„Lekcja na 12 gwiazdek”

  Takie zajęcia są bardzo potrzebne, szczególnie wśród młodzieży  – podkreślali  uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja  Kopernika w Jarosławiu po warsztatach europejskich, które  zostały przeprowadzone 25 listopada br. w naszej szkole.

Spotkanie zrealizowano w ramach IV edycji kampanii edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek”. W projekcie uczestniczą szkoły ponadgimnazjalne z miejscowości do 50 000 mieszkańców z Lubelszczyzny, Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Jedną z nich  jest I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT, działające przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na zlecenie Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce w partnerstwie z międzynarodowymi sieciami informacyjnymi Europe Direct i Eurodesk.

Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy młodych Polaków o UE, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienność zarówno uczestników zajęć jak i ich bliskich, tj. rodziców, dziadków, rodzeństwa, etc.

Spotkania wyróżnia zarówno interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę wypowiedzi, jak i zastosowanie niestandardowych metod edukacyjnych. Część ogólna dotyczy znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich, zachęca do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła. W ramach części szczegółowej poruszany jest temat wskazany przez szkołę, np. dotyczący możliwości związanych z programem Erasmus+, czy Europejskim Korpusem Solidarności  – przedstawia Ewa Nowak-Koprowicz, koordynator kampanii.

Niniejsze warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu ze strony m.in. prof. Elżbiety Łambuckiej. Zajęcia prowadził dwuosobowy zespół: Ewa Nowak-Koprowicz, ekspert z zakresu integracji europejskiej oraz Karolina Palimąka, animator młodzieżowy.

Wszyscy zainteresowani udziałem w kampanii „Lekcja na 12 gwiazdek” edycja 2019/2020 mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony www.lekcjana12gwiazdek.eu.

Uczniowie wykazali bardzo duże zainteresowanie inicjatywą DiscoverEU, czyli możliwością bezpłatnej podróży po Europie. Zgłosić do programu można się do 28 listopada br. pod adresem https://europa.eu/youth/discovereu_pl, do czego serdecznie zachęcamy!

Galeria

 

Brak możliwości komentowania.