Klasa D
przedmioty na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, matematyka
  • cykliczne warsztaty naukowe w UMCS w Lublinie
  • patronat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Klasy biologiczno-chemiczne w naszym liceum gromadzą uczniów o ściśle sprecyzowanych zainteresowaniach skupionych wokół nauk medycznych lub studiów przyrodniczych.

Naszym atutem nie jest chwytna nazwa kierunku ale wieloletnie wspaniałe efekty nauczania, z których jesteśmy dumni, bogata tradycja i wiele pokoleń wykształconych ludzi nauki, lekarzy, psychologów, pedagogów, biologów, którzy działają naukowo na terenie całego kraju i za granicą.

Nauka w naszej szkole łączy tradycję z nowoczesnością. Ogromne coroczne sukcesy naszych uczniów w olimpiadach: biologicznych, chemicznych i ekologicznych świadczą o wysokim poziomie nauczania. Działające prężnie koła: biologiczne i chemiczne pozwalają pogłębić wiedzę zdobytą w czasie lekcji.

Jeśli posiadasz zainteresowania przyrodnicze, marzysz o studiach medycznych – stworzyliśmy te klasy właśnie dla Ciebie! Z naszą pomocą zdasz wspaniale maturę i zdobędziesz solidne podstawy do dalszej nauki na profilowych kierunkach studiów: medycyna, stomatologia, farmacja, analityka medyczna, rehabilitacja, fizykoterapia, pielęgniarstwo, biologia, chemia, technologia żywności.

Rozszerzenie z przedmiotów: biologia chemia i fizyka daje także szeroki wachlarz możliwości studiów na wielu kierunkach pokrewnych tj. fizjoterapia, kosmetologia, biotechnologia, ochrona środowiska, pedagogika, psychologia, weterynaria, ratownictwo medyczne itp.

W ubiegłym roku absolwenci klas o profilu biologiczno-chemicznym rozpoczęli studia na następujących kierunkach: 13 osób na medycynie, stomatologii oraz farmacji, 9 na biotechnologii, 3 na chemii, 10 na technologii chemicznej, 7 na biologii, 4 na inżynierii biomedycznej, co jest wspaniałym dowodem na wysoki poziom nauczania w naszej szkole.

Z naszej strony zapewniamy też szczególną dbałość o Twoją edukację językową, co pozwoli Ci na studiowanie Twojego wymarzonego kierunku także za granicą.

W naszym Liceum czekają na Ciebie dwie klasy:

  • biologiczno-chemiczna z rozszerzoną biologią , chemią i językiem angielskim
  • medyczno-przyrodnicza z rozszerzoną biologią, chemią oraz fizyką lub matematyką

Zajęcia z przedmiotów rozszerzonych odbywają się z podziałem na grupy w nowoczesnych pracowniach biologicznej oraz chemicznej, gdzie wykonuje się szereg doświadczeń i eksperymentów. Miłośnicy biologii mają zajęcia w pracowni posiadającej dla każdego ucznia stanowisko z mikroskopem i sprzętem multimedialnym a lekcje prowadzi doświadczona i wspaniale wykształcona kadra nauczycieli. Uczniowie w trakcie trzyletniej nauki biologii wyjeżdżają na warsztaty w ramach współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, Uniwersytetem Jagiellońskim i Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Wybrane wydarzenia

XXIII Seminarium „Wybrane problemy chemii”

Chemia wielu uczniom może wydawać się nudna i sprawiać im wiele trudności. W praktyce jednak może zainteresować. Mogło się o tym przekonać czworo uczniów naszego Liceum, którzy 4 lutego 2016 roku uczestniczyli w XXIII Seminarium „Wybrane problemy chemii”, zorganizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I LO im. ks. S. Konarskiego w Rzeszowie oraz Czytaj więcej »

Pokazy chemiczne w ramach projektu „Dynamit” z UMCS w Lublinie

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” /Maria Skłodowska-Curie/

19 grudnia uczniowie I klas IA, ID, IIA oraz IID uczestniczyli w warsztatach chemicznych, prowadzonych przez studentów chemii przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w ramach projektu „Dynamit”.

Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwszy pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych przeznaczony był dla uczniów klas pierwszych. Drugi pokaz zebrał chemiomaniaków z klas drugich o profilu biologiczno-chemicznym, którzy z prawdziwą pasją wpatrywali się w jakże oczywiste reakcje dające niesamowity efekt. I tak w ciągu zaledwie 45 minut udało się obejrzeć aż 11 doświadczeń. Czytaj więcej »

Warsztaty z chemii „Eksperymentuj razem z nami”

Trzeciego i czwartego grudnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz młodzież szkół gimnazjalnych z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek, Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego, Publicznego Gimnazjum nr 4, Publicznego Gimnazjum w Muninie,  Zespołu Szkół w Szówsku, Zespołu Szkół w Laszkach, Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim, Zespołu Szkół w Wierzbnej uczestniczyli w warsztatach z chemii „Eksperymentuj razem z nami”.

Czytaj więcej »

Warsztaty z chemii „Chemikiem być”

3 marca w naszej szkole odbyły się zajęcia chemiczne przygotowane i poprowadzone przez trójkę wspaniałych ludzi z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Czytaj więcej »

XIX edycja Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

Dziewiątego stycznia bieżącego roku odbyły się okresowe eliminacje XIX edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, której gospodarzem był Zespół Szkół Spożywczych im. T. Rylskiego w Rzeszowie. W eliminacjach uczestniczyło 56 uczniów głównie klas maturalnych techników spożywczych oraz liceów ogólnokształcących. Naszą szkołę – I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu – reprezentowały uczennice klasy ID: Anna Matrejek i Aleksandra Mokrzycka. Czytaj więcej »

„Noc biologów” na UMCS w Lublinie

9 stycznia klasy o profilu biologiczno-chemicznym 1A, 1D oraz 3A pod opieką pana dyrektora Zbigniewa Tabora oraz nauczycieli: pani Haliny Polczak, pani Agnieszki Wójtowicz oraz pana Marka Skałuby, wybrały się do Lublina na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Celem wizyty była organizowana w tym dniu na lubelskim  uniwersytecie czwarta edycja  „Nocy biologów”. Jest to impreza naukowa o zasięgu ogólnopolskim, w której biorą udział wydziały przyrodnicze polskich uniwersytetów. Czytaj więcej »

Wizyta prof. nadzw. dr. hab. Marka Tchórzewskiego

W środę 5 listopada klasy biologiczno-chemiczne miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z prof. nadzw. dr. hab. Markiem Tchórzewskim.

Ten niezwykle utalentowany naukowiec tuż przed rozpoczęciem studiów miał jasno określony cel w życiu, co zapewne wzbudziło podziw wielu uczniów naszej szkoły. Już w 1995 roku, czyli 5 lat po otrzymaniu tytułu magistra, uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie w Kioto, w Japonii.
Czytaj więcej »

Ciekawi świata i spragnieni wiedzy – czyli Ic na pierwszej wspólnej wycieczce


O godzinie 6.00 pod bramę MOSiRU zajechał po nas czerwony mini autobus, który miał być naszym środkiem transportu przez dwa kolejne dni naszej wycieczki. Celem naszej podróży był Lublin-miasto,w którym każdy zapragnął być już studentem. Z mała pomocą przechodniów udało nam się dotrzeć na Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, na którym spędziliśmy 3 kolejne godziny naszego życia. Po przyjściu od razu podzieliliśmy się na "równe" grupy i każda poszła w swoja stronę.  Czytaj więcej »

Edukacyjna wycieczka do Warszawy

5 marca klasa biologiczno-chemiczna wybrała się na edukacyjną wycieczkę do Warszawy. Wyjazd około 3 nad ranem i kilkugodzinna  podróż w autobusie nie zgasiła naszego entuzjamu. Około godziny 9 dojechaliśmy na miejsce i od razu podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa skierowała się BioCentrum Edukacji Naukowej. Jest to organizacja edukacyjna,która powstała w 2002 roku. Jej celem są działania edukacyjne i popularyzujące zagadnienia biologii w Polsce, a w szczególności prowadzenie ogólnodostępnych warsztatów laboratoryjnych, szkoleń, pokazów i wykładów dla młodzieży, nauczycieli biologii oraz zainteresowanych osób.

Czytaj więcej »

IV edycja Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

W VI edycji Podkaprackiego Konkursu chemicznego im J. Łukasiewicza wzięli udział uczniowie klasy IIa: Mateusz Domka, Patryk Pyrcz, Maja Szymczak oraz klasy IIId: Paulina Stachowicz i Katarzyna Stybel. Do zawodów etapu okręgowego tego konkursu zakwalifikowali się: Patryk Pyrcz i Katarzyna Stybel. Zawody odbędą się 20 XII 2013.

Z radością informujemy, iż Patryk Pyrcz będzie reprezentował szkołę w zawodach II stopnia 60 Olimpiady chemicznej, które odbędą się od 31 stycznia do 1 lutego 2014 roku.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik”

14 marca 2013 roku odbył się w Naszej Szkole Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik”. Zadania konkursowe składały się z 30 pytań testowych oraz z części opisowej.

 

Czytaj więcej »

Wyjazd edukacyjny klasy II „d” do Warszawy

Połączenie rozrywki i edukacji to prawdopodobnie najlepszy scenariusz na wycieczkę szkolną. Tak właśnie wyglądał nasz dwudniowy (17-18 kwietnia b.r.) wyjazd pod opieką pana dyrektora Zbigniewa Tabora i wychowawcy klasy II „d”, pana profesora Jacka Sało.

Czytaj więcej »

XX Seminarium „Wybrane problemy chemii”

Dnia 07.02.13r. 10 uczniów naszej szkoły brało udział w XX Seminarium "Wybrane problemy chemii” przygotowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie oraz Rzeszowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Czytaj więcej »

Dzień chemiczny

7 grudnia w naszej szkole po raz kolejny mieliśmy możliwość uczestniczenia w zajęciach chemicznych przygotowanych przez Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia.

Dzień chemiczny dla poszczególnych klas rozpoczął się pokazem w auli szkolnej. Prowadzący wykazali się wielką kreatywnością i zaangażowaniem. Uczniowie z ogromna chęcią i radością włączali się w bardzo ciekawe doświadczenia, którym towarzyszył dreszczyk emocji i niesamowity humor. Młodym chemikom najbardziej podobały się doświadczenia z ogniem.  Czytaj więcej »

Chemia – Warsztaty 17.02.12

W dniu 17.02.2012r. 8-osobowa grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w XIX seminarium "Wybrane problemy chemii" organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Seminarium, które rozpoczęło się o godzinie 9.00, zostało podzielone na 2 części: trzy wykłady oraz trzygodzinne zajęcia laboratoryjne Czytaj więcej »

Różowa wstążeczka

9 czerwca w auli szkolnej I LO odbyły się wykłady dotyczące wykrywania raka piersi. Wiele informacji na ten temat przekazała pani Dorota Gilarska-Nalepa. Przedstawiła nam najważniejsze informacje o nowotworze, o których powinna wiedzieć każda kobieta. Udowodniła zarówno, że rak nie jest wyrokiem śmierci, jak i to, że może dotyczyć on każdej z nas.

Czytaj więcej »

Powrót >>>

link