Publicystyka

Faszyści z biało-czerwonym uśmiechem

Odzyskanie niepodległości. Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapy świata. Przez 123 lata byliśmy tłamszeni przez rozbiorców. Mimo to obywatele nie poddawali się. Literatura niepodległościowa, pisana przez naszych poetów, podnosiła na sercu rodaków. Powstania pokazywały gniew i niezgodę Polaków na odbieranie im wolności. Po dziś dzień często ujawnia się nasza natura. W ciężkich chwilach potrafimy się zjednoczyć. Przykładem jest wojna na Ukrainie i masowe uchodźstwo tamtejszej ludność. Znaczna część kraju starała się pomóc oferując nocleg, jedzenie, transport. Niestety nasza hardość bywa również przekleństwem.

Marsz Niepodległości został zainicjowany przez nacjonalistyczne organizacje polityczne: Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Od 2011 organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Marszu Niepodległości, do którego należą m.in. działacze tych organizacji.

Zadaniem Marszu jest rozpowszechnianie patriotyzmu i miłości. Przepełniony jest jednak nienawiścią do innych grup społecznych. Bywa podłożem do promowania rasizmu, homofobii, antysemityzmu, faszyzmu.

Stowarzyszenia Roty Niepodległości

Działalność stowarzyszenia związana z organizacją marszy, które zdaniem organizatorów mają upamiętniać powstanie warszawskie, wywołuje sprzeciw ze strony niektórych uczestników powstania warszawskiego. Wiele praktyk nazywane jest „nawoływaniem do przemocy”. W takcie działalności miały miejsce akty przemocy symbolicznej przeciwko symbolom LGBT oraz gloryfikowanie oskarżanych o zbrodnie ludobójstwa żołnierzy wyklętych. Jednym z haseł wznoszonych na organizowanych przez przedstawicieli stowarzyszenia demonstracjach jest reksistowskie „Ave, Ave, Christus Rex”. Krytyczni wobec grupy opisują jej działalność jako „wyczerpującą znamiona ideologii neonazistowskiej i neofaszystowskiej”

STOP 447

Jedna z inicjatyw Stowarzyszenia Roty Niepodległości jest „STOP 447”. Ustawa 447 została uchwalona w kwietniu 2017 roku, natomiast weszła w życie w kolejnym roku. Jej zasadniczym celem jest wsparcie ze strony amerykańskiej administracji działań na forum międzynarodowym służących uregulowaniu statusu prawnego mienia pozostałego po ofiarach Holocaustu. Organizacja stara się zablokować jakiekolwiek działania w sprawie mienia bezspadkowego w Polsce. W trakcie zbiórki podpisów prowadzono kampanię wykorzystującą uznawane przez niektórych komentatorów za antysemickie.

Robert Bąkiewicz

Urodzony 2 maja 1974. Po maturze rozpoczyna naukę w Państwowej Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie. Studiów nie uda mu się ukończyć. W 1998 roku zakłada firmę SIR-BUD zajmującą się budownictwem. Żona tworzy swój oddział pod nazwą S-BUD. Małżonkowie podpisują intercyzę. W grudniu 2009 roku rozpoczynają się problemy finansowe. Zadłużenie działalności szacuje się na około 7 mln złotych. Upadłość ogłasza w 2011. Do sądu pod koniec 2010 wpływa wniosek rozwodowy. Para rozstaje się, ale utrzymuje nadzwyczaj dobre relacje. Przypuszcza się, że w czasie rozprawy tworzą szczęśliwą rodzinę wraz z trzema córkami. Wiele osób z bliskiego otoczenia twierdzi, że rozwód pary istnieje jedynie na papierze. W marcu 2011 roku Bąkiewicz przepisuje na córkę (wówczas ośmioletnią) nieruchomość.

Niepowodzenia w życiu zawodowym wprowadzają go w problemy psychiczne. Wtedy zaczyna się dużo modlić. Staje się religijnym radykałem. Swoje zainteresowania kieruje w stronę narodową. W jego głowie kształtują się skrajnie prawicowe poglądy. Dużo czyta o misji narodowej. Dołącza do nieformalnej grupy nacjonalistów pod nazwą Narodowy Pruszków oraz ONR (Obóz Narodowo-Radykalny) – skrajnie nacjonalistyczna organizacja z korzeniami przedwojennymi. Jest bardzo aktywny. Szybko pnie się w hierarchii. Dostaje ważne zadania. Karierę Bąkiewicza napędza projekt Mediów Narodowych. 

20 stycznia 2016 roku sąd umarza w całości niezaspokojone zobowiązania.

Po rozłamie ONR w 2018 dołącza do Stowarzyszenia Roty Niepodległościowej, którego z czasem staje się przewodniczącym. Z oficjalnego sprawozdania wynika, że przychody to około 1,4 mln złotych. W 2021 roku przed sądem w Białymstoku Bąkiewicz zeznaje, że pracuje jako dziennikarz w Mediach Narodowych i pobiera wynagrodzenie 4 tys. zł netto miesięcznie.

W czasie strajków kobiet po decyzji Trybunału Konstytucyjnego zabraniającego aborcji zostaje założona Straż Narodowa. Jej zadaniem jest „bronienie kościołów” podczas protestów. Jak ustalili dziennikarze „OKO.press” organizacja miała dostać 3 mln zł dotacji z rządowego Funduszu Patriotycznego. Kontakty władzy z narodowcami zaczęły się wcześniej.

„Trochę szkoda, że oddaliśmy te kontakty z narodowcami, bo choć Piotr (Gliński – przyp. red.) jest naszym 100 proc. sojusznikiem, to takie kontakty warto mieć bezpośrednie. Jak wiemy, czasem są one bardzo cenne. Od kilku lat budowałem z nimi relacje, a po organizacji Marszu Niepodległości w 2018 roku te relacje naprawdę były już niezłe i mogliśmy to nadal rozwijać” – ujawniona przez Poufną Rozmowę korespondencja mailowa pomiędzy Michałem Dworczykiem, a premierem Mateuszem Morawieckim.

Pamięć o wydarzeniach takich jak odzyskanie niepodległości czy powstanie warszawskie jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Nie powinno być miejscem rozprzestrzeniania nienawiści. W takich chwilach Polacy powinni się łączyć i wspólnie świętować. Patriotyzm to miłość do własnego kraju i do ludzi go zamieszkujących, a nacjonalizm to chora megalomania narodowa. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i cieszmy się wolnością.

Mikołaj Krzeptoń

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *