Klasa A
przedmioty na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, język angielski
  • cykliczne warsztaty naukowe w UMCS w Lublinie
  • patronat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Klasy biologiczno-chemiczne w naszym liceum gromadzą uczniów o ściśle sprecyzowanych zainteresowaniach skupionych wokół nauk medycznych lub studiów przyrodniczych.

Naszym atutem nie jest chwytna nazwa kierunku ale wieloletnie wspaniałe efekty nauczania, z których jesteśmy dumni, bogata tradycja i wiele pokoleń wykształconych ludzi nauki, lekarzy, psychologów, pedagogów, biologów, którzy działają naukowo na terenie całego kraju i za granicą.

Nauka w naszej szkole łączy tradycję z nowoczesnością. Ogromne coroczne sukcesy naszych uczniów w olimpiadach: biologicznych, chemicznych i ekologicznych świadczą o wysokim poziomie nauczania. Działające prężnie koła: biologiczne i chemiczne pozwalają pogłębić wiedzę zdobytą w czasie lekcji.

Jeśli posiadasz zainteresowania przyrodnicze, marzysz o studiach medycznych – stworzyliśmy te klasy właśnie dla Ciebie! Z naszą pomocą zdasz wspaniale maturę i zdobędziesz solidne podstawy do dalszej nauki na profilowych kierunkach studiów: medycyna, stomatologia, farmacja, analityka medyczna, rehabilitacja, fizykoterapia, pielęgniarstwo, biologia, chemia, technologia żywności.

Rozszerzenie z przedmiotów: biologia chemia i fizyka daje także szeroki wachlarz możliwości studiów na wielu kierunkach pokrewnych tj. fizjoterapia, kosmetologia, biotechnologia, ochrona środowiska, pedagogika, psychologia, weterynaria, ratownictwo medyczne itp.

W ubiegłym roku absolwenci klas o profilu biologiczno-chemicznym rozpoczęli studia na następujących kierunkach: 13 osób na medycynie, stomatologii oraz farmacji, 9 na biotechnologii, 3 na chemii, 10 na technologii chemicznej, 7 na biologii, 4 na inżynierii biomedycznej, co jest wspaniałym dowodem na wysoki poziom nauczania w naszej szkole.

Z naszej strony zapewniamy też szczególną dbałość o Twoją edukację językową, co pozwoli Ci na studiowanie Twojego wymarzonego kierunku także za granicą.

W naszym Liceum czekają na Ciebie dwie klasy:

  • biologiczno-chemiczna z rozszerzoną biologią , chemią i językiem angielskim
  • medyczno-przyrodnicza z rozszerzoną biologią, chemią oraz fizyką lub matematyką

Zajęcia z przedmiotów rozszerzonych odbywają się z podziałem na grupy w nowoczesnych pracowniach biologicznej oraz chemicznej, gdzie wykonuje się szereg doświadczeń i eksperymentów. Miłośnicy biologii mają zajęcia w pracowni posiadającej dla każdego ucznia stanowisko z mikroskopem i sprzętem multimedialnym a lekcje prowadzi doświadczona i wspaniale wykształcona kadra nauczycieli. Uczniowie w trakcie trzyletniej nauki biologii wyjeżdżają na warsztaty w ramach współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, Uniwersytetem Jagiellońskim i Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Wybrane wydarzenia

XXIII Seminarium „Wybrane problemy chemii”

Chemia wielu uczniom może wydawać się nudna i sprawiać im wiele trudności. W praktyce jednak może zainteresować. Mogło się o tym przekonać czworo uczniów naszego Liceum, którzy 4 lutego 2016 roku uczestniczyli w XXIII Seminarium „Wybrane problemy chemii”, zorganizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I LO im. ks. S. Konarskiego w Rzeszowie oraz Czytaj więcej »

Warsztaty klas biologiczno-chemicznych na UMCS w Lublinie

W ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie uczniowie klasy 2A wraz z opiekunami wybrali się w piątek 29 stycznia na warsztaty naukowe zorganizowane przez Wydział Biologii i Biotechnologii tejże uczelni. Tydzień wcześniej w takich samych zajęciach uczestniczyła klasa 2D.
W czasie sześciogodzinnych zajęć pod czujnym okiem wykładowców i studentów mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania narządu wzroku a także badaliśmy i przeprowadzaliśmy doświadczenia na krwi zwierzęcej. Czytaj więcej »

„Mój zawód marzeń…

Zmieniająca się rzeczywistość społeczna i ekonomiczna podnosi standardy wymagań wobec absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.  Stwarza ona szansę na rozwój młodego człowieka, szansę na zdobycie ciekawej pracy, ale też wymaga elastyczności w dostosowaniu się do potrzeb rynku. W dobie tych zmian zachodzi potrzeba kształtowania otwartej, poszukującej postawy ucznia wobec otaczającej go rzeczywistości, ucznia nastawionego na wytyczanie sobie celów życiowych, planowanie drogi do ich realizacji zorientowanej na odniesienie sukcesu, tak by potrafił odnaleźć swoje miejsce. Idąc tym tropem nauczycielki biologii Aneta Ospelt i Monika Potoczny zainicjowały realizację projektu pt.” Mój zawód marzeń…? ”.

Czytaj więcej »

Pokazy chemiczne w ramach projektu „Dynamit” z UMCS w Lublinie

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” /Maria Skłodowska-Curie/

19 grudnia uczniowie I klas IA, ID, IIA oraz IID uczestniczyli w warsztatach chemicznych, prowadzonych przez studentów chemii przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w ramach projektu „Dynamit”.

Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwszy pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych przeznaczony był dla uczniów klas pierwszych. Drugi pokaz zebrał chemiomaniaków z klas drugich o profilu biologiczno-chemicznym, którzy z prawdziwą pasją wpatrywali się w jakże oczywiste reakcje dające niesamowity efekt. I tak w ciągu zaledwie 45 minut udało się obejrzeć aż 11 doświadczeń. Czytaj więcej »

Warsztaty z chemii „Eksperymentuj razem z nami”

Trzeciego i czwartego grudnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz młodzież szkół gimnazjalnych z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek, Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego, Publicznego Gimnazjum nr 4, Publicznego Gimnazjum w Muninie,  Zespołu Szkół w Szówsku, Zespołu Szkół w Laszkach, Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim, Zespołu Szkół w Wierzbnej uczestniczyli w warsztatach z chemii „Eksperymentuj razem z nami”.

Czytaj więcej »

Sukcesy naszego chemika

Absolwent naszego Liceum Patryk Pyrcz, uczeń klasy III a brał czynny udział w konkursach chemicznych, wykazując się nieprzeciętną wiedzą, zdolnościami i umiejętnościami.
Otrzymał tytuł laureata 51. Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego organizowanego przez Wydział Chemii UMK w Toruniu pod patronatem stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.
Jako nagrodę uczeń otrzymał maksymalną liczbę punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki studiów prowadzonych przez UMK, m.in.: farmacja, analityka medyczna, chemia, chemia kosmetyczna.

Czytaj więcej »

Warsztaty z chemii „Chemikiem być”

3 marca w naszej szkole odbyły się zajęcia chemiczne przygotowane i poprowadzone przez trójkę wspaniałych ludzi z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Czytaj więcej »

XIX edycja Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

Dziewiątego stycznia bieżącego roku odbyły się okresowe eliminacje XIX edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, której gospodarzem był Zespół Szkół Spożywczych im. T. Rylskiego w Rzeszowie. W eliminacjach uczestniczyło 56 uczniów głównie klas maturalnych techników spożywczych oraz liceów ogólnokształcących. Naszą szkołę – I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu – reprezentowały uczennice klasy ID: Anna Matrejek i Aleksandra Mokrzycka. Czytaj więcej »

„Noc biologów” na UMCS w Lublinie

9 stycznia klasy o profilu biologiczno-chemicznym 1A, 1D oraz 3A pod opieką pana dyrektora Zbigniewa Tabora oraz nauczycieli: pani Haliny Polczak, pani Agnieszki Wójtowicz oraz pana Marka Skałuby, wybrały się do Lublina na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Celem wizyty była organizowana w tym dniu na lubelskim  uniwersytecie czwarta edycja  „Nocy biologów”. Jest to impreza naukowa o zasięgu ogólnopolskim, w której biorą udział wydziały przyrodnicze polskich uniwersytetów. Czytaj więcej »

Wykład absolwentki naszego liceum dr Katarzyny Socała z UMCS Lublin

5 stycznia do naszego liceum przyjechała z krótkim wykładem absolwentka „kopernika” dr Katarzyna Socała, obecnie pracownik naukowo dydaktyczny Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii I Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Poprowadziła ona wykład na temat wykorzystania zwierząt w badaniach naukowych, dementując wiele nieścisłości związanych z tą kwestią i wyjaśniając zasady przeprowadzania testów na zwierzętach w naszym kraju. Czytaj więcej »

Wycieczka klasy IIA do Warszawy!

W dniach od 29.09 do 01.10 2014r. klasa IIA(profil biologiczno-chemiczny) odbyła wycieczkę do Warszawy. Standardowo nasza podróż zaczęła się od wczesnej poniedziałkowej zbiórki na stacji PKP. Na wszystkich twarzach było widać skutki krótkiej nocy, za to oczy błyszczały z podekscytowania, w końcu nikt z nas na co dzień nie wyjeżdża do największego miasta w Polsce. Czytaj więcej »

Wizyta prof. nadzw. dr. hab. Marka Tchórzewskiego

W środę 5 listopada klasy biologiczno-chemiczne miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z prof. nadzw. dr. hab. Markiem Tchórzewskim.

Ten niezwykle utalentowany naukowiec tuż przed rozpoczęciem studiów miał jasno określony cel w życiu, co zapewne wzbudziło podziw wielu uczniów naszej szkoły. Już w 1995 roku, czyli 5 lat po otrzymaniu tytułu magistra, uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie w Kioto, w Japonii.
Czytaj więcej »

Spotkanie z doktor Agnieszką Żmijewską

W czwartek 5 czerwca 2014 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz humanistycznych naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez panią doktor Agnieszkę Żmijewską, która pracuje na oddziale anestezjologii w przemyskim szpitalu i pełni funkcję koordynatora ds. przeszczepów. Podczas spotkania zostały nam wyjaśnione i przybliżone szczegóły dotyczące przeszczepów, dawstwa narządów oraz śmierci mózgowej. Pani doktor wyjaśniła wiele niejasnych kwestii i rozwiała nasze wątpliwości w tej dziedzinie.

Czytaj więcej »

Edukacyjna wycieczka do Warszawy

5 marca klasa biologiczno-chemiczna wybrała się na edukacyjną wycieczkę do Warszawy. Wyjazd około 3 nad ranem i kilkugodzinna  podróż w autobusie nie zgasiła naszego entuzjamu. Około godziny 9 dojechaliśmy na miejsce i od razu podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa skierowała się BioCentrum Edukacji Naukowej. Jest to organizacja edukacyjna,która powstała w 2002 roku. Jej celem są działania edukacyjne i popularyzujące zagadnienia biologii w Polsce, a w szczególności prowadzenie ogólnodostępnych warsztatów laboratoryjnych, szkoleń, pokazów i wykładów dla młodzieży, nauczycieli biologii oraz zainteresowanych osób.

Czytaj więcej »

IV edycja Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

W VI edycji Podkaprackiego Konkursu chemicznego im J. Łukasiewicza wzięli udział uczniowie klasy IIa: Mateusz Domka, Patryk Pyrcz, Maja Szymczak oraz klasy IIId: Paulina Stachowicz i Katarzyna Stybel. Do zawodów etapu okręgowego tego konkursu zakwalifikowali się: Patryk Pyrcz i Katarzyna Stybel. Zawody odbędą się 20 XII 2013.

Z radością informujemy, iż Patryk Pyrcz będzie reprezentował szkołę w zawodach II stopnia 60 Olimpiady chemicznej, które odbędą się od 31 stycznia do 1 lutego 2014 roku.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik”

14 marca 2013 roku odbył się w Naszej Szkole Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik”. Zadania konkursowe składały się z 30 pytań testowych oraz z części opisowej.

 

Czytaj więcej »

Otwarcie nowej pracowni chemicznej

„Nie wiem, czy wiecie, ale jeśli się ktoś teraz nie uśmiechnie, to będzie krócej żył”- tą sentencją wywoływał uśmiech na twarzach swoich słuchaczy Gość, a zarazem absolwent naszego liceum, Pan Profesor dr hab. med., Piotr Podolec. Ten wybitny i ceniony kardiolog, honorowy obywatel Jarosławia, złożył wizytę w naszej szkole z okazji otwarcia nowej sali chemicznej im. profesora Błażeja Rogi. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz powiatu, oświaty oraz miejscowe media.

Czytaj więcej »

XX Seminarium „Wybrane problemy chemii”

Dnia 07.02.13r. 10 uczniów naszej szkoły brało udział w XX Seminarium "Wybrane problemy chemii” przygotowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie oraz Rzeszowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Czytaj więcej »

Dzień chemiczny

7 grudnia w naszej szkole po raz kolejny mieliśmy możliwość uczestniczenia w zajęciach chemicznych przygotowanych przez Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia.

Dzień chemiczny dla poszczególnych klas rozpoczął się pokazem w auli szkolnej. Prowadzący wykazali się wielką kreatywnością i zaangażowaniem. Uczniowie z ogromna chęcią i radością włączali się w bardzo ciekawe doświadczenia, którym towarzyszył dreszczyk emocji i niesamowity humor. Młodym chemikom najbardziej podobały się doświadczenia z ogniem.  Czytaj więcej »

Chemia – Warsztaty 17.02.12

W dniu 17.02.2012r. 8-osobowa grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w XIX seminarium "Wybrane problemy chemii" organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Seminarium, które rozpoczęło się o godzinie 9.00, zostało podzielone na 2 części: trzy wykłady oraz trzygodzinne zajęcia laboratoryjne Czytaj więcej »

Powrót >>>

link