Warsztaty klas biologiczno-chemicznych na UMCS w Lublinie

20160129_110116

W ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie uczniowie klasy 2A wraz z opiekunami wybrali się w piątek 29 stycznia na warsztaty naukowe zorganizowane przez Wydział Biologii i Biotechnologii tejże uczelni. Tydzień wcześniej w takich samych zajęciach uczestniczyła klasa 2D.
W czasie sześciogodzinnych zajęć pod czujnym okiem wykładowców i studentów mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania narządu wzroku a także badaliśmy i przeprowadzaliśmy doświadczenia na krwi zwierzęcej.

Czytaj więcej »

Nasze uczennice finalistkami Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej

To jubileuszowa 15. edycja konkursu, jedynego takiego w kraju. Wymyśliła go i prowadzi Ewa Obara-Grączewska, nauczycielka języka polskiego z X LO we Wrocławiu. Jury złożone z wrocławskich dziennikarzy wybrało do finału dziesięć prac, wśród których znalazły się prace dwóch naszych uczennic:

– Weronika Makowska, „Z popielnika na Wojtusia”; I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika; Jarosław, opieka – Danuta Matusz

– Magdalena Krzych „Zabić Putina”; I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika; Jarosław, opieka: Danuta Matusz

Uroczysty finał odbędzie się 3. marca we wrocławskim klubie Firlej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

studniowka_2016

„Mój zawód marzeń…

apt

Zmieniająca się rzeczywistość społeczna i ekonomiczna podnosi standardy wymagań wobec absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.  Stwarza ona szansę na rozwój młodego człowieka, szansę na zdobycie ciekawej pracy, ale też wymaga elastyczności w dostosowaniu się do potrzeb rynku. W dobie tych zmian zachodzi potrzeba kształtowania otwartej, poszukującej postawy ucznia wobec otaczającej go rzeczywistości, ucznia nastawionego na wytyczanie sobie celów życiowych, planowanie drogi do ich realizacji zorientowanej na odniesienie sukcesu, tak by potrafił odnaleźć swoje miejsce. Idąc tym tropem nauczycielki biologii Aneta Ospelt i Monika Potoczny zainicjowały realizację projektu pt.” Mój zawód marzeń…? ”.

Czytaj więcej »

„Cudze cenicie, swego nie znacie”, czyli Bernadeta Szczypta w „Koperniku”.

DSC_0981

Dnia 29 stycznia I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika odwiedziła dziennikarka Radia Rzeszów, a zarazem była absolwentka naszej szkoły, Bernadeta Szczypta. Swoją przygodę w Polskim Radiu Rzeszów rozpoczęła szesnaście lat temu . Dziennikarka obecnie zajmuje się publicystyką, wcześniej pracowała w redakcji dzienników, oraz tworzyła relacje z miejsc zabójstw, katastrof i „najstraszniejszych rzeczy, jakie tylko można sobie wyobrazić”. Uczniowie „Kopernika” mogli usłyszeć historie z pracy i o pracy w mediach radiowych.

Czytaj więcej »

Wszyscy jesteśmy Sherlockami

12650374_959795170777657_538456146_n

Zbrodnia, śmierć, miłość i śmiech przez łzy. Brzmi jak antyczne khatarsis, jednak jak wiemy, od starożytności dzieli nas już dłuższy okres czasu. Tak więc to nie teatr grecki, lecz angielski i to współczesny. Dzięki „The Bears Educational Theatre”, który gościł w naszej szkole 27 stycznia, wszyscy mogliśmy zamienić się na chwilę w Sherlocków Holmes’ów i rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa, rozgrywającego się na tle miłosnej rywalizacji i zdrady. Gotowi?  So, let’s play a game.

Czytaj więcej »

Akademickie znów na Uniwersytecie

miniatura

Kolejne zajęcia dla klas akademickich nie są już zaskoczeniem. Dobrze wiemy co nas tam czeka. Spora dawka matematyki, fizyki i informatyki, jakiej na normalnych lekcjach nie będzie. Dlaczego? Bo tu realizowane są tematy wykraczające – znacznie wykraczające – poza program szkoły średniej. A jednak dajemy radę! Bo warto.

Czytaj więcej »

Nasza artystka Kinga Bobowicz

Uczennica klasy 2b Kinga Bobowicz corocznie reprezentuje nasza szkołę w licznych konkursach artystycznych odnosząc przy tym sukcesy.

Również w tym roku szkolnym Kinga osiągnęła czołowe miejsca w następujących konkursach:

  • VIII Przegląd Piosenki Kresowej – II miejsce
  • Festiwal Piosenki Ojczystej im. Michała Zielińskiego „Serce w plecaku” – II miejsce
  • „Wiersze, proza i piosenka o Powstaniu Warszawskim” – I miejsce w kategorii: piosenka oraz wyróżnienie w kategorii: wiersz

Życzymy dalszych sukcesów i czekamy na więcej…

link