ROK SZKOLNY 2023/2024

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2023/2024

1C i “Barwy uczuć”

Łapiąc chwilę oddechu na ostatniej prostej przed klasyfikacją i końcem roku szkolnego, razem z wychowawcą, p. Magdaleną Tkaczyk, zawitaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby obejrzeć wystawę malarstwa i kolażu jarosławskich artystek – Izabeli Krygowskiej i Marzeny Stęc. Pani Izabela Krygowska obecnie związana jest z Powiatowym Ogniskiem Baletowym w Jarosławiu. W swoich pracach wykorzystuje różne techniki malarskie. Pani Marzena Stęc zawodowo od lat związana jest z Jarosławskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, gdzie pracuje jako instruktor – plastyk, a także prowadzi Galerię Rynek 6. Uprawia malarstwo sztalugowe, akryl, akwarelę oraz rysunek. Ekspozycja emanuje bogactwem emocji, skojarzeń z portretowanymi osobami, ich wyjątkowością i rolą w życiu obu autorek. Dlatego nie mogło nas tam zabraknąć! Jedną z nich jest Zuzia, nasza koleżanka z klasy, córka pani Marzeny, uchwycona na płótnie w pełnej palecie barw i kolorów! Odwiedzanie wystaw malarstwa to zawsze świetny sposób na spędzenie czasu, tym bardziej gdy dotyczą lokalnych artystów i ludzi, których znamy. Wystawę można zwiedzać w Centrum Multimedialnym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu do końca czerwca br.

Zdjęcia

Zeszyt Artystyczny “Kopernika”

Bardzo zdolni adepci sztuki dziennikarskiej z klasy 2B pod czujnym okiem p. Magdaleny Tkaczyk zredagowali i wydali pierwszy numer Zeszytu Artystycznego “Kopernika”, w którym prezentowane są liczne prace konkursowe, zarówno plastyczne, jak i literackie, naszych uczniów. Pierwszy numer obejmuje twórczość z lat 2020/2021, 2021/2022 oraz 2022/2023. Nad całością czuwały redaktorki naczelne – Maria Kontek, Paulina Maciałek i Zuzanna Trelka. Okładkę zaprojektowała Natalia Pancerz. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wystawy prac uczniów i prawdziwe perełki, które trafią potem do Zeszytów Artystycznych. Za pomoc techniczną dziękujemy p. Dariuszowi Nogajowi.

Uczniowie “Kopernika” zdecydowali, co lubią czytać

29 maja społeczność naszej szkoły ruszyła do Ogólnopolskich Wyborów Książek. Niestrudzeni propagatorzy czytelnictwa z klasy 1C jako urocza komisja wyborcza przeprowadzili głosowanie w klasach, głos można było oddać również w bibliotece. Zachęciliśmy do udziału w akcji wszystkich naszych uczniów, dla których czytanie to bakcyl! Głosowanie przebiegło bez zakłóceń, a ilość oddanych głosów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Dzięki wyborom wiemy już, co lubią czytać nasi uczniowie. Niezmiernie cieszy nas również fakt, że ich propozycje książkowe staną się częścią ogólnopolskiego rankingu najchętniej czytanych książek dla dzieci i młodzieży!
Czytam, więc jestem!

Zdjęcia

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika – sprawozdanie z akcji – Jak nie czytam, jak czytam (wyboryksiazek.pl)

Czytam, więc jestem!

Właśnie pod takim hasłem nasza biblioteka rusza do Ogólnopolskich Wyborów Książek. Jest to ogólnopolska akcja organizowana przez redakcję branżowego miesięcznika Biblioteka w Szkole i środowisko bibliotek z całej Polski. W ramach akcji w maju i w czerwcu w szkołach odbędą się wybory, podczas których uczniowie wybiorą swoje ulubione książki. Akcja ma na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla rozrywki i przyjemności. Nasza szkoła również weźmie w niej udział, a wybory odbędą się 29 maja. Komisja wyborcza przeprowadzi głosowanie w klasach, głos będzie można oddać również w bibliotece. Zachęcamy do udziału w akcji wszystkich naszych uczniów, dla których czytanie to bakcyl! Lego (cogito) ergo sum!
Więcej informacji: www.wyboryksiazek.pl

Laboratorium Filmowe VOD

Biblioteka szkolna zachęca do korzystania z platformy Laboratorium Filmowego VOD Laboratorium Filmowe, gdzie można znaleźć ponad 30 wartościowych filmów krótkometrażowych z całego świata, prezentowanych na Festiwalu Kinolub. Filmy opatrzone są materiałami dydaktycznymi (opis problemu), zawierają wskazówki dydaktyczne, opracowanie, scenariusze lekcji do wykorzystania np. na zajęciach z wychowawcą. Zainteresowani znajdą tu także teksty ekspertów, pomoc techniczną i materiały dla młodych początkujących filmowców. Zachęcamy również do korzystania z materiałów Podkarpackiej Kroniki Filmowej, kanału Kino Polska oraz Laboratorium Filmowego Kinolub.

Pasja niejedno ma imię

Ania Ziober z klasy 4E to amatorka ołówka i farb, portrecistka, a przede wszystkim osoba o wielkiej pasji. Zakochała się w rysunku już w dzieciństwie. Poza czytaniem książek i pisaniem recenzji (jest główną recenzentką bibliotecznych polecajek) uwielbia rysować. W wolnej chwili chwyta za ołówek i zamienia w obraz swoje myśli.  Anię od dziecka fascynuje ludzka twarz oraz to, co wyraża. Początkowo rysowała dla siebie, do szuflady, pokazując swoje prace jedynie najbliższym. Z biegiem lat dojrzała do tego, aby podzielić się nimi z szerszym gronem odbiorców. To już kolejna odsłona rysunków Ani prezentowana w Galerii szkolonej w bibliotece. Zapraszamy do jej obejrzenia!
Zdjęcia

Booki zrywam! Czyli mem o bibliotece

Memy rządzą współczesnym Internetem, są obecne wszędzie. Stanowią fenomen socjologiczny. Nasza biblioteka jest gotowa na zmierzenie się z poczuciem humoru swoich czytelników i – zainspirowana popularnością memów – ogłosiła konkurs pn. „Mem o bibliotece”, który ma posłużyć do promocji czytelnictwa jako dowcipny, interesujący i oryginalny sposób na zaproszenie czytelnika do świata książki. Zwycięzcami konkursu zostali Natalia Gołąb z klasy 1B, Kamil Posiak z klasy 2B oraz Maria Sało z klasy 4BC. Gratulujemy!

Zdjęcia

Za co powinniśmy kochać „Pana Tadeusza”

W tym roku przypada 190 rocznica pierwszego wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Z tej okazji biblioteka przygotowała ekspozycję epopei narodowej w rysunkach Andriollego. Poszczególne obrazy z „Pana Tadeusza” w malarskiej wizji Andriollego niezwykle sugestywnie oddają atmosferę tamtych lat. Wiemy, że z jednej strony jest „Pan Tadeusz” wiernym obrazem życia staropolskiego, naszej przeszłości narodowej i uczy nas tę przeszłość kochać, a z drugiej uszlachetniając nasze serca, siejąc w nich ziarna ideałów: piękna, prawdy i dobra, uczy nas jak służyć ojczyźnie, jak ją budować. Jest więc „Pan Tadeusz” naprawdę „arką przymierza pomiędzy dawnymi a młodszymi latami”, „archanielskimi skrzydłami i głosem”, jest naszą poetyczną ojczyzną zarówno rzeczywistą, jak idealną zarówno przeszłą jak przyszłą. Wniosek, kto kocha ojczyznę, ten kocha i „Pana Tadeusza”.

Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu. Jest to dobry moment do refleksji nad naszym pięknym, choć bardzo trudnym językiem. Z tej okazji uczennice klasy 1C przygotowały i przeprowadziły quiz W mojej pięknej ojczyźnie – polszczyźnie!w którym udział wzięło osiem drużyn pierwszoklasistów. Nie zabrakło pytań z ortografii, gramatyki, znajomości lektur, przysłów oraz fonetyki. Pierwsze miejsce zdobyły Aleksandra Lasek i Paulina Hawryłko z klasy 1D, drugie miejsce zajęli Amelia Madycka i Szymon Florek z klasy 1C, a trzecie Bartosz Kulita i Kacper Marek z klasy 1F. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę!

Zdjęcia

Wiersze książkami pisane

Poezja od zawsze wzruszała, pobudzała do myślenia i współczucia, uczyła patrzeć nie tylko na drugiego człowieka, ale przede wszystkim patrzenia na siebie z innej perspektywy. Tym bardziej cieszy fakt, że nasi uczniowie również oddają się rytmicznemu tworzeniu piękna za pomocą słów, choć tym razem w innej odsłonie. Amelia Skrzypek (4E), Rafał Paryniak (2A) i Ola Nowak (1B) zostali nagrodzeni w konkursie „Poezja grzbietów książek” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Wyróżnienia otrzymały Roksana Błahuta (1B) i Paulina Piętowska (1B). Jest wiersz o Ziemi, zdrowiu, supermocach i oczywiście wiersze o miłości, bo przecież poëtis omnia licet dicere!

Zdjęcia

Konkurs “Poezja grzbietów książek” 

Biblioteka szkolna zachęca do pisania wierszy! Poezja przez wielu ludzi nazywana jest mową uczuć. Pomaga rozumieć świat, innych ludzi oraz swoje uczucia. Często otwiera nam oczy na sprawy, których znaczenia, a nawet istnienia nigdy nie dostrzegamy. Czytając utwory poetyckie nabieramy wrażenia, że spojrzeń na świat może być tyle, ilu ludzi. Osoby szukające piękna w słowach z pewnością się nią zachwycają. W naszym konkursie potrzebna jest jedynie wyobraźnia, odrobina wrażliwości i aparat. Dobra zabawa gwarantowana! Szczegóły w regulaminie.

Regulamin

Galeria szkolna w bibliotece – rysunki Natalii Pancerz

W kolejnej odsłonie Galerii szkolnej w bibliotece prezentujemy prace plastyczne uczennicy klasy 2B Natalii Pancerz. Jak sama mówi, rysunek towarzyszy jej od zawsze. Początkowo rysowała głównie ołówkiem, z czasem w centrum jej zainteresowań znalazły się markery, akryl i gwasz. Taka forma aktywności rozwija jej wrażliwość, poczucie estetyki i sympatię do szeroko rozumianego piękna. Relaksuje i odpręża – pozwala oddać się niezwykle przyjemnym pracom artystycznym wtedy, kiedy przytłacza ją stres i problemy. Natalia doskonali swoją pasję korzystając z tabletu graficznego, który znajduje się w naszej bibliotece i tworzy ciekawe wizualizacje. Zachęcamy do obejrzenia rysunków Natalii!

Zdjęcia

Liryka jesienna. Urzekło nas jej piękno

Jesień przynosi na myśl jej nieuchronność – jak losu człowieka, po wiośnie zawsze przychodzi lato, a po nim jesień, jak przedziwny rytm naszego życia i przemijania. Od zachwytu kolorystyką, ciepłem barw, aż po tkliwą lirykę listopadowej zadumy. Z owego zachwytu i liryki powstały najpiękniejsze wiersze Skamandrytów: Tuwima, Lechonia, Wierzyńskiego, Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej, Iwaszkiewicza, a także ich wielkiego mistrza – Leopolda Staffa. Urzekły i nas, dlatego młodzież z klas 1B, 1C, 2B, 3B w dniu 07.11. 2023 przygotowała montaż poetycko – muzyczny “Jesienny koncert ze świerszczem”, który dedykujemy wszystkim miłośnikom poezji.

Zdjęcia

Książka szyta na miarę

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może i na świecie. W tegorocznej edycji organizatorzy stawiają na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych. Miłośnicy literatury z łatwością wybiorą coś dla siebie spośród takich kategorii jak Young Adult, reportaże, literatura piękna, obyczajowa oraz kryminały. Tak jak w zeszłym roku, książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle! Czytać i słuchać bestsellerowych książek można od 2 do 31 listopada. Szukaj grafik akcji w bibliotece szkolnej i na terenie szkoły. Więcej o akcji na czytaj.pl.
Życzymy dobrej książki!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwaw Polsce i modernizację bibliotek. W ramach tego programu biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o 321nowości wydawniczych oraz elementy wyposażenia takie jak fotele, stoliki, regały, czytnik kodów kreskowych książek, czytnik e-book. Bibliografia nowych książek dostępna jest w zakładce e-Biblioteka wzestawieniu bibliograficznym pod nazwą “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025 – rok szkolny 2023/2024”. Każdy czytelnik znajdzie dlasiebie interesującą pozycję. Zapraszamy do biblioteki.

Zdjęcia

Lekcja muzealna

Złoty wiek Jarosławia – to okres wielkiego rozkwitu miasta, które stanowiło wówczas jedno z centrów światowego handlu. Znajomość faktów związanych z tym czasem może i powinna napawać dumą wszystkich mieszkańców regionu. W ramach realizacji projektu “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” uczniowie klasy 1B uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej temu okresowi naszego miasta. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, dlaczego wielkie jarmarki jarosławskie rozwinęły się właśnie tutaj. Jak wpłynęły one na wygląd Jarosławia? Co się zmieniło, a co pozostało do dziś? Czy do miasta rzeczywiście przyjeżdżały karawany wielbłądów? Jakie ślady nadal świadczą o niegdysiejszej świetności miasta? Ideą zajęć jest wyposażenie uczestników w „okulary”, które pozwolą innym okiem spojrzeć na otoczenie, w którym na co dzień funkcjonują.

Uwolnij książkę! Czyli Bookcrossing w naszej szkole

Droga społeczności szkolna!
Nadszedł październik, w którym obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zapraszamy Was do włączenia się w akcję uwalniania książek, którą zapoczątkowały niestrudzone propagatorki czytelnictwa z klasy 1C. Idea ta ma już trochę lat, więc być może o niej słyszeliście, a i może braliście w bookcrossingowych akcjach udział. Teraz jednak macie okazję zrobić to w naszej szkole!
Kilka informacji o bookcrossingu – dla tych, którzy być może jeszcze o nim nie słyszeli. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji. Potencjał bookcrossingu jest przeogromny! Ruch bookcrossingowy zyskuje sympatyków i dużą przychylność społeczeństwa. Jak to będzie wyglądało w naszej szkole? Otóż w naszej bibliotece pojawił się nowy regał. Pierwsze uwolnione książki już stoją na jego półkach i już czekają na swoich czytelników. Zasady udziału w akcji uwalniania książek są  następujące:
– Z inicjatywą zwracamy się do całej społeczności szkolnej – czyli do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców. Każdy, kto chce, może zapełniać nasz bookcrossingowy regał i wybierać sobie z niego książki!
– Szanujemy się nawzajem, więc postaraj się, by przyniesione z domu książki nie były zniszczone. Nie traktuj regału jako miejsca, w którym możesz pozbyć się książek, które Ci po prostu zalegają w domu. To nie zbiórka makulatury! Książki trafiające na półki – zgodnie z ideą bookcrossingu – chciałyby być czytane jeszcze przez wiele osób!
– Książkę, którą chcesz zabrać, możesz najpierw sobie przejrzeć na miejscu, korzystając z naszego kącika czytelniczego – foteli i stoików dla zaczytanych.
– Jednorazowo możesz zabrać do domu 1 książkę. Jeśli w danym momencie nie masz żadnej książki do uwolnienia, a jakaś z tu stojących Cię zainteresuje – weź ją i czytaj, na zdrowie!
Być może za jakiś czas znajdziesz u siebie książkę, którą będziesz mógł/mogła tu zostawić.
– Zabraną książkę po przeczytaniu należy przynieść z powrotem na nasz regał.
– Uwalniaj książki, czytaj, rozwijaj się dzięki czytaniu i baw się dobrze w myśl tegorocznego hasła MMBS – „Biblioteka szkolna – moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”! Zapraszamy!

Byliśmy nad Niemnem

13 września społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczna odsłona zachęcała do wspólnej lektury dzieła Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”. W szkolnym czytaniu fragmentów utworu  wzięli udział uczniowie klasy 4b, 3b, 2b oraz 1c.  Przygotowana została także  wystawa książek autorstwa pozytywistycznej pisarki. A wszystko odbyło się wśród kwiatów i drzew, które tak pięknie w swojej powieści opisywała Orzeszkowa.

Zdjęcia

Narodowe Czytanie 2023 już 9 września

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Czytanie Nad Niemnem w naszej szkole odbędzie się w późniejszych dniach września.

Brak możliwości komentowania.