Klasa C
przedmioty na poziomie rozszerzonym: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, język angielski
  • zajęcia dodatkowe z zakresu prawa z udziałem zaproszonych prawników różnych specjalności
  • patronat Uniwersytetu Rzeszowskiego

Uczniom klasy społeczno-prawnej proponujemy poszerzanie wiedzy, pogłębianie zainteresowań i przygotowanie do studiów na wydziałach: prawa i administracji, kierunków społeczno-ekonomicznych (psychologia, socjologia, ekonomia), historycznych, studiów międzynarodowych i politycznych (europeistyka, politologia, bezpieczeństwo narodowe), a także geografii.
Przygotowanie do matury pójdzie tu w parze z kształceniem umiejętności świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i poznawaniem podstaw prawa. W ramach wiedzy o społeczeństwie proponujemy poszerzenie zagadnień z dziedziny prawa zgodnie z podstawą programową, a także lekcje edukacyjne w sądzie i spotkania z prawnikami, którzy często są wybitnymi absolwentami naszej szkoły. Dzięki nim teoria zostanie uzupełniona obserwacją praktycznego zastosowania przepisów, a uczniowie zdobędą umiejętności zadawania celnych pytań i formułowania logicznych wypowiedzi. Pozwoli to zarówno na podjęcie świadomego wyboru kierunku studiów jak i lepsze wykorzystanie wiadomości prawniczych w codziennym życiu.
W ramach lekcji historii proponujemy również warsztaty historyczne prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego, którym mamy podpisaną umowę o współpracy, debaty i projekty w których uczniowie samodzielnie realizują swoje pasje.
Język łaciński uzupełni podstawy wiedzy humanistycznej, a przyszłym prawnikom ułatwi start już na pierwszym roku studiów.
Nauka dwóch języków obcych w tym rozszerzonego języka angielskiego, także w zakresie słownictwa prawniczego umożliwią ubieganie się na studia zagraniczne, a w przyszłości otworzą drogę do europejskich rynków pracy.
Oferujemy przygotowanie do egzaminu maturalnego z historii, wiedzy społeczeństwie i geografii, które poszerzają horyzonty młodych ludzi i dają umiejętność zrozumienia procesów zachodzących we współczesnym świecie. Dzięki nim można uzyskać szerokie możliwości wyboru kierunku studiów.
Zapraszamy do klasy społeczno-prawnej wszystkich, którzy w dobrych warunkach chcą się uczyć świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, bardzo dobrze przygotować się do matury a także rozwijać własne zainteresowania i pasje.

Wybrane wydarzenia

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w naszej szkole

W dniu 2 lutego 2016 roku w naszej szkole gościli przedstawiciele Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Jest ona projektem realizowanym przez Klub Jagielloński od 2009 r. (wcześniej pod nazwą Akademii Dojrzałych Obywateli). Ostatnia edycja Akademii (2014/2015) objęła swoim zasięgiem 13 województw, 120 szkół, czyli ponad 3600 uczniów! Projekt ten polega na prowadzeniu w szkołach Czytaj więcej »

Grudniowa wycieczka do Rzeszowa

W ramach grudniowej tradycji św. Mikołaja klasy II c i II e pojechały na edukacyjną wycieczkę do Rzeszowa. Wyjechaliśmy 8 grudnia 2015r. o godzinie 800 spod MOSiR-u wraz z opiekunkami: prof. Ewą Olejnik, prof. Magdaleną Sało i prof. Martą Sarnicką.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była siedziba TVP Rzeszów. Tam zobaczyliśmy studio i reżyserkę, mogliśmy wcielić się w prowadzących wiadomości i prezenterów pogody. Zrozumieliśmy, co oznacza przebywanie w świetle reflektorów. Czytaj więcej »

„Tylko prawda jest ciekawa” – lekcja historii z panem Tomaszem Kubą Kozłowskim

30 listopada 2015r. Kamienica Attavantich w jarosławskim rynku. Młodzież z miejscowych szkół średnich, w tym trzy klasy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i jeden człowiek: Tomasz Kuba Kozłowski – pasjonat historii, znawca dziejów Wschodnich Kresów Rzeczypospolitej. Jak sam o sobie mówi: „lwowski syn, wnuk i prawnuk”. Czytaj więcej »

Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości…

12 listopada 2015r. został zaprezentowany w auli naszej szkoły program artystyczny przygotowany z okazji Święta Niepodległości.

Uczniowie z klas II „c”, I „h” i I „c” przypomnieli okoliczności historyczne odzyskania niepodległości w 1918r. Dzięki przywołaniu wspomnień świadków tamtych dni i pięknej recytacji wierszy polskich poetów zebrani mogli pełniej zrozumieć tę radosną atmosferę sprzed niespełna stu lat towarzyszącą odzyskiwaniu stolicy, godła i suwerenności na arenie międzynarodowej. Czytaj więcej »

Chcę mieć prawo być kochanym

Młodzież z „Kopernika” odwiedziła Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, gdzie wzięła udział w konferencji w ramach międzynarodowego projektu pt. „PINE-D Europa dla Obywateli”. Osoby
z niepełnosprawnością intelektualną wypowiadały się czego oczekują od społeczeństwa. Jakich odpowiedzi padło najwięcej? Chcą pracować, chcą mieć prawo w wyborach i mieć możliwość założenia rodziny. Chcą mieć prawo bycia zwykłymi ludźmi. Czytaj więcej »

Quadem, śmigłowcem czy na koniu? Klasy prawne na „patrolu” w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu

W czwartek 15 października odbył się wyjazd edukacyjny uczniów naszej szkoły,  którego celem było zapoznanie się z pracą Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej im. gen. Jana Tomasza Grzechowskiego w Przemyślu.

Wzięły w nim udział klasy o profilu prawnym  – Ic i IIc. Opiekunkami wycieczki były wychowawczynie klas – prof. Joanna Szczepanek, prof. Magdalena Sało oraz prof. Marta Sarnicka.

Wszyscy zebraliśmy się o godzinie 700 pod budynkiem MOSiR-u, skąd wyruszyliśmy do Przemyśla na umówione spotkanie. Czytaj więcej »

Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi, czyli jak w Ic poznawaliśmy prawo

W naszej klasie I c o profilu społeczno – prawnym w roku szkolnym 2014/2015 poza realizacją podstawy programowej z obowiązkowych przedmiotów, poszerzaliśmy wiedzę o zawodach prawniczych i służbach mundurowych. Uzyskaliśmy też dobre podstawy do dalszej nauki norm prawnych. Poznawaliśmy instytucje związane z wymiarem sprawiedliwości, spotykaliśmy się z ludźmi, którzy poszerzali nasze horyzonty i dawali impuls do samodzielnej pracy, poszukiwania odpowiedzialnych wyzwań i rozwijania pasji naukowych. Czytaj więcej »

Klasa społeczno – prawna w Krakowie

2 – 3 czerwca tego roku byliśmy w Krakowie. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, które są wizytówką tego Miasta Królów. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Collegium Maius, najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zakończyliśmy na Wawelu.  Komnaty Królewskie,  Dzwon Zygmunta  i  Katedra, w której znajdują się Groby Królewskie  nieodmiennie, od wieków  robią duże wrażenie na kolejnych pokoleniach Polaków.  Czytaj więcej »

Recepta na szczęście

Siedzi na krześle obitym brązową skórką, niezbyt ładnym. Ma zegarek na ręce. Czarny pasek i biała okrągła tarcza, na której wskazówki pokazują godzinę dwunastą. Ubrany na czarno. Czarne buty, czarne spodnie, czarna koszula, czarna laska. Biała koloratka. Białe włosy i białe brwi. Cztery czarne guziki na rękawie marynarki. Na stoliku zielony obrus, na nim dzbanek z wodą i czterema plastrami cytryny. Dwie szklanki. Cztery kwiatki o słowiańskim wzorze na flakonie, do którego ktoś włożył gałązki bzu. Czytaj więcej »

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

26.03.2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu odbył się finał X edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej z elementami Wiedzy o Społeczeństwie dla gimnazjalistów powiatu jarosławskiego.

Trzyetapowy konkurs przygotowywany był przez Szkolny Klub Europejski EUROKOP, działający w Liceum od 2003 r. pod opieką pani Stanisławy Nowowiejskiej oraz, od roku 2008, pani Elżbiety Łambuckiej. Czytaj więcej »

Sukces naszych młodych filozofów

W niedawno zakończonych eliminacjach okręgowych XXVII Olimpiady Filozoficznej w Rzeszowie naszą szkołę reprezentowali: Kinga Wygnaniec (2e) i Tomasz Szawłoga (3d). Obydwoje uzyskali świetny wynik – zdobyli tytuł laureata i tym samym zostali rekomendowani jako kandydaci do eliminacji centralnych. Komitet Główny Olimpiady Filozoficznej ostatecznie zakwalifikował do zawodów centralnych Kingę Wygnaniec. Obojgu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Andrzej Sarnicki

Prawo dla każdego – warsztaty z Pawłem Blajerem

Mienie i obrót nim, miejsce zamieszkania i kłopoty z nim związane, podpis oraz jego waga, zawieranie umowy, nabywanie i zbywanie, przedsiębiorstwo i jego składowe – to tylko niektóre z zagadnień, które poruszyliśmy w sobotę 7 marca br. na warsztatach dla uczniów wybierających do matury na poziomie rozszerzonym wiedzę o społeczeństwie. Znany dziennikarz z wykształceniem ekonomicznym i prawniczym – Paweł Blajer – przytaczał zabawne przykłady, dzięki którym Kodeks Cywilny stawał się przystępny dla każdego z nas. Humoru nie brakowało. Czytaj więcej »

Spotkanie z Panią Europoseł Elżbietą Łukacijewską

Z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurokop”, w naszym liceum odbyło się w poniedziałek, 26.03.2012r. spotkanie z panią Elżbietą Łukacijewską, posłanką do Parlamentu Europejskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas maturalnych zainteresowani problematyką europejską oraz członkowie klubu. Czytaj więcej »

Powrót >>>

link