Październik 2012

Kołakowski L., Herezja, Kraków 2010 r.

Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leżą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka różnica? Co decydowało o uznaniu jakiegoś poglądu za herezję: demokratyczne głosowanie? A może przypadek? Książka „Herezja”  to niespodziewanie odnalezione po latach w „sejfie” teksty szesnastu wykładów Leszka Kołakowskiego wygłoszonych między listopadem 1982 r. a lutym 1983 r. dla polskiej rozgłośni radia Wolna Europa. Kołakowski omawia w nich herezje zarówno od strony historycznej jak i wpływu poszczególnych prądów na kształtowanie się doktryny Kościoła katolickiego a później także innych gałęzi chrześcijaństwa. W przystępny sposób opisuje najważniejsze „bluźniercze nurty”, śledząc równocześnie ich wpływ na politykę, obyczajowość i religijność społeczeństw. Kołakowski pokazuje, że poszczególne herezje odżywają współcześnie w postaci różnych newage-owych czy scjentystycznych duchowości, w walkach ideologicznych, walkach o tolerancję. Choć często są traktowane jako relikty przeszłości, co jakiś czas odświeżone i odnowione wracają jako odkrywcze i rewolucyjne idee współczesności. To tekst niezwykle współczesny. Mini-przewodnik po świecie błądzących! W warunkach, kiedy świeckie i kościelne autorytety współzawodniczyły ze sobą czy zwalczały się wzajem, kiedy ponadto herezja była zbrodnią karalną prawem państwowym, herezje wyrażały nie tylko interesy świeckie, ale bardzo często pragnienie prawdziwego życia religijnego, niezależnego od świeckiej polityki. Wielkie herezje najczęściej były eksplozjami ducha odnowy religijnej, próbami regeneracji ducha prawdziwie chrześcijańskiego, którego królestwo nie jest z tego świata, wolą uwolnienia chrześcijaństwa od jego świeckich, światowych trybutów. (merlin.pl)

Mendoza E., Walka kotów, Kraków 2012 r.

Eduardo Mendoza to hiszpański pisarz, autor między innymi trylogii: ,,Sekret hiszpańskiej pensjonarki”, ,,Oliwkowy labirynt” i ,,Przygoda fryzjera damskiego”. W 2010 roku otrzymał literacką nagrodę Premio Planeta za powieść ,,Walka kotów” Anthony Whitelands jest znawcą historii sztuki. Na prośbę pewnego arystokraty przyjeżdża do Madrytu wiosną 1936 roku, aby wycenić jeden z obrazów znajdujących się w kolekcji szanowanego księcia. Zanim dowie się, że ów ukrywany w piwnicy obraz, to nieznany dotąd akt Velazqueza, Anthony zdąży poznać wielu podejrzanych ludzi i całkowicie zagubić się w uważanym dotąd za dobrze mu znane mieście. Książka łączy w sobie wiele wątków i opisuje szereg charakterystycznych postaci, które w trakcie pobytu zrównoważonego i dobrze wychowanego Anglika w Madrycie, parokrotnie wytrącają go z równowagi i doprowadzają na skraj załamania nerwowego, co sprawia że powieść staje się zabawna i błyskotliwa. W książce ważnym wątkiem jest tytułowa walka hiszpańskich sił porządkowych z komunistami, falangistami i wieloma innymi jednostkami potencjalnie zagrażającymi ustrojowi państwa, w którą upajający się odkryciem zapomnianego dzieła wielkiego mistrza, apolityczny Anthony zostaje wciągnięty całkowicie wbrew swojej woli. Nie wiedząc po której stronie stanąć, zagubiony Anglik trafia w miejsca, w których nie chcąc znaleźć się za kratkami nie powinien był się pojawić i wplątuje się w osobliwe stosunki z córkami księcia, swojego pracodawcy. Eduardo Mendoza w ciekawy sposób opisuje panikę, jaka pojawiła się w świadomości narodu hiszpańskiego, kiedy zawisło nad nim widmo wojny domowej i pokazuje niektóre posunięcia, jakie do niej doprowadziły. ,,Walka kotów” jest mistrzowską powieścią, napisaną z lekkością i pomysłowością. Łączy w sobie poważne, polityczne wątki i zabawne perypetie zagubionego i nieco komicznego Anglika, ogarniętego rządzą objawienia ludzkości zagubionego obrazu Velazqueza i ambicją, by to właśnie jemu przypisano sławę za jego odnalezienie. Polecam tę książkę wszystkim, zwłaszcza osobom zainteresowanym historią Hiszpanii w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. (merlin.pl)

Pilch J., Spis cudzołożnic : proza podróżnicza, Kraków 2011 r.

„Spis cudzołożnic” to jedna z popularniejszych książek Jerzego Pilcha, znanego prozaika i felietonisty, laureata Nagrody NIKE 2001, którą uzyskał za książkę ” Pod Mocnym Aniołem”.
Groteskowa opowieść, której bohaterem jest Gustaw, intelektualista, niespełniony pisarz, wielbiciel i piewca kobiecych wdzięków, oprowadzający szwedzkiego gościa po Krakowie. Zmuszony występować w roli przewodnika po historycznych pamiątkach i nonsensach rzeczywistości połowy lat osiemdziesiątych próbuje jak „najpiękniej” zaprezentować to, co w Polsce i w Polakach najlepsze. Wycieczkę po narodowej mitologii, miejscach bohaterskich czynów urozmaica albańskim koniakiem i opowieściami o swych miłosnych podbojach.
W tej książce – jak pisał Jan Błoński – „rzeczywistość rodzi się ze słów jak u Schulza, duch parodii panoszy się jak u Gombrowicza, złośliwy dowcip odziedziczony po Mrożku”. Spis cudzołożnic znany jest z ekranizacji, której dokonał znany reżyser filmowy Jerzy Sthur. (merlin.pl)

Wałkuski M., Wałkowanie Ameryki, Gliwice 2012 r.

Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone?
I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni? Książka „Wałkowanie Ameryki” ukazuje ten fascynujący, pełen kontrastów kraj oraz jego zróżnicowanych pod względem etnicznym i wyznaniowym mieszkańców.

Marek Wałkuski, nazywany przez słuchaczy „Wałkiem”, to znany dziennikarz radiowej „Trójki” i wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. W „Wałkowaniu Ameryki” w charakterystyczny dla siebie, pełen humoru i przenikliwy sposób opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych. Ukazuje specyfikę tego państwa – z jego ogromną powierzchnią, wielką liczbą ludności, mnogością kultur i nierównościami społecznymi. Odnalezienie się w tym świecie może być dla przybysza z Europy nie lada wyzwaniem. Marek Wałkuski unika łatwego krytykowania. Stara się, aby czytelnik zrozumiał USA. Pisze interesująco, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek. Przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju. Patrzy na Stany Zjednoczone z życzliwością i nie wierzy w ogłaszany przez wielu „mędrców” schyłek Ameryki. (merlin.pl)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polecamy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz