ROK SZKOLNY 20219/2020

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2019/2020

Finał konkursu poetyckiego „Poezja jest dobra na wszystko”

Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego zorganizowanego przez bibliotekę szkolną I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Z pośród wielu nadesłanych wierszy własnego autorstwa o dowolnej tematyce Komisja powołana przez organizatorki konkursu przyznała 3  główne nagrody  i równorzędne wyróżnienia. Nagrody zostaną wręczone laureatom po wznowieniu nauki w szkole.

Laureaci:

I miejsce – Izabela Sokołowska – 1Gg – „To normalne”        

II miejsce – Karol Janiga – 2F – „Dwa kwiaty” 

III miejsce – Jakub Przystasz – 1Fg – „Gwiezdny pył”

Wyróżnienia otrzymali:           

Kacper Czwakiel – 1Fg, Klaudia Haloszka – 1Eg, Weronika Bosak, Konstancja Hulak – 1Gg, Gabriela Tymoczko – 3C, Paweł Ciechanowski, Rafał Wirkijowski – 3A, Izabela Kosteczko -1Gg, Patrycja Kontek – 1Cg oraz Florek Natalia – 1Bg.

Wyróżnione wiersze laureatów będzie można przeczytać  na stronie internetowej naszej biblioteki w zakładce biblioteka poleca.

Wszystkim uczestnikom konkursu, naszym „szkolnym poetom” serdecznie dziękujemy, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Kopernik pod wpływem czytania

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Nasza biblioteka również przystąpiła do akcji. W ramach projektu na terenie szkoły dostępne są żółte plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. W akcję zaangażowani są ambasadorzy czytelnictwa: Stańko Daria 3B, Janiga Karol 2F, Serafin Wiktoria 3B, Makowski Hubert 3C, Cackowska Julia 3B, których poznacie po charakterystycznych koszulkach. dzięki temu staną się „mobilną wypożyczalnią książek” dla swoich koleżanek i kolegów. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej, kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

 Lista dostępnych książek:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Zapraszamy do wzięcia udziału  w projekcie i życzymy miłej lektury.

Zdjęcia

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tradycyjnie, od  kilku  lat  w  miesiącu  październiku  obchodzony  jest Międzynarodowy  Miesiąc  Bibliotek  Szkolnych. Z tej okazji nasza biblioteka zaprasza do odwiedzenia wystawy pt. ”Czytam książki zakazane”. Na ekspozycji złożonej w całości z własnych zbiorów biblioteki, będzie można ujrzeć kilkadziesiąt dzieł zakazanych (tzw. prohibitów, z łac. prohibitus – zakazany) pochodzących z różnych okresów historii literatury. Powodów, by zakazać nawet najlepszych i najsłynniejszych książek na świecie było wiele – czasami argumentacja tego, dlaczego nie można wydawać konkretnych tytułów, a istniejący nakład należy zniszczyć, wydaje się wręcz abstrakcyjna. Ale argumentacja ta została kiedyś przyjęta. Fascynujące historie i powody zakazania wybranych książek naprawdę warto odkryć. Zapraszamy wszystkich do zwiedzenia wystawy.

Zdjęcia

Narodowe Czytanie 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka– Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem– Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do wspólnego czytania wybraliśmy nowele Stefana Żeromskiego pt. „Rozdziobią nas kruki, wrony…”. Fragmenty tekstu zostały wysłuchane w piątek na 3 lekcji w dniu 6. 09. 2019 r.

Brak możliwości komentowania.