ROK SZKOLNY 2021/2022

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2021/2022

Galeria szkolna w bibliotece

Stare powiedzenie mówi: “jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów”. Dlatego warto posługiwać się tym środkiem wyrazu, aby tworzyć spójny obraz biblioteki szkolnej – miejsca rozwijania wiedzy i talentów.  Tym razem galeria szkolna w bibliotece prezentuje prace plastyczne Kingi Karakuły, uczennicy klasy 2bc. Dobieranie kolorów, tworzenie martwych natur, pejzaży czy malowanie ołówkiem to ulubione techniki Kingi. Malowanie wzbogaca jej codzienność i kształtuje charakter. Regularne malowanie obrazów stymuluje twórczo umysł i rozwija warsztat artystyczny. Podobnie jak czytanie książek, malowanie obrazów pozwala puścić wodze fantazji, oferując w zamian nieskończoną radość i satysfakcję z tworzenia. Zachęcamy do obejrzenia prac Kingi!

Zdjęcia

KONKURS fotograficzno-czytelniczy „SLEEVEFACE w świątecznej odsłonie – ubierz się w książkę” rozstrzygnięty!

Znamy wyniki konkursu zorganizowanego przez bibliotekę. Tę niekonwencjonalną formę promocji książek biblioteka wykorzystała do wzbudzenia zainteresowania zbiorami bibliotecznymi, rozwijania wyobraźni i kreatywności, oraz propagowania czytelnictwa i fotograficznych umiejętności wśród uczniów. Nagrody książkowe w konkursie otrzymały uczennice: Kamila Drabik (3c), Izabela Sokołowska (3Gg) i Amelia Kaczmarz (3Gg). Gratulujemy!

Zdjęcia

Galeria szkolna w bibliotece

Młodzież w naszej szkole ma wiele talentów i uzdolnień. Biblioteka szkolna zorganizowała wystawę prac plastycznych uczennicy klasy 3g, Aleksandry Szkoły. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie wpływu człowieka na kształt kultury i przede wszystkim prezentowanie twórczości młodzieży naszego liceum. Dzięki takim wystawom uczniowie często ujawniają ukryte dotąd talenty i mają szansę pochwalić się nimi przed szkolną publicznością. Ola to amatorka ołówka i kredek, por­trecistka, a przede wszystkim osoba o wielkiej pasji, którą od dziecka fa­scynuje ludzka twarz oraz to, co wyraża. Rysowanie jest dla niej formą relaksu i wyciszenia, wpływa na postrzeganie świata, kształtuje empatię, jest twórczym wykorzystaniem wolnego czasu. Zachęcamy do obejrzenia rysunków Oli!

KONKURS fotograficzno-czytelniczy „SLEEVEFACE w świątecznej odsłonie – ubierz się w książkę”

Jeżeli lubisz czytać, a do tego fotografować, to konkurs dla Ciebie. Przyjdź do biblioteki szkolnej, weź książkę i stwórz własną, poszerzoną o akcent świąteczny kompozycję okładki.

Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficzno-czytelniczym SLEEVEFACE  w świątecznej odsłonie – ubierz się w książkę.

Aby wziąć udział w konkursie należy samodzielnie wykonać fotografię z wykorzystaniem okładki książki lub czasopisma zgodnie z założeniami projektu „sleeveface”. Sleeveface polega na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, czasopisma, częścią ciała.  W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące bardzo ciekawe połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego. Nasz sleeveface polega dodatkowo na wzbogaceniu kompozycji o dowolnie dobrany przez Ciebie akcent świąteczny. Zapraszamy wszystkich uczniów do wykonania sleeveface.  W bibliotece można wybrać książki, które będą ciekawą inspiracją do wykonania twórczego zdjęcia. Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcia przewidziane są nagrody książkowe i ocena z aktywności z języka polskiego. Wierzymy, że nie poskąpicie swoich talentów, wyobraźni, inwencji, pomysłowości i fotograficznych umiejętności na rzecz promowania książek i czytelnictwa!

Szczegóły w regulaminie TUTAJ

A zatem, zapraszamy do udziału w konkursie!

Czytaj PL – akcja nie z tej ziemi

Nie z tej ziemi – taka właśnie jest akcja Czytaj PL. Jak inaczej bowiem nazwać przedsięwzięcie, dzięki któremu przez cały miesiąc można czytać książki za darmo?

Już od 7 lat w ramach Czytaj PL aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpoczyna się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca. 

Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów:

  1.  Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
  2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
  3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
  4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
  5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
  6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
  7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
  8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
  9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
  10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
  11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
  12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia).

Szczegółowy opis i regulamin listopadowej akcji promującej czytelnictwo dostępny jest TUTAJ.

Plakat

Szkolne czytanie “Moralności pani Dulskiej”

Dulszczyzna jest nieśmiertelna… Wychodząc zapewne z tego założenia w ramach akcji Narodowego Czytania 2021 zaproponowano lekturę ponadczasowej tragifarsy Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. I w naszej szkole śledziliśmy tragiczne i komiczne zarazem losy rodziny Dulskich, które – o zgrozo! – nic nie straciły na swej aktualności. W środę 22 września 2021 r. w ramach szkolnego czytania przygotowanego przez nauczycieli bibliotekarzy społeczność szkolna spotkała się w auli, aby wspólnie wysłuchać fragmentów dramatu.  Uczniowie klasy 3c z iście aktorskim zacięciem przeczytali fragmenty sztuki, czym zapewne zachęcili młodzież do lektury całości tekstu. Utwór Zapolskiej wzbogacił literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna”, czyli hipokryzja, zakłamanie, podwójne standardy moralne, głupota, skąpstwo, przepychanie się przez życie łokciami, lekceważenie słabszych i poczucie wyższości w stosunku do nich, weszło na trwałe do języka potocznego. Wszystkim Państwu dziękujemy za wzięcie udziału w ośmieszeniu dulszczyzny.

Zdjęcia

Narodowe Czytanie 2021

W sobotę 4 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała 10. jubileuszową edycję Narodowego Czytania 2021. Tegoroczna lektura to dramat Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie w naszej szkole odbędzie się w późniejszych dniach września.

Brak możliwości komentowania.