Justyna górą

Królowa nart, dwukrotna mistrzyni świata, triumfatorka i obecna liderka Pucharu Świata zdystansowała, prawie dwukrotnie kolejną Anitę Włodarczyk.

Po sobotnim zwycięstwie najlepsza polska sportsmenka 2009 roku w niedziele na deser dołożyła sobie zwycięstwo w prestiżowym Tour de Ski. Debiutująca w Plebiscycie „PS” Anita Włodarczyk,  od razu wskoczyła podium. Obecna mistrzyni świata z Berlina, jak również rekordzistka globu w rzucie młotem, została także wybrana do dziesiątki najlepszych sportowców świata przez amerykański serwis sportowy ESPNStar.com. Ostatnie miejsce na podium zajął Piotr Gruszka, który poprowadził w Izmirze (Turcja) polską reprezentację, po pierwszy złoty medal Mistrzostw Europy w siatkówce.

Drużyną Roku została reprezentacja polskich siatkarzy – „Obiecaliśmy, że nie spoczniemy na laurach. To był duży sukces dla nas, dla kibiców, dla sportu w Polsce” – powiedział odbierając nagrodę Piotr Gruszka.

Gospodarzem Roku imprez sportowych została Łódź (Mistrzostwa Europy siatkarek, a także EuroBasket).

Imprezą Masową Roku został narciarski bieg Piastów, organizowany nieprzerwanie od 1976 roku.

Tytuł Trenera Roku przypadł Bogdanowi Wencie, który razem ze szczypiornistami przygotowuje się do Mistrzostw Europy.

Odkryciem Roku 2009 uznany został Sylwester Bednarek brązowy medalista MŚ w Berlinie w skoku wzwyż.

Niepełnosprawnym Sportowcem Roku została uznana tenisistka stołowa Natalia Partyka, która z koleżankami zdobyła srebro ostatnich Mistrzostw Europy.

Mianem wyróżniającego się sportowca zagranicznego został uhonorowany  Bryan Bouffier z Francji, niepokonany na polskich trasach rajdowych od trzech lat.

Telewizyjnym wydarzeniem Roku ogłoszono Tour de Pologne pokazywane w TVP.

Tytuł Superchempiona przypadł pośmiertnie Kamili Skolimowskiej, wybitnej młociarce, mistrzyni olimpijskiej z Sydney, która zasłabła i zmarła na lutowym zgrupowaniu kadry w Portugalii.