Prelekcja o Żołnierzach Wyklętych

1 marca to ważna data w kalendarzu polskich świąt państwowych. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Podczas szczególnych uroczystości, spotkań, wydarzeń, organizowanych w całej Polsce, wspominamy żołnierzy antykomunistycznego podziemia. „Kopernik” także pamięta o ich poświęceniu i oddaniu ojczyźnie.

W powiązaniu z obchodami święta, szkołę odwiedził mjr dr Dariusz Fudali, nasz absolwent, który zajmuje się tym tematem, bada historię XX w. ze szczególnym naciskiem na więziennictwo, bo tym zajmuje się też zawodowo. Jest też autorem książki „Więziennictwo na terenie województwa rzeszowskiego w latach 1944-1956”.

Spotkanie odbyło się w auli szkolnej 3 marca br. Pan Dariusz wygłosił wykład, który miał na celu przybliżyć młodzieży z klas humanistycznych (3B, 3C, 3E) działalność Urzędu Bezpieczeństwa, brutalne przesłuchania, represje ludności i walki władz komunistycznych z AK i antykomunistycznym podziemiem. Dla uczniów była to wartościowa lekcja historii.   Wykład był integralną częścią Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego w całej Polsce, w tym w Jarosławiu i powiecie jarosławskim.

Podczas prelekcji obecna była dyrektor naszej szkoły pani Jolanta Moskwa, a także Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych pani Marta Kurpiel. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Poseł na Sejm pan Tadeusz Chrzan oraz Starosta Powiatu Jarosławskiego pan Stanisław Kłopot.  

W ramach obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczniowie klas 2C, 2B i 2E uczestniczyli także w prelekcji filmu pt. „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego.

Zdjęcia

Wideo relacja wkrótce

Brak możliwości komentowania.