nim udzielić. Rozmowa w kącie o prywatnych sprawach przy innych jest niestosowna.

Coś dla panów…

Prawiąc paniom komplementy, powinno zachować się ostrożność, bo często wywołują one odwrotny od zamierzonego skutek. Mówiąc kobiecie komplement, należy pamiętać, aby nie był wyświechtany”, podkreślał szczególne walory tej jednej. Spontaniczne wypowiadanie komplementów zabrzmi szczerze i wiarygodnie.

„Nic pożądańszego, a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa”-według Adama Mickiewicza to sztuka, której uczymy się przez całe życie. Niby nic trudnego, ale jakże ważnego i potrzebnego.

Wojtek Zeńko