Podsumowanie projektu „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP”

W dniu 21 grudnia uczniowie z klas 2b i 2g uczestniczyli w konferencji online pt. „Ścieżki kariery – wyzwania współczesnego rynku pracy”, która stanowiła podsumowanie projektu „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP”.
Celem głównym projektu było poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania własnymi pieniędzmi, bezpieczeństwa dokonywania transakcji, zasad gospodarowania budżetem domowym, zakładania działalności gospodarczej, kompetencji/kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodów, poznawania ścieżek kariery zawodowej.

W ramach projektu, w którym od października uczestniczyli uczniowie, odbyły się trzy 1,5 godzinne  spotkania warsztatowe w naszej szkole oraz, po rozpoczęciu nauki zdalnej, wykład online pt. „Nowoczesne formy transakcji bezgotówkowych”. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jakie są metody płatności bezgotówkowych i jak z nich korzystać, jakie są różnice w kartach kredytowych i debetowych oraz jak je stosować́.
Najciekawszymi dla młodzieży były aplikacje i udogodnienia na urządzeniach mobilnych, umożliwiające płatność́ i rozliczenia bez portfela. Wykład wprowadził uczestników w nowoczesny świat bankowości. Uczniowie  wzięli również udział w Symulacjach Biznesowych: „Własna firma”, zakładając od podstaw swoje wirtualne firmy.
Ostatnia  konferencja, obok zagadnień związanych z wyzwaniami edukacji w kierunku kształcenia postaw przedsiębiorczych, zawierała  także panel praktyczny: „Ścieżki kariery – od Zera do Milionera”, w ramach którego odbyły się spotkania z zaproszonymi praktykami oraz youtuberami. Ponadto, w ramach  spotkania, nasi uczniowie dowiedzieli się jakie zawody były najbardziej poszukiwane na rynku pracy w 2020 roku w Polsce, które zawody zostały zaliczone do nadwyżkowych, a które do deficytowych. Jakie wymagania towarzyszą danemu zawodowi, gdzie i w jaki sposób szukać pracy, czym są kompetencje miękkie, jakie znaczenie dzisiaj mają kompetencje cyfrowe oraz jak szybko zweryfikować pomysł na biznes.

W jednym z paneli spotkania zostały zaprezentowane zwycięskie filmy w ramach konkursu „Przyszłość zaczyna się teraz” w którym uczennica naszej szkoły Martyna Brudek z klasy 2g zajęła I miejsce, a Aleksandra Szkoła z klasy 2g uzyskała wyróżnienie.

Dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w realizację projektu i liczę, że udział w nim był ciekawą formą dodatkowych zajęć w ramach podstaw przedsiębiorczości.

Koordynator projektu
Elżbieta Łambucka

Brak możliwości komentowania.