Nietypowa lekcja historii i patriotyzmu

21 listopada br. Społeczność naszego Liceum, brała udział w nietypowej lekcji historii i patriotyzmu. Okazją była peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności w parafii Królowej Polski w Jarosławiu. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Stanisław Kłopot, Starosta Powiatu Jarosławskiego.

Pierwszą część spotkania był wykład Pani Aliny Walter na temat obrazu, który w 1984 r. wykonał artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej. Obraz ten ma niezwykłą historię. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle biało-czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym regionom w Pielgrzymkach Ludzi Pracy.

Następnie w uroczystej Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za wolność naszej Ojczyzny i za Tych, którzy nie wahali się ponieść cierpienia a nawet ofiarować swego życia, by nam żyło się lepiej. Modliliśmy się również za całą Społeczność naszej Szkoły polecając zwłaszcza maturzystów i prosząc o rozeznanie swojego powołania.

Zdjęcia

Brak możliwości komentowania.