Archiwum

And the Oscar goes to…

„Noc Oscarowa”” to jedyna noc, której oczekuję z niecierpliwością każdego roku. Z 26/27 lutego po raz 84 rozdano jedne z najważniejszych nagród filmowych na świecie. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała statuetki w dwudziestu czterech kategoriach. Tegoroczne Oscary były szczególnie ważne dla Polaków. W kategorii „Film nieanglojęzyczny” nominowany był film Agnieszki Holland – „W Ciemności”. Przed rozdaniem statuetek pojawiały się spekulacje, że film naszej rodaczki nie ma jednak dużych szans na wygraną. Mówiono, że największe nadzieje pokładane są w irańskim filmie „Rozstanie”, który zdobył już wcześniej Złoty Glob.

Kiedy rozpoczęto ogłaszanie nominacji, sala zamarła. Wstrzymano oddech. Statuetka powędrowała do Asghara Farhadi, reżysera, scenarzysty i producenta irańskiego filmu. Mimo, iż film Polki nie odniósł sukcesu na arenie międzynarodowej, jest jednym z najczęściej wyświetlanych filmów w Polskich kinach, do czego przyczyniła się wspaniała rola Więckiewicza i szanse na zdobycie Statuetki. Jak dotąd, „W ciemności” obejrzało już około 150 tys. widzów.

Statuetki zostały wręczane przez m.in.: Toma Hanksa, Sandrę Bullock, Cameron Diaz, Penelope Cruz, Angelinę Jolie, Michaela Douglasa i Toma Cruise`a.
Dalsza część uroczystości poświęcona była wręczaniu statuetek w kategoriach:

Najlepszy Aktor Drugoplanowy:
Christopher Plummer za rolę w filmie „Debiutanci”

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa:
Octavia Spencer za rolę w filmie „Służące”

Najlepszy Reżyser:
Michel Hazanavicius za film „Artysta”

Najlepszy Scenariusz Oryginalny:
Woody Allen za „O północy w Paryżu”

Najlepszy Scenariusz Adaptowany:
Alexander Payne, Nat Faxton, Jim Rash za film „Spadkobiercy”

Najlepszy Film Animowany:
„Rango”

Najlepszy Film Nieanglojęzyczny:
„Rozstanie” (Iran)

Najlepsza Muzyka Filmowa:
„Artysta” Ludovic Bource

Najlepsza Piosenka:
„Man or Muppet” z filmu „Muppety” – muzyka i tekst – Bret McKenzie

Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz:
„Hugo i jego wynalazek”

Najlepsze Zdjęcia:
„Hugo i jego wynalazek”

Najlepsze Kostiumy:
„Hugo i jego wynalazek”

Najlepszy Film Dokumentalny:
„Undefeated”

Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny:
„Saving Face”

Najlepszy Montaż:
„Dziewczyna z tatuażem”

Najlepsza Charakteryzacja:
„Żelazna dama”

Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany:
„The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore”

Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski:
„The Shore”

Najlepszy Dźwięk:
„Hugo i jego wynalazek”

Najlepszy Montaż Dźwięku:
„Hugo i jego wynalazek”

Najlepsze Efekty Specjalne:
„Hugo i jego wynalazek”

Atrakcją tegorocznych Oscarów był występ  Cirque du Soleil-grupy akrobatów, którzy zaprezentowali cyrkowe sztuczki z najwyższej półki. Towarzyszyła im muzyka skomponowana przez Danny’ego Elfmana. 

Na koniec uroczystości pozostawiono już tylko przysłowiową „wisienkę na torcie”. Emocje sięgały zenitu. Zauważyć można było zdenerwowanie w oczach nominowanych do trzech ostatnich kategorii: najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszej aktorki pierwszoplanowej i najlepszego filmu. Jeśli chodzi o statuetkę dla najlepszej aktorki nie było wątpliwości, że otrzyma ją Meryl Streep, która po raz 17 była nominowana do Oscarów i odbierała swoja trzecią statuetkę. Jeśli jednak chodzi o najlepszego aktora pierwszoplanowego mówiono, że rywalizacja toczy się tak naprawdę pomiędzy Georgem Clooneyem za główną rolę w „Spadkobiercach” a Jean Dujardinem (mojego osobistego faworyta) za rolę w filmie „Artysta”. Ostatecznie debiutował Jean Dujardin a statuetkę Oscara za  film roku 2011 odebrali twórcy 'Artysta”. Tegorocznymi zwycięzcami mogą poczuć się autorzy filmu „Hugo i jego wynalazek” Martina Scorsese, który łącznie otrzymał pięć statuetek.

Katarzyna Strohbach