AKADEMICKIE – nie tylko nauka

To już kolejny raz, kiedy klasy akademickie owocnie spędziły sobotę na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tym razem 29 kwietnia zgłębiały sztukę programowania w języku Java. Nad przebiegiem zajęć czuwał Pan Krzysztof Balicki oraz Pan Adam Szczur z wydziału informatyki stosowanej.

Czytaj więcej »

Matematyka historycznie? Proszę bardzo!

Przedpołudniem, 24. marca bieżącego roku, klasa 2h miała przyjemność uczestniczenia w spotkaniu z Panem Tomaszem Kubą Kozłowskim, warszawskim historykiem i kolekcjonerem, pasjonatą Kresów Wschodnich. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej jarosławskiego Miejskiego Ośrodka Kultury, a jego tematem była Lwowska Szkoła Matematyczna skupiona wokół Stefana Banacha i Hugona Steinhausa.

Czytaj więcej »

Klasy akademickie podbijają Kraków

Porankiem 30 marca 2017 roku wyruszyliśmy w podróż do dawnej stolicy Polski – Krakowa. W planach mieliśmy odwiedzenie Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz wizytę na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie wyjazdu pieczę nad nami sprawowały niezastąpione Panie Katarzyna Trynkiewicz oraz Maria Król.

Czytaj więcej »

Warsztaty klas akademickich

25.02 po raz kolejny klasy akademickie wybrały się na Uniwersytet Rzeszowski; tym razem na podbój informatyki. Wraz z doktorem Krzysztofem Balickim, pasjonatem teorii współbieżności algebry procesów metody formalnej, zgłębialiśmy tajniki programowania. Chociaż dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie z językiem programowania Java, okazało się to dla nas „bułką z masłem”. Pieczę nad nami sprawował niezastąpiony profesor Zbigniew Piguła. Z niecierpliwością czekamy na więcej.

Anonymous z IIh

Wykłady inne niż wszystkie

Sobota, godzina 9. Co o tej porze robi typowy uczeń? Na pewno nie to, co nasze zdolniachy z klas akademickich! 19. listopada 1G i 2H uczestniczyły w comiesięcznych zajęciach na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pieczę nad nami sprawowała ukochana Pani profesor Katarzyna Trynkiewicz.

Zamiast porannej kawy, otrzymaliśmy pobudzającą dawkę matematyki. Z profesor Renatą Jurasińską rozumieliśmy się „bez słów”, dowodząc twierdzeń matematycznych jedynie dzięki obrazkom.

Czytaj więcej »

Noc naukowców 2016

Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu każdej klasy. Uczniowie klas: 1g, 2f oraz 2g Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu wraz z opiekunami: Wicedyrektor Marią Król, Profesor Katarzyną Trynkiewicz oraz Profesor Martą Sarnicką wybrali się do dawnej stolicy Polski – Krakowa.

Czytaj więcej »

Informatyka na UR

Dnia 9.04.2016r. klasy akademickie uczestniczyły w zajęciach informatycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim prowadzonych przez dr inż. nauk technicznych w zakresie informatyki Łukasza Maciurę, który ukończył Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki na Politechnice Śląskiej. Obecnie jest

Czytaj więcej »

Matematyka to ich pasja

Anna Matrejek, Dominika Furgała i Zuzanna Buryło to niekwestionowane tegoroczne, matematyczne gwiazdy Kopernika. Prawdziwe pasjonatki Królowej Nauk.

To uczennice o ponadprzeciętnych możliwościach intelektualnych. Ich myślenie charakteryzuje błyskotliwość i wychodzenie poza schematy. Dziewczęta niezwykle szybko reagują na nietypowe problemy matematyczne wykazując się oryginalnością i elastycznością myślenia. A to nie wszystko. Są przecież bardzo pracowite, odpowiedzialne i konsekwentne w dążeniu do celu.

Czytaj więcej »

Akademicka na AGH

18 marca klasy akademickie wraz z opiekunami Panem prof. Zbigniewem Pigułą oraz Panią prof. Zofią Ciesielską zostały zaproszone przez absolwenta naszej szkoły, obecnie studenta Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Michała Kuda. Michał jest aktualnie na IV roku kierunku fizyka techniczna, jest aktywnym działaczem studenckiego Koła Naukowego BOZON i jedną z osób odpowiedzialnych za kontakt ze szkołami średnimi oraz potencjalnymi studentami AGH.

Czytaj więcej »

Matematyka w muzyce

27. stycznia 2016r. klasy akademickie uczestniczyły w niecodziennym wykładzie pt. „Matematyka w muzyce” prowadzonym przez panią mgr Katarzynę Leniar – absolwentkę naszego liceum. Nasza prelegentka ukończyła kierunek matematyka stosowana na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykład dotyczył związku pomiędzy muzyką i matematyką. Okazuje się, że wiele technik kompozycji używanych w muzyce (szczególnie przez kompozytorów XX w.) opiera się na zagadnieniach matematycznych, np. kombinatoryce.

Czytaj więcej »

link