Wrzesień 2012

Bauman Z., 44 listy ze świata płynnej rzeczywistości, Kraków 2011r.

http://merlin.pl/44-listy-ze-swiata-plynnej-rzeczywistosci_Zygmunt-Bauman,images_big,28,978-83-08-05044-6_EPUB.jpg

Zbiór krótkich felietonów publikowanych w latach 2008-2009 we włoskim magazynie „La Republika delleDonne”. Sam autor nazywa w przedmowie swoje krótkie teksty korespondencją ze świata, który podlega nieustannym i błyskawicznym zmianom”, zasypując nas lawiną informacji

i wszelkiego rodzaju bodźców zmysłowych, których często nie potrafimy już poddawać racjonalnej selekcji. (merlin.pl)

Fallaci O., Wywiad z historią, Kraków 2012 r.

http://www.politykaglobalna.pl/wp-content/uploads/oriana-fallaci-wywiad-z-historia.jpg

„Oriany Fallaci były trzy. Romantyczna młoda reporterka budziła moją – sympatię. Dojrzała geniuszka wywiadu politycznego – zachwyt. Islamofobiczna eseistka pod koniec życia – konsternację.

W tej książce jest to, co najlepsze w Fallaci. Najgłośniejsze, niezapomniane wywiady polityczne. Niedoścignione w odkrywaniu kuchni wielkiej polityki i psychiki wielkich polityków.” Jacek Żakowski

„Wywiad z Fallaci był najgłupszą rzeczą, jaką zrobiłem w życiu.” Henry Kissinger

Zbiór wywiadów, które Fallaci przeprowadziła z ważnymi osobistościami w latach siedemdziesiątych XX wieku dla tygodnika „L’Europeo”. Są wśród nich m.in.: Willy Brandt, Henry Kissinger, Golda Meir, Indira Gandhi, Hajle Syllasje, Jasir Arafat, Giulio Andreotti. Książka ukazała odwagę Fallaci, bezkompromisowe dążenie do prawdy, krytykę cynizmu polityków. Oriana Fallaci (1929-2006) – legendarna włoska reporterka i korespondentka wojenna, publicystka i pisarka. Relacjonowała konflikty w Wietnamie, Indiach, Afryce Południowej, na Bliskim Wschodzie. Uznawana za mistrzynię wywiadu. Po zamachach 11 września 2001 roku wzbudziła liczne kontrowersje ostrą krytyką islamu. Laureatka wielu nagród, jej książki są tłumaczone na całym świecie. W Polsce ukazały się m.in.: List do nienarodzonego dziecka, Inszallah, Penelopa na wojnie, Wściekłość i duma, Siła rozumu. (merlin.pl)

Martin G. R. R., Starcie królów, Poznań 2004 r.

http://image.ceneo.pl/data/products/64163/i-starcie-krolow.jpg

Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa aż do śmierci króla Roberta. Wdowa jednak zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który okrzyknął się królem. Zresztą w każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, dawni wasale Żelaznego Tronu ogłaszają się królami. Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, przynosząc zapowiedź końca lata ? Najdłuższego lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Najgroźniejszym wrogiem będzie jednak zima…

George R.R. Martin jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy fantastyki. Dzięki swej wielotomowej sadze pozyskał miliony oddanych fanów i odrodził tradycję epickiej Fantasy w stylu tolkienowskim. (merlin.pl)

Martin G. R. R., Nawałnica mieczy. Krew i złoto, Poznań 2012 r

http://www.kawerna.pl/images/stories/RECENZJE/ksiazki/listopad2011/nawalnica_mieczy.jpg

„Nawałnica mieczy”, wydana w Polsce w dwóch tomach, to trzecia część pisanej
z wielkim rozmachem sagi „Pieśń Lodu i Ognia”. Nadciąga zima, która może potrwać nawet 10 lat. Nad Westeros krąży widmo straszliwego głodu i mrozu, przed którym nie da się znaleźć schronienia. W tej przerażającej scenerii rozgrywać się będą kolejne etapy walki o władzę na Żelaznym Tronie. Jaime, Brienne i Cleos Frey wyruszają do Królewskiej Przystani. Robb wybiera się na ślub Edmure’aTully’ego z Roslin. A przebywająca za morzem Daenerys, gotowa pomścić ojca, systematycznie powiększa swoją armię. (merlin.pl)

Springer F., Miedzianka. Historia znikania, Wołowiec 2011r.

http://www.bibliofil-krakow.pl/photo/product_info/6/e/0/1_6e095a036ff1.jpg

Książka uzyskała Trójkowy Znak Jakości. Poruszająca historia Miedzianki, dolnośląskiego miasteczka z siedmiowiekową tradycją, które w zagadkowych okolicznościach zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu, prowadzonym tutaj przez Rosjan w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości? Filip Springer, reporter i fotograf, starał się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Przekopał się przez archiwa, dotarł do byłych mieszkańców.

Książka „Miedzianka. Historia znikania” to efekt trwających ponad dwa lata poszukiwań. Ze strzępów informacji, legend i wspomnień naocznych świadków powstaje przejmujący obraz świata, którego już nie ma.

Filip Springer nazywa siebie domorosłym archeologiem i wyrusza na Dolny Śląsk. Pędzelkiem, delikatnie, szczegół po szczególe odkrywa i odtwarza fascynującą historię Kupferbergu – Miedzianki, niewielkiego miasteczka między Jelenią Górą a Kamienną Górą, i jej mieszkańców. Kiedyś Kupferberg był miastem górników, przez chwilę perłą turystyczną i wytchnieniem dla kuracjuszy. Położony na szczycie, przez sześćset lat opierał się zawieruchom wojennym. Aż dotarła do niego Armia Czerwona i odkryto w pobliżu rudę uranu Tę reporterską opowieść czyta się z zapartym tchem, jak książkę sensacyjną, chociaż wiadomo, że zakończenie jest zupełnie niehollywoodzkie.
Ewa Winnicka

Coppferberge, Kopferberg, Kupferberg, Miedzianka… Co pozostało po niewielkim miasteczku położonym nieopodal Jeleniej Góry? Nie ma już gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to… Nie ma zabaw, podczas których Martin Lehmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Breuer, która handlowała masłem i jajkami. Nie ma cmentarza przy drodze do Mniszkowa z widokiem na Rudawy Janowickie. A w okolicy do dziś wspomina się, jak płyty nagrobne wyciągano z ziemi ciągnikami, a psy rozwlekały po całej wiosce ludzkie kości…

Książka „Miedzianka. Historia znikania” znalazła się w 2012 roku w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej corocznie za najlepszy reportaż literacki. Była też nominowana do Nagrody Literackiej Nike. (merlin.pl)

Weiss Sz., Takie buty z cholewami, Kraków 2012 r.

http://images.sklepy24.pl/58252772/56812501614KS/medium/weiss-szewach-jarmusiewicz-anna-takie-buty-z-cholewami.jpg

„Takie buty z cholewami” znaczy tyle, co: jest źle, ale nie wolno tracić nadziei. Właśnie to powiedzenie zapamiętał Szewach Weiss z czasów dzieciństwa.

„Czy ja wiem, jaką ja mam tożsamość?” – pisze autor w swojej najbardziej osobistej książce, która może być podsumowaniem życia i działalności Szewacha Weissa.
„Takie buty z cholewami” zawierają jego wspomnienia, a także komentarze do aktualnych wydarzeń. Ich przesłaniem jest zachęta do obalenia wielu stereotypów narodowościowych, politycznych i religijnych. Chwilami wzrusza, ale przede wszystkim uczy szacunku dla inności.

Autor „Takich butów z cholewami” to były ambasador Izraela w Polsce, profesor na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Izraelsko-Polskim na Uniwersytecie w Tel Awiwie. (merlin.pl)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polecamy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz