Warsztaty klas dziennikarskich w Warszawie

Kilkudniowe warsztaty w Warszawie. Apogeum i kwintesencja doświadczeń związanych z poznawaniem branży dziennikarskiej od wewnątrz przez młodych dziennikarzy z naszej szkoły. Dla uczniów klas dziennikarskich jest to szansa na odwiedzenie największych i najważniejszych redakcji oraz poznanie największych fachowców w swoich dziedzinach i wysłuchanie ich rad, anegdot i opowieści. Oczywiście, także w tym roku nasi uczniowie ruszyli na trzydniowy podbój stolicy.

Punkt 7:59. Uczestnicy wyjazdu meldują się w jedenastym wagonie pociągu PKP Intercity i po usadowieniu się w swoich przedziałach – odjeżdżają. Stacja wyjściowa – Jarosław. Stacja docelowa: WARSZAWA!

Po kilkugodzinnej podróży, wreszcie docierają. Na środę – dzień pierwszy – nie były zaplanowane żadne stricte dziennikarskie aktywności. Uczestnicy poddali się kontemplacji sztuki. Odwiedzili muzeum na Zamku Królewskim oraz obejrzeli musical „Romeo i Julia” w teatrze „Studio Buffo”. Szczególnie spektakl zainteresował uczniów. Autorzy przedstawienia wykorzystują innowacyjne rozwiązania, jak użycie technologii 3D czy wyświetlanie animacji na strumieniach wody spadających przed sceną. Widowisko, mimo licznych urozmaiceń, przedstawia też fascynującą historię – wielkie brawa dla twórców za idealne wyważenie między formą i treścią.

Dnia drugiego rozpoczęły się właściwe warsztaty. Pierwszy przystanek – kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnie z przewodnikiem, uczniowie zwiedzili poszczególne pomieszczenia i wysłuchali opowieści o historii i zasadzie funkcjonowania parlamentu. Uczestnicy mieli także okazję obserwować rozpoczęcie obrad. Po opuszczeniu budynków przy ulicy Wiejskiej, uczniowie udali się na pierwsze spotkanie z dziennikarzem. W siedzibie TVN24 przyjął ich wieloletni przyjaciel klas dziennikarskich, reporter i korespondent, pracujący w tejże stacji – Michał Tracz. Dla młodych dziennikarzy była to okazja do posłuchania o codziennej pracy Michała i ogólnym wyglądzie życia jako reporter. Zwiedzili także redakcję, obserwowali nadawanie codziennego programu „od drugiej strony” i zobaczyli dziennikarzy w akcji.

Była telewizja – następny przystanek to tradycyjna, papierowa gazeta. W budynku, w którym mieści się redakcja tygodnika „Polityka” uczniów ugościł Wojciech Leliński, czyli szef działu foto. Opowiedział im sporo o funkcjonowaniu redakcji, swojej pracy, oraz ogólnym obrazie mediów papierowych na tle współczesnych technologii. Ostatnią formą dziennikarstwa, jaką poznać mieli młodzi dziennikarze, miało być radio. Niestety, z niezależnych przyczyn, spotkanie z Michałem Żakowskim w siedzibie Polskiego Radia nie doszło do skutku. W ramach rekompensaty i zagospodarowania wolnego czasu, uczestnicy warsztatów odwiedzili Narodową Galerię Sztuki „Zachęta”.

Ostatni dzień to oczywiście dzień powrotu. Zanim jednak wsiedli w powrotny pociąg, uczniowie zdążyli odwiedzić jeszcze jedną redakcję. Była to, oczywiście, siedziba zaprzyjaźnionego z klasą dziennikarską Onetu, gdzie przewodnikiem i prowadzącym dla młodych dziennikarzy był Janusz Schwertner. W ramach odwiedzin w redakcji Onetu uczniowie mieli okazję porozmawiać ze wspomnianym Januszem Schwertnerem i Mateuszem Baczyńskim – dziennikarzami Onetu, zajmującymi się głównie reportażami; Pawłem Ławińskim – zastępcą redaktora naczelnego Onetu; Bartoszem Węglarczykiem – Redaktorem naczelnym Onetu; Michałem Broniatowskim – szefem polskiego oddziału Politico; Czy wiceprezesem zarządu Ringier Axel Springer Polska – Aleksandrem Kutelą. Słowa ostatniego z tych panów są idealnym potwierdzeniem ogólnopolskiego zasięgu klasy dziennikarskiej. Pan Kutela przywitał się, mówiąc: „Aaa… Więc to jest ta klasa dziennikarska, o której tyle słyszałem!”.

Wymęczeni intensywnymi trzema dniami, zapakowali się do pociągu i po kilku godzinach „wylądowali” w Jarosławiu. Za nimi kolejne warsztaty, kolejni nowo poznani dziennikarze, otwarcie nowych dróg rozwoju i bardzo mile spędzony czas. Niestety dla nich, były to ostatnie warsztaty wyjazdowe tego roku szkolnego, z utęsknieniem wyczekują już z pewnością kolejnego, a zatem i kolejnych wyjazdów i możliwości nauki od najlepszych.

Tekst: Mateusz Trojnar

Zdjęcia

Brak możliwości komentowania.