Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2022/2023
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała pozytywne rozpatrzenie wniosku w ramach programu „Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025”. Biblioteka pozyskała kwotę 15000 zł. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenie wnętrza biblioteki.
„Świat jest tak wielki, że wszystko jest szczegółem” /Wisława Szymborska/
Rok 2023 został ogłoszony „rokiem Wisławy Szymborskiej” w związku z setną rocznicą urodzin noblistki. Trudno znaleźć jeden konkretny powód, dla którego jej poezja stała się tak ważna nie tylko na poziomie polskim, ale też światowym. Honorujemy jej niezwykłą wrażliwość, czuły zmysł obserwacji rzeczywistości i unikalny sposób opowiadania o świecie. To podejście jest również bliskie reporterom i twórcom form artystycznych, które bazują na skojarzeniowości i metaforze. Takie opowieści, poprzez uchwycenie jednostkowego losu człowieka, ukazują skondensowany obraz świata i dotykają zasadniczej prawdy o życiu. Tym bardziej cieszy fakt, że uczniowie naszej szkoły również wyrazili swój zachwyt nad światem i włączyli się do akcji biblioteki szkolnej pn. „Świat jest tak wielki, że wszystko jest szczegółem”, tworząc dowolne interpretacje (zdjęcie, wiersz, plakat, mem) inspirowane życiem i twórczością polskiej noblistki.
Zachęcamy do obejrzenia prac naszych uczniów!
Z książką i pędzlem w dłoni
Biblioteka szkolna prezentuje prace Ani Ziober, uczennicy kl. 3e, która połączyła swoje dwie pasje – czytanie i malowanie i tak właśnie powstała wystawa jej rysunków i obrazów w bibliotece. Tym razem stworzyła ilustracje do książek fantasy dla młodzieży „Ruchomy Zamek Hauru” (aut. Diana Wynne Jones), „Cinder”, „Winter”, „Scarlet” (aut. Marissa Meyer), „When Marnie was there” (aut. Joan H. Robinson), a także swojego autorskiego opowiadania „Strażnicy Sprawiedliwości”.
Zachęcamy do obejrzenia prac Ani!
Wystawa “Mikołaj Kopernik – człowiek i myśl”
Cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?
Mikołaj Kopernik
Zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji “Mikołaj Kopernik – człowiek i myśl” poświęconej jednemu z najwybitniejszych postaci nauki – Mikołajowi Kopernikowi. Zaprezentowana została biografia uczonego, najważniejsze wynalazki i odkrycia. Znajdziemy także informacje o najważniejszym dziele “De revolutionibus orbium coelestium”- O obrotach sfer niebieskich. Ponadto pokazane zostały dokumenty i zdjęcia z okazji 50 – lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika.
Wystawa w bibliotece szkolnej
Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 50. rocznicy nadania imienia szkole biblioteka szkolna przygotowała dwie wystawy – “Twórczość literacka uczniów i absolwentów KOPERNIKA” oraz “Publikacje poświęcone Mikołajowi Kopernikowi”. Zachęcamy do obejrzenia wystawy!
Galeria szkolna w bibliotece – prace Anny Ziober
Czy w ponowoczesnym świecie dynamicznie rozwijających się technologii wciąż jeszcze jest miejsce na sztukę? Czy sztuka ma jakiś sens? Okazuje się, że w obcowaniu ze sztuką jest więcej sensu, niż moglibyśmy sądzić, choć najłatwiej zamknąć to w trzech słowach – docēre, movēre, delectāre.
Ania w tworzeniu lubi to, że może pokazać piękno świata i chwili, które nam często umyka w szybkim pędzie życia. A nad obrazem, rysunkiem czy szkicem można przystanąć, przyjrzeć mu się bliżej i pokontemplować. Dlatego właśnie maluje – by ludzie pokochali estetykę i to, jak przyroda i ludzie są piękni w zwykłych i niezwykłych sytuacjach. Ania maluje także ilustracje do książek, które często zawierają fantastyczne i magiczne elementy. Stara się, by wszystko było idealne, staranne. Maluje głównie farbami akrylowymi.
Zachęcamy do obejrzenia obrazów i rysunków Ani!
Nowości książkowe w bibliotece
Księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o kolejne pozycje książkowe, głównie wspierające proces dydaktyczny z różnych przedmiotów.
Tytuły wszystkich książek można znaleźć w katalogu online w zestawieniu tematycznym pod nazwą “Nowości książkowe – grudzień 2022″.
„Zaczytane na Święta” uczennice w audycji Świat Młodych Polskiego Radia Rzeszów
Miło nam poinformować, że trzy „zaczytane” Anie – Ania Ziober (3e), Ania Frodyma (1b) oraz Ania Żelazko (1a) wraz z panią prof. Magdaleną Tkaczyk zostały zaproszone przez panią Bernadetę Szczyptę z Polskiego Radia Rzeszów do rozmowy o pasji czytania w audycji Świat Młodych. Dziewczyny wzięły udział w akcji szkolnej biblioteki pod hasłem „Zaczytam się na Święta”. Jakie książki czytają uczennice? I jakie lektury polecają? Zapraszamy do wysłuchania audycji!
Zaczytam się na Święta
Wiersz biało-czerwony
Rocznicę odzyskania niepodległości można świętować na różne sposoby.
Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna prezentuje wiersz dla Niepodległej autorstwa Oliwii Kaszowskiej z klasy 1e.
“11 listopada”
to jest bardzo ważna data.
Dzisiaj Święto obchodzimy,
Wolność Polski naszej czcimy.
Dawno temu zniewolona,
spod zaborów uwolniona!
Dzisiaj miejcie w sercach waszych,
Tych – co strzegli granic naszych.
Życie swoje poświęcili,
ale Polskę uwolnili!
Dzisiaj Wolna Polska nasza,
na rocznicę swą zaprasza.
To rocznica jest Wolności,
dzień ogromnej więc radości.
Bo żyjemy w kraju wolnym,
niezależnym i spokojnym.
Bez walk, wojen i niewoli,
na wspomnienia serce boli…
O Ojczyznę naszą dbajmy
i wzajemnie się wspierajmy.
By wolności nie straciła
i JUŻ ZAWSZE WOLNĄ BYŁA!
CZYTAJ PL Cała Polska buduje książkową formę
Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza wystartowała! Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki. Dotychczas w akcji CZYTAJ PL było dostępnych 12 pozycji, w edycji 2022 dołącza do nich sześć tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 książek. Plakatów z kodem QR szukaj w naszej bibliotece oraz w widocznych miejscach na terenie szkoły i czytaj za darmo przez cały listopad!
Czytanie dla pokoju
Miło nam poinformować, że uczniowie klasy 4c Ewa Głuszyk i Mateusz Kornaga zostali wyróżnieni w Przeglądzie Czytelniczym zorganizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.
Szkolne czytanie “Ballad i romansów”
W środę 14 września 2022 r. w ramach szkolnego czytania przygotowanego przez nauczycieli bibliotekarzy społeczność szkolna spotkała się w auli, aby wspólnie wysłuchać wybranych “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. 200 lat temu zostały opublikowane po raz pierwszy w Wilnie i były wówczas przewrotem w myśleniu o poezji i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Dziś stanowią klasykę literatury i symbolizują początek romantyzmu. Jak zawsze uczniowie klasy 4c ukazali publiczności swoje talenty recytatorskie interpretując utwory: “Romantyczność”, “Świtezianka”, “Rybka”, “Trzech Budrysów” i “Oda do młodości”. Czy romantyczne teksty wpływają na nas dziś? Każdy mógł sobie odpowiedzieć na to pytanie słuchając narodowej lektury. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji Narodowego Czytania!
Rok Romantyzmu Polskiego 2022
Ballady i romanse Adama Mickiewicza to lektura 11. odsłony Narodowego Czytania. Finał akcji odbędzie się w sobotę 3 września. Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru. Narodowe Czytanie w naszej szkole odbędzie się w późniejszych dniach września.