Klasa E
przedmioty na poziomie rozszerzonym: język polski, język angielski, historia lub geografia, język niemiecki lub francuski
  • obozy językowe w kraju i za granicą

W klasie humanistyczno-językowej oferujemy w zakresie z rozszerzonym język polski, historię oraz języki obce: dla wszystkich obowiązkowo język angielski, a do wyboru język niemiecki lub francuski.

Nauka języka polskiego na poziomie rozszerzonym pozwoli uczniom dogłębnie poznać kulturę polską i światową, a ćwiczenia językowe, prowadzone w formie multimedialnej, oprócz doskonałego przygotowania do matury, dadzą szansę na opanowanie poprawnego posługiwania się polszczyzną pisaną i mówioną. Zajęcia dodatkowe: uczestnictwo w prelekcjach, wykładach, warsztatach prowadzonych przez naukowców uczelni wyższych, pozwoli na wypracowanie krytycznego i samodzielnego postrzegania zjawisk zachodzących we współczesnej kulturze.

Na lekcjach języków obcych proponujemy pracę w grupach o wyrównanym poziomie zaawansowania, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: stanowisk multimedialnych, tablic interaktywnych, projektorów, wizualizera. Zwracamy też uwagę na równowagę w nauce gramatyki i konwersacji. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych, rozwijających praktyczne użycie języka obcego: wymianie młodzieży, spotkaniach z uczniami ze szkół innych krajów, konkursach piosenki obcojęzycznej, wieczorkach poświęcone poszczególnym narodom.

Edukacja historyczna odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych multimedialnych środków nauczania. Uczniowie będą mogli korzystać z zasobów bardzo bogato wyposażonej biblioteki, pracowni historycznej oraz uczestniczyć w ciekawych wykładach prowadzonych w szkole w ramach współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Stałym punktem w programie nauczania są wycieczki historyczne. Szczególnie traktujemy przygotowanie uczniów do olimpiad i konkursów o tematyce historycznej, zapewniając im dodatkowe konsultacje i pomoc w rozwijaniu pasji.

Nauka w klasie humanistyczno-językowej w pełni pozwoli absolwentom na zdobycie erudycji humanistycznej i stworzy możliwość studiów na wielu kierunkach uczelni polskich i zagranicznych.

Wybrane wydarzenia

Euroweek

W dniach 10 – 14 luty, grupa 25 uczniów naszego liceum wraz z opiekunami: Panią Jolantą Jastrzębską i Panem Pawłem Szymskim, uczestniczyła w obozie szkoleniowym „EuroWeek – Szkoła Liderów” w Międzygórzu. Zajęcia, które obejmowały cztery bloki tematyczne:„Praca w grupie”, „Kierowanie”, „Kultury świata” i „Europa; stosunki międzynarodowe”, prowadzone byływ języku angielskim przez wolontariuszy Europejskiego Forum Młodzieży: Mirnizami’ego Abdulzada z Azerbejdżanu, Giuillerma (Memo) Perez’a z Meksyku, Lisette dela Cruz z Filipin, Duno Vagabund’y  z Indii, Patrick’a Kimami z Kenii, Nicolas’a Gauthiec’a z Francji i Zanis’a Peaglis z Łotwy. Czytaj więcej »

Wszyscy jesteśmy Sherlockami

Zbrodnia, śmierć, miłość i śmiech przez łzy. Brzmi jak antyczne khatarsis, jednak jak wiemy, od starożytności dzieli nas już dłuższy okres czasu. Tak więc to nie teatr grecki, lecz angielski i to współczesny. Dzięki „The Bears Educational Theatre”, który gościł w naszej szkole 27 stycznia, wszyscy mogliśmy zamienić się na chwilę w Sherlocków Holmes’ów i rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa, rozgrywającego się na tle miłosnej rywalizacji i zdrady. Gotowi?  So, let’s play a game. Czytaj więcej »

Grudniowa wycieczka do Rzeszowa

W ramach grudniowej tradycji św. Mikołaja klasy II c i II e pojechały na edukacyjną wycieczkę do Rzeszowa. Wyjechaliśmy 8 grudnia 2015r. o godzinie 800 spod MOSiR-u wraz z opiekunkami: prof. Ewą Olejnik, prof. Magdaleną Sało i prof. Martą Sarnicką.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była siedziba TVP Rzeszów. Tam zobaczyliśmy studio i reżyserkę, mogliśmy wcielić się w prowadzących wiadomości i prezenterów pogody. Zrozumieliśmy, co oznacza przebywanie w świetle reflektorów. Czytaj więcej »

Amerykański konsul Andrew Caruso gościem „Kopernika”

W dniu 11 grudnia w Jarosławiu gościł Andrew Caruso, Konsul Amerykański ds. polityczno–ekonomicznych. I Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu było jedynym, które konsul odwiedził, chcąc spotkać się z młodzieżą. – I’ve heard thatthere’s a journalist class in this school so I hope for sometough questions (słyszałem, że w tej szkole jest klasa dziennikarska, więc liczę na trudne pytania) – powiedział na wstępie Caruso. Wizytę w Koperniku Konsul poprzedził uczestnictwem w obchodach 90-lecia istnienia muzeum w kamienicy Orsettich i wizytą w hucie szkła.

Czytaj więcej »

Chcę mieć prawo być kochanym

Młodzież z „Kopernika” odwiedziła Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, gdzie wzięła udział w konferencji w ramach międzynarodowego projektu pt. „PINE-D Europa dla Obywateli”. Osoby
z niepełnosprawnością intelektualną wypowiadały się czego oczekują od społeczeństwa. Jakich odpowiedzi padło najwięcej? Chcą pracować, chcą mieć prawo w wyborach i mieć możliwość założenia rodziny. Chcą mieć prawo bycia zwykłymi ludźmi. Czytaj więcej »

Wizyta młodzieży z Izraela

W czwartek 8 października po raz kolejny Jarosław stał się miejscem zetknięcia dwóch skrajnie różnych kultur. Wszystko to dzięki młodzieży z Izraela, która 8 właśnie wtedy odwiedziła nasze miasto. Wydawać by się mogło, że to powtarzający się schematycznie rytuał, pewna tradycja, że wraz z nadejściem jesieni w naszej szkole odbywa się spotkanie z uczniami Izraelskich szkół. Za każdym razem jest to jednak zupełnie nowe doświadczenie, przepełnione nowymi emocjami i zupełnie nowymi ludźmi. Czytaj więcej »

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

26.03.2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu odbył się finał X edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej z elementami Wiedzy o Społeczeństwie dla gimnazjalistów powiatu jarosławskiego.

Trzyetapowy konkurs przygotowywany był przez Szkolny Klub Europejski EUROKOP, działający w Liceum od 2003 r. pod opieką pani Stanisławy Nowowiejskiej oraz, od roku 2008, pani Elżbiety Łambuckiej. Czytaj więcej »

Ukraińska młodzież w polskich szkołach

W dniu 27 listopada br. w Aktualnościach TVP Rzeszów wyemitowany został reportaż „Ukraińska młodzież w polskich szkołach”, w którym wystąpili również uczniowie naszego liceum. Zachęcamy do obejrzenia. Materiał udostępniony dzięki TVP Rzeszów.

 

1

Uczniowska wymiana polsko-niemiecka rewizyta

Wymiana polsko-niemiecka już po raz dziesiąty!

Deutsch – polnischer Jugendaustausch zum zehnten Mal!

Jarosław 04.10 – 11.10.2014

Czytaj więcej »

„Wszyscy śmiejemy się w tym samym języku”, czyli wizyta młodzieży z Izraela w Jarosławiu

Wydawać by sie mogło, że ludzie są zupełnie różni, a bariera kulturowo -językowa stanowi przeszkodę nie do pokonania. Nic bardziej mylnego! Wydarzenia ostatnich dni dowodzą, że wystarczy trochę dobrych chęci, pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy, a wszystkie kultury świata otwierają przed nami swoje tajemnice. Dobrze, może nie od razu tajemnice, ale na pewno stają się łatwiejsze do poznania i zaakceptowania. Przecież nie ma nic bardziej fascynującego niż nieznane, dlatego przyciągają nas inni ludzie.

W dniach 17 i 18 września uczniowie naszego liceum mieli okazję poznać kulturę izraelską z trochę innej strony. Wszystko za sprawą wizyty młodzieży z Izraela w Jarosławiu… i w naszej szkole… Czytaj więcej »

W cieniu Inkwizycji

23 maja br. w naszej szkole uczniowie klas drugich (humanistycznej, językowej i dziennikarskiej ) uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii, gdyż w świat średniowiecznej rzeczywistości poprowadził uczniów nie kto inny, jak spadkobierca dominikańskich inkwizytorów – ojciec doktor Tomasz Gałuszka. Ponad dwugodzinny wykład przeniósł uczestników do XIII i XIV wieku, kiedy:

Czytaj więcej »

,,Am Anfang war die Poesie’’ – lekcja niemieckiego inaczej.

W piątek, 4 kwietnia 2014 roku, 33 uczniów z Przemyśla i okolicy wzięło udział w II REGIONALNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM POEZJI AUSTRIACKIEJ POD TYTUŁEM ,,Am Anfang war die Poesie’’. Czytaj więcej »

Kolejna wizyta gości z Izraela

Jak co roku, już po raz piąty, I LO w Jarosławiu odwiedziła młodzież z Izraela wraz z opiekunami.  Do Polski przylatują w ramach międzyrządowego projektu “Zrozumieć przeszłość” zwiedzić kraj swoich przodków oraz oddać hołd zmarłym w obozach koncentracyjnych. Jednak nie brakuje im czasu na poznanie współczesnego życia w Polsce. W dniach 2-3 października w naszej szkole mieliśmy przyjemność spotkać się właśnie z tą młodzieżą.

Czytaj więcej »

Wizyta Gości z Izraela

Od kilku lat jednym ze stałych punktów w kalendarzu życia naszego liceum jest wizyta młodzieży z Izraela, w ramach realizacji programu „Zrozumieć przeszłość” zainicjowanego przez Ministerstwo Edukacji – w tym roku nie mogło być inaczej. Tuż po rozpoczęciu  nauki, już 5 września, zebraliśmy się, aby poznać rówieśników z Bliskiego Wschodu. Spotkanie rozpoczęło się od krótkich przemów powitalnych wygłoszonych przez profesora Jacka Sało oraz opiekuna grupy żydowskiej Davida Bermhana, które były tłumaczone przez profesora Macieja Wesołowskiego. W tłumaczeniu polskim uczniom trudniejszych zwrotów językowych pomagała też profesor Anna Dębicka. Kolejnym punktem uroczystości była krótka część artystyczna – kilka polskich piosenek wykonała uczennica klasy IIIg  Dagmara Moskwa.

Czytaj więcej »

II Ogólnopolskie Dyktando Języka Niemieckiego Das Deutsch Diktat

W dniach 24-25 marca 2012 roku w Pałacu Ogińskich – Rektoracie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się finał II Ogólnopolskiego Dyktanda Języka Niemieckiego Das Deutsch Diktat. Ten trójetapowy Konkurs jest autorską inicjatywą Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (PSNJN).  W etapie szkolnym (listopad 2011) brało udział 3652 uczniów z 282 szkół. W każdej z nich został wyłoniony Szkolny Mistrz Ortografii Niemieckiej, mający prawo uczestnictwa w II etapie Dyktanda, który odbył się 17 XII 2011 r. W każdym z 22 regionalnych komitetów, na które podzielone jest Stowarzyszenie, wyłoniono 3 finalistów. Jednakże do Siedlec przyjechało nie 66, ale tylko 51 uczniów.

Czytaj więcej »

Wieczór z piosenką francuską

W ramach popularyzowania kultury krajów UE oraz kontynuowania tradycji wieczorów europejskich klasy uczące się języka francuskiego przygotowały pod opieką prof. Nowowiejskiej „wieczór z piosenką francuską”. Impreza odbyła się 14 lutego o godz. 17.00  w dzień świętego Walentego – patrona zakochanych.

Czytaj więcej »

Wizyta uczniów z Izraela

W dniach 21 i 22 września nasze liceum odwiedziła wycieczka młodzieży w wieku 16-18 lat z dalekiego Izraela i Palestyny. Przed przyjazdem do Jarosławia zdążyli odwiedzić Majdanek, Oświęcim oraz Kazimierz Dolny, aby lepiej poznać swoją historię i holokaust. Celem jarosławskiej wizyty było zapoznanie się z kulturą i tradycją Bliskiego Wschodu oraz przełamanie popularnych  stereotypów. Jak się to udało? Czytaj więcej »

Norweskie odwiedziny

W poniedziałek, 28 lutego, nasze liceum odwiedziła grupa młodzieży z odległej Skandynawii. Black metal, narciarstwo, ryby, olej, długa i mroźna zima, tran – to pierwsze, proste skojarzenia dotyczące Norwegii, jakie mieliśmy. Czy okazały się one trafione?

Nie była to zwykła wycieczka, ci młodzi ludzie przyjechali do nas z konkretną misją. Zaprezentowali swój kraj dość nietypowo, sporo uwagi poświęcając religii. Szczególnie gospelowo-rockowa piosenka „Happy Day” przypadła wszystkim do gustu. Potem wspólnie obejrzeliśmy „Tysiąc lat w osiem minut” –wyreżyserowany przez Tomasza Bagińskiego film dotyczący historii Polski praz prezentację multimedialną o naszym mieście. Czytaj więcej »

Olimpiada Języka Angielskiego

24 stycznia odbyła się pisemna część okręgowego etapu XXXV Olimpiady Języka Angielskiego, na który z naszej szkoły zakwalifikowały się dwie uczennice  Justyna Oronowicz i Joanna Świt. Dziewczyny przeszły do odbywającego się następnego dnia etapu ustnego, po czym cała szkoła niecierpliwie czekała na wyniki. Ukazały się one we wtorek bieżącego tygodnia.
I mamy finalistkę  Joanna, której opiekunem jest profesor Katarzyna Danecka, dostała się do etapu centralnego. Odbędzie się on 18-19 kwietnia.

Gratulujemy oraz mamy nadzieję na dalsze sukcesy!

Powrót >>>

link