„1939. Dwie okupacje”

W dniu 11 grudnia 2019 roku klasa 1c wybrała się do Muzeum w Jarosławiu- Kamienicy Orsettich na wystawę przygotowaną z okazji osiemdziesięciolecia wybuchu II wojny światowej.  Rocznica ta jest ważna dla Polaków, ponieważ II wojna rozpoczęła się od agresji na nasze państwo. W celu upamiętnienia tragicznych wydarzeń września 1939 roku w Muzeum powstała wystawa pt. „1939. Dwie okupacje”, która w obrazowy sposób ukazuje Jarosław i okoliczne miejscowości  na chwilę przed wybuchem wojny oraz życie mieszkańców powiatu pod okupacją niemiecką i sowiecką. Pierwsza sala wystawowa  zamieniona została w  zwykłe mieszkanie, w którym dało się odczuć swobodne i sielskie życie mieszczan kilka dni przed wybuchem wojny. Na środku stał stół z zastawą, a obok na komodzie znajdowało się radio, z którego dobiegały dźwięki piosenki, przedwojennego hitu Mieczysława Fogga pod tytułem „Ta ostatnia niedziela”.
 Drugą część sali stanowiła sala lekcyjna, przygotowana na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Był też dziennik z ocenami  jarosławskiej bohaterki czasów okupacyjnych Czesławy Puzon ps. „Baśka”, która zginęła z rąk nazistów w czerwcu 1944 roku. Przechodząc do następnego pomieszczenia dało się odczuć ciężki dźwięk bicia serca, który dodawał wymownego klimatu tej mrocznej sali… matka z wózkiem i z dziećmi, mężczyzna z walizkami, a także polski żołnierz z rozbitych oddziałów z września 1939 roku a zaraz obok żołnierz armii niemieckiej z dość okazałym motocyklem. Lewa część sali zrobiła na nas największe wrażenie. Bardzo wymowne, wywołujące wewnętrzne przemyślenia i zakłopotanie fotografie z momentów publicznych łapanek czy egzekucji. Wywieszone flagi  obu państw totalitarnych wprowadzały uczucie strachu i lęku. Przez środek sali biegł rząd szkolnych stolików z krzesłami.

Wyjście do Muzeum skłoniło nas do refleksji o tragicznym losie Polaków w czasie II wojny światowej. Obcowanie z eksponatami, pamiątkami, dokumentami i zdjęciami pozwoliło nam utrwalić w pamięci informacje o wydarzeniach tego okresu, a w szczególności dotyczących Jarosławia i okolic.
Wiktor Maśkiewicz

Brak możliwości komentowania.