Wirtualny wykład pt.  „Camino de Santiago – najpiękniejsza droga świata”

13 maja 2020 roku uczniowie klas 2C, 2E oraz 1Cg wzięli udział w wirtualnym wykładzie pt.  „Camino de Santiago – najpiękniejsza droga świata”. Spotkanie poprowadził dr Franciszek Mróz z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

 Camino de Santiago to chrześcijański szlak, inaczej nazywany Drogą Św. Jakuba, stąd na początku wykładu została przedstawiona właśnie jego postać oraz cała historia, związana z jego pochówkiem w Santiago (Hiszpania). Następnie wykładowca przeszedł do przekazania słuchającym fenomenu Drogi Św. Jakuba oraz jej znaczenia w historii Europy. Wykład obejmował charakterystykę pielgrzymowania oraz podkreślał popularność szlaku, przytaczając ilość państw, z których ludzie wybierają się w podróż – to aż 180 krajów! W następnej części prezentacji prelegent wspomniał o wybitnych osobach, którzy wędrowali szlakiem św. Jakuba, byli to m.in. Jan Tarnowski, Jakub Sobieski (ojciec Jana III Sobieskiego )  oraz Jan Paweł II.  Na koniec wykładu dowiedzieliśmy się o „Compostelce”, czyli dokumencie, który można uzyskać, pokonując ostatnie 100 km. W 2017 r. ponad 347 tyś. osób otrzymało „Compostelę”.

Wykład z pewnością zainspirował wielu uczniów do podjęcia wyzwania, jakim jest piesza pielgrzymka Drogą Św. Jakuba. Liczymy, że będziemy mogli w jak najbliższym czasie wziąć udział w tak, pięknym wydarzeniu.

tekst: Natalia Lonc

Brak możliwości komentowania.